Fakty i opinie

stat

Targi biżuterii niemal z całego świata

Na targach można kupić biżuterię z pereł, bursztynów i kamieni szlachetnych.

440 wystawców, w czterech halach, do tego kilogramy biżuterii - złota, srebra, diamentów i oczywiście bursztynu - to znak, że 18. targi Amberif rozpoczęły się na dobre.Interesujesz się targami jubilerskimi?

tak, lubię popatrzeć na nowe trendy w ozdobach 37%
tak, interesuję się nimi zawodowo 17%
nie, w ogóle mnie to nie interesuje 46%
zakończona Łącznie głosów: 188
Targi Amberif na stałe wpisały się w harmonogram wystawienniczy Międzynarodowych Targów Gdańskich. W tym roku odbywają się po raz 18. i potrwają od 9 do 12 marca.

- Główną halą jest oczywiście bursztynowa, która niejako stanowi o racji bytu tego wydarzenia, druga to srebrno-bursztynowa, złota i hala z narzędziami jubilerskimi - mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu Amberif. - W tym roku gościmy 440 firm, z czego 60 to firmy zagraniczne z 15 krajów.

Na targach nie zabrakło nowości, cieszących oko kamieni i brylantów oraz wariacji na temat bursztynu. - Widzę powrót do kolorów, w kamieniach i kolorowych emaliach zwykle niestosowanych w jubilerstwie. Zdecydowanie panuje wiosenny akcent - dodaje dyrektor.

Rzeczywiście w hali złotej od kolorowych kamieni szlachetnych ciężko było oderwać wzrok. Podobnie jak od bursztynu - "Złota Północy" - który występował w przeróżnych kombinacjach. - Łączę bursztyn np. z muszlą, minerałami, boulder opalem czy drewnem - mówi Sławomir Chmielewski, artysta-plastyk z Trójmiasta. - Jedna z zawieszek powstała z bursztynu i fragmentu czarnego dębu znalezionego na Wyspie Sobieszewskiej.

Jak na targi dla profesjonalistów z branży jubilerskiej przystało, nie mogło zabraknąć specjalistów od diamentów i pereł, którzy wyjaśnią jak nie dać się oszukać przy zakupie nierzadko bardzo drogiej biżuterii. Jak na przykład odróżnić perłę naturalną od hodowlanej?

- Rynek pereł hodowlanych tak się rozrósł, że praktycznie pereł z naturalnych połowów już nie ma. Natomiast, te które można kupić są albo słodkowodne albo morskie. Te drugie są droższe, mają okrągły, regularny kształt i inną głębię barwy - wyjaśnia Anna Rejmisz z firmy Chart, która z dziedziny diamentów i pereł kształciła się w Antwerpii, europejskiej stolicy kamieni szlachetnych.

Na bursztyny, diamenty i kamienie kolorowe zajmujące cztery hale MTG z pewnością niejeden złodziej kosztowności miałby chrapkę. Dyrekcja zapewnia jednak, że wyciągnęła wnioski po incydencie z 2007 r., kiedy z targów zniknęły brylanty warte 1,5 mln dolarów.

- Każde doświadczenie uczy. Niestety na takich imprezach zdarzają się takie rzeczy. Nie zmienia to faktu, że zawsze staraliśmy i staramy się zapewnić ochronę naszych wystawców - mówi Ewa Rachoń.

Amberif potrwa do 12 marca. Niestety wstęp na niego jest ograniczony, targi bowiem są skierowane wyłącznie do kupców i jubilerów.

Opinie (28) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.