Fakty i opinie

stat

Tanie loty z Gdańska na ciepłe południe? To możliwe

Kwiecień i maj to dobry czas, aby tanio polecieć z Gdańska na słoneczne południe Europy. Mimo obowiązkowej przesiadki w Oslo czy Londynie, to wciąż atrakcyjny sposób na urlop.
Kwiecień i maj to dobry czas, aby tanio polecieć z Gdańska na słoneczne południe Europy. Mimo obowiązkowej przesiadki w Oslo czy Londynie, to wciąż atrakcyjny sposób na urlop. fot. Kedzierski/galeria.trojmiasto.pl

Z lotniska w Rębiechowie można tanio dolecieć do wielu miast na słonecznym południu Europy. Wystarczy nie bać się przesiadek na lotniskach i poświęcić chwilę na zaplanowanie podróży. Kwiecień i maj to idealny czas na taki krótki urlop.Atrakcyjnych przesiadek na południe Europy warto szukać w ofercie irlandzkiego Ryanaira.
Atrakcyjnych przesiadek na południe Europy warto szukać w ofercie irlandzkiego Ryanaira. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Czy wybrałbyś lot z przesiadką?

tak, ważne, żeby tanio dolecieć do celu

63%

to zależy od jej długości, więcej niż trzy godziny to za dużo

19%

nie, to niewygodne, latam tylko bezpośrednimi połączeniami

18%
Niskokosztowe linie lotnicze nie rozpieszczają trójmiejskich podróżników. Niemal wszystkie bezpośrednie połączenia z gdańskiego Rębiechowa dotyczą miast na północy Europy. Brakuje natomiast kierunków na południe.

Nic w tym dziwnego. To właśnie do Anglii, Norwegii, Szwecji czy Niemiec Polacy emigrują za pracą. Półwysep Iberyjski czy Apeniński wybieramy na wakacje. A że urządzamy je sobie wciąż stosunkowo rzadko, przewoźnikom takie kierunki się nie opłacają.

Zamiast jednak poddawać się prawom rynku, warto obrócić je na własną korzyść. Przeglądając siatkę połączeń z portów lotniczych w zimnej Skandynawii i mglistej Wielkiej Brytanii, łatwo znajdziemy loty do słonecznej Hiszpanii, Portugalii czy Włoch.

- Nie bójmy się przesiadek na lotniskach - przekonuje Anna, która hobbystycznie prowadzi bloga latamyzgdanska.pl, gdzie codziennie informuje o najciekawszych, tanich połączeniach Gdańska ze światem. - Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że samolot się spóźni i nie zdążymy na kolejny. Ale to bardzo sporadyczne sytuacje. Jeśli na transfer przeznaczymy sobie dwie lub trzy godziny, możemy być spokojni, że z przesiadką nie będzie problemów.

Czasem dłuższa, kilkugodzinna przerwa na lotnisku to okazja, żeby zobaczyć pobliskie miasto. Tak robią podróżnicy i autorzy bloga gdziewyjechac.pl Ania i Marcin Nowakowie, którzy oczekiwanie na kolejny lot przeznaczają na zwiedzanie.

- Jeśli miasto nie jest daleko od lotniska, a to łatwo sprawdzimy na jego stronie internetowej przed wylotem, warto zwiedzić takie miejsce, zamiast bezczynnie siedzieć w hali odlotów - mówią Nowakowie. - W sytuacji, gdy następny lot mamy wcześnie rano, można po prostu przespać się na lotnisku. Wielu podróżników tak robi i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Żeby zaplanować lot z Gdańska na południe Europy i to w całkiem przyzwoitej cenie, wcale nie potrzeba wiele wysiłku. Nowakowie zapewniają, że tak naprawdę wystarczy godzina przed komputerem, kartka i długopis. Jak szukać? Wpierw sprawdzamy wszystkie kierunki z Rębiechowa. W ofercie dwóch najpopularniejszych przewoźników - Wizz Air i Ryanair - wcale wiele ich nie ma.

- Najlepsze porty lotnicze do przesiadki to lotniska w Oslo, Sztokholmie i Londyn Stansted. Ciekawe połączenia, ale często w nieco wyższej cenie, oferują również porty w Hamburgu i Dortmundzie - mówi Anna z latamyzgdanska.pl.

Następnie sprawdzamy interesujące nas połączenia z lotniska, gdzie planujemy się przesiadać. W ofercie irlandzkiego przewoźnika znajdziemy m.in. loty na Sardynię, Sycylię, hiszpańskie wyspy Ibiza i Majorka, Cypr, Maltę czy nawet do Maroka (przykłady najciekawszych transferów prezentujemy w ramce poniżej).

- Pamiętajmy o ważnej zasadzie: dobre oferty cenowe pojawiają się tylko na niektóre dni, więc jeśli chcemy zaoszczędzić, najpierw znajdźmy lot, a dopiero potem ustalajmy datę naszego urlopu. Warto szukać na 4-6 tygodni przed planowanym wylotem, wtedy ceny są najlepsze - tłumaczy autorka latamyzgdanska.pl i dodaje: - Gdy znajdziemy naprawdę dobrą cenę, nie zastanawiajmy się długo nad rezerwacją. Takie perełki szybko znikają. Warto poszperać dłużej w systemach rezerwacyjnych przewoźników, bo czasem można zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Więcej zapłacimy za bilety rezerwowane na lot weekendowy oraz w miesiącach wakacyjnych. Świetnym czasem na samolotową podróż z przesiadką na południe Europy jest kwiecień i maj. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą doczekać się wiosny.

- Co chwilę pojawiają się tanie połączenia, idealne na krótki, wiosenny urlop - mówi Anna. - Niedawno można było zarezerwować bilety do portugalskiego Faro czy sycylijskiego Trapani za około 200 zł w obie strony. Jeszcze tańsze były loty do chorwackiej Rijeki czy do Alghero na Sardynii.

Jeśli wizja przesiadki nas zniechęca, zawsze możemy wybrać bezpośrednie połączenie z Gdańska do Rzymu czy Barcelony, które oferuje Wizz Air lub polecieć do chorwackiego Dubrownika i Zadaru z Eurolotem. Nie zdziwmy się jednak, gdy taki rejs będzie nasz kosztował więcej niż dobrze zaplanowany lot z przesiadką.

Najciekawsze kierunki w ofercie linii Ryainair i Wizz Air (do każdego z początkowych miast dolecimy z Gdańska):
Dortmund: Malaga, Porto, Faro, Alghero;
Hamburg: Trapani, Palma de Mallorca, Porto;
Londyn Stansted: Marrakesz, Malaga, Pafos, Fuerteventura, Ibiza, Rodos, Fez;
Oslo Torp: Malaga, Pescara, Palma de Mallorca, Piza, Alghero;
Oslo Rygge: Kreta, Wenecja, Malta, Pafos, Zadar;
Sztokholm Skavsta: Faro, Trapani, Wenecja, Alghero.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (149)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.