- 1 Kacper Tekieli spoczął na cmentarzu w Oliwie (143 opinie)
- 2 Kandydaci na kandydata na prezydenta (157 opinii)
- 3 Bójka z użyciem noża w centrum Gdańska (193 opinie)
- 4 "Pożary aut elektrycznych niepokoją" (276 opinii)
- 5 Agresywne wrony atakują ludzi (212 opinii)
- 6 Szedł bez butów i niszczył samochody (115 opinii)
Tarcze herbowe na nowo ozdobią Dwór Artusa
Oryginały wciąż pozostają zaginione, ale ich repliki wracają do Dworu Artusa. Mowa o 11 tarczach herbowych gdańskich ławników, które zostały zrekonstruowane. A także o rzeźbie Saturna, na przygotowanie której ruszyła zbiórka. To kolejny krok w przywracaniu historycznych elementów wnętrzom tego wyjątkowego zabytku, który mocno ucierpiał w czasie II wojny światowej.
Pamiątki po ławnikach
Tarcze herbowe reprezentowały ławników gdańskich, którzy w 1602 r. ufundowali obraz "Sąd Ostateczny" autorstwa Antona Möllera. Jedna z miedzianych tarcz zaginęła jeszcze w XIX w, a pozostałe w 1945 r. Rekonstrukcje wykonali dr Anna Kriegseisen oraz kowal Bartosz Nawacki.

- Przygotowanie utraconych elementów historycznego wystroju jednego z najważniejszych gdańskich zabytków sfinansowali członkowie Bractw Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece, którzy od dekad wspierają oddział Muzeum Gdańska. Dzięki naszym przyjaciołom z Niemiec każdego roku do Dworu Artusa powraca jeden z detali, np. rzeźby Akteona i jelenia, herby królów Polski i wiele innych, które wykonywali pomorscy artyści, np. mistrz Stanisław Wyrostek - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Saturn czeka w kolejce
Tarcze to nie wszystko. Jest plan, by odtworzyć XVI-wieczną rzeźbę Satruna. Pierwotnie była umiejscowiona w Ławie św. Reinholda, a pod koniec XIX w. ozdabiała Ławę św. Krzysztofa.
- W tym roku dzięki zaangażowaniu Lions Club Gdańsk-1 oraz Magazynu Kulturalnego Presto, idziemy o krok dalej, ogłaszając publiczną zbiórkę na przywrócenie kolejnego z brakujących elementów wystroju, czyli rzeźby Saturna, która od XIX w. znajdowała się nad Ławą św. Krzysztofa - dodaje Ossowski .
Wykonana przez mistrza Adriana Karffycza rzeźba powstała na zlecenie Bractwa św. Rajnolda ok. 1533-1534 r.
Postać Saturna, rzymskiego boga rolników i upływającego czasu, należała do cyklu przedstawień Planet i Cnót, wśród których były między innymi: Księżyc, Słońce, Wenus, Merkury, Mars, Jupiter, Saturn, Miłość, Siła i Sprawiedliwość. Te ostatnie zaginęły jeszcze w XIX wieku, najprawdopodobniej podczas wojen napoleońskich.
Saturn został ewakuowany przez niemieckich konserwatorów 16 czerwca 1942 r. do miejscowości Orle na Wyspie Sobieszewskiej. Ślad po nim zaginął.
Zbiórka na rekonstrukcję
Zaplanowaną rekonstrukcję rzeźby Saturna wykona Stanisław Wyrostek. Przywrócenie elementu historycznego Dworu Artusa współfinansować będą tradycyjnie członkowie Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece oraz - dzięki zbiórce - prywatni fundatorzy.
Akcję prowadzoną przez Lions Club Gdańsk-1 może wesprzeć każdy w dowolnej kwocie, przesyłając darowiznę na konto 37 1020 1811 0000 0102 0379 1878 z dopiskiem "Saturnus".
Osoby, które dokonają wpłaty w wysokości minimum 200 zł, zostaną przyjęte do grona Darczyńców Muzeum Gdańska podczas uroczystości w Dworze Artusa, która rozpocznie się w sobotę, 20 maja 2023 roku, o godz. 12:00. Darczyńcy, którzy wpłacą powyżej 500 zł, dodatkowo otrzymają roczną prenumeratę Magazynu Kulturalnego "Presto".
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-05-10 18:10
Zwykły fajans, replika, sztuczne i udawane jak 90% gdańskiego Głównego Miasta (3)
Te wszystkie PRLowskie bloki z historycznymi, a i to nie zawsze, fasadami to żadne kamieniczki. Udawanie średniowiecznego miasta, kiedy prawdziwe zabytki niszczeją od Oliwy, przez Wrzeszcz po Orunię. Idąc na spacer do Oliwy lub Dolnego Wrzeszcza, przez Jaśkową, nawet na Chełm zobaczycie więcej przedwojennych prawdziwych budynków, a nie imitacji.
- 9 21
-
2023-05-10 20:13
To co. Wedlug ciebie lepiej bylo nie odudowywac?
- 5 0
-
2023-05-10 20:51
Odbudowa powojenna (1)
naprawde jestes jakims archistworem lubującym sie w szkle i betonie?
- 4 0
-
2023-05-10 21:07
No odbudowali i co?
Co oglądasz? Disneyland równie ma prawdziwy zamek jak ten dwór Artusa.
- 1 2
-
2023-05-10 19:54
racja , większość obiektów na starówce to repliki , i to nie do końca wierne kopie...
gdzie część jest wybrakowana , bo kamienice nie mają wszystkich pięter , znam takie co przed wojną miały 4 , a teraz mają 3 , tak jak i te hybrydy , gdzie część jednej kamienicy poszła do innej.
- 5 7
-
2023-05-10 12:58
Neptun jak tylko ujrzy te błyszczące herby to z zazdrości postrąca je trójzębem ze ściany.
Lepiej przy okazji umyjcie posąg Neptuna z gołębich odchodów i namaśćcie go drogocennymi kosmetykami.
- 12 15
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.