Fakty i opinie

Targi mieszkaniowe: powrót projektowania na większą skalę

Relacja z pierwszych w tym sezonie targów mieszkaniowych w Trójmieście.



Pierwsze targi mieszkaniowe w 2011 roku, choć bardzo skromne pod względem wystawców, dają nadzieję na start nowych i ciekawych inwestycji porównywalnych do tych sprzed kryzysu. Pomimo niesprzyjającej pogody, nie zabrakło na nich osób szukających wymarzonego mieszkania.



Budowa inwestycji firmy Robyg na Przymorzu ruszy już w marcu br.
Budowa inwestycji firmy Robyg na Przymorzu ruszy już w marcu br. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Osiedle Sadowa (Kokoszki) powstanie na Długich Ogrodach, kilka minut pieszo od ul. Długiej.
Osiedle Sadowa (Kokoszki) powstanie na Długich Ogrodach, kilka minut pieszo od ul. Długiej. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Kamienica Królewska Chrobrego to jedna z nielicznych inwestycji w Dolnym Wrzeszczu.
Kamienica Królewska Chrobrego to jedna z nielicznych inwestycji w Dolnym Wrzeszczu. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Największą premierą targów bez wątpienia stał się projekt nazwany roboczo "Marina Tower". To inwestycja firmy Robyg w pobliżu hipermarketu Real na Przymorzuzobacz na mapie Gdańska. Jej budowa ruszy już w marcu. Pierwotnie projekt miał być realizowany przez Polnord. Ten jednak sprzedał teren na etapie przygotowania do uzyskania pozwolenia na budowę. Przez okres ponad dwóch lat projekt uległ sporym zmianom wizualnym i - jak zapewnia inwestor - prezentowana makieta na targach jest już koncepcją docelową. Utrzymano w nim zapowiadane od samego początku parametry zabudowy - tj. pięć wież po ok. 55 metrów wysokości wraz z częścią usługowo-handlową od strony al. Rzeczypospolitej.

Drugą dużą inwestycją, która ruszy jeszcze w tym roku, jest osiedle Sadowa. To planowana już od kilku lat inwestycja firmy Kokoszki na Długich Ogrodach zobacz na mapie Gdańska. Obejmuje ona realizację sześciu budynków o nowoczesnej, oryginalnej bryle. Inwestycja wpisuje się w zauważalny od kilku lat trend uzupełniania śródmieścia nowymi obiektami, także nieco na uboczu od ulicy Długiej. Start realizacji pierwszego budynku - lipiec br.

Sporym zaskoczeniem jest wycofanie z materiałów promocyjnych Polnordu budynku Galeon. Inwestycja ta miała powstać nad brzegiem Motławy zobacz na mapie Gdańska, tuż przy historycznym Targiem Maślanym. Pozostaje mieć nadzieje, że podobny los nie spotka północnej części Wyspy Spichrzów, którą również ma zagospodarować ten deweloper wespół z miastem. Zamiast tego główną część stoiska zajmowała makieta Myśliwskiej Ostoi, która jest już realizowana na Migowie zobacz na mapie Gdańska w popularnym na rynku dweloperskim rejonie pomiędzy Bulońską a dawnym poligonem (a wkrótce także koleją metropolitalną).

Na targach nie zabrakło także prezentacji znanych już dużych projektów, takich jak Cztery Oceany na Przymorzu zobacz na mapie Gdańska czy Quattro Towers we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Z mniej spektakularnych inwestycji można wymienić: Myśliwska Park zobacz na mapie Gdańska (Gant), Słoneczne Wzgórza zobacz na mapie Gdańska (Budner), Orle Gniazdo zobacz na mapie Gdańska (Murapol) oraz Błękitna Kaskada zobacz na mapie Gdańska (Pol-Service). Sporą popularnością cieszyło się stoisko Przedsiębiorstwa Budowlanego Eko, które zachęca do zapoznania się m.in. z Kamienicą Królewską Chrobrego przy ul. Chrobrego zobacz na mapie Gdańska. Budynek ciężko nazwać kamienicą, a tym bardziej królewską, jednak ciekawa lokalizacja w Gdańsku budziła spore zainteresowanie odwiedzających.

Wielkimi nieobecnymi okazali się najwięksi gracze na rynku, jak Hossa, Inpro, Invest Komfort czy Ekolan. Co ciekawe, przy wejściu można było znaleźć materiały promocyjne Inpro i Hossy.

Kolejne targi już za dwa tygodnie (12-13 marca). Tym razem pod patronatem Tabeli Ofert po raz pierwszy na gdańsko-sopockiej hali Ergo Arena. Jednak na tym nie kończy się "wiosenny" sezon targowy. W dniach 26-27 marca Tabela Ofert zaprasza na gdyńską edycję targów do hali widowiskowo-sportowej w Gdyni, a w maju na tym samym obiekcie "gdyńskie" targi zorganizuje Nowy Adres. Niestety można odnieść wrażenie, że ilość nie idzie w parze z jakością. Takie rozdrobnienie na pewno nie sprzyja łatwemu znalezieniu mieszkania i porównaniu ofert wielu deweloperów w jednym miejscu.

Opinie (183) 4 zablokowane

 • Byłem i kupilem sobie iglooo

  • 72 12

 • ale śmieszne!!!!

  • 11 10

 • Ciekawe to nasze społeczeństwo ten cały system finansowy

  Jednych stać żeby inwestować miliony setki milionów aby tylko zarabiać innych nie stać nawet jedno mieszkanie którego zrobienie kosztuje 180tys a jest sprzedawane po 280tys z kredytem 330tys zł na raty 30 letnie....

  Chyba coś jest nie tak chyba ten system finansowy nie jest sprawiedliwy i dobry dla społeczeństwa chyba gospodarka nie jest dla społeczeństwa a dla jednostek.
  Najlepsze to że kasa jest dziedzioczna z kopokelania na pokolenie co oznacza że dzieci takiego cfaniaka bez większego nakładu sił mogą wynając kowalskiego do czyszczenia kibla .

  Taka przykra prawda

  • 116 38

 • proponuję wyjdzy mna ulicę

  pokażmy swoje niezadowolenie, co wy na to ?

  • 50 42

 • Chciałbym kupić apartament 30m2

  jak w temacie. Najlepiej w jakiejś Tower w Gdańsku z pięknym view na sea. Zastanawiam się tylko czy w tak dużym apartamencie w living room będę mógł zmieścić komplet wypoczynkowy, łóżko, stół oraz czy w aneksie kuchennym starczy miejsca na lodówkę, zmywarkę. W przeciwnym razie będę musiał jeść na mieście. Chyba, że przerobię łazienkę 3m2 na kitchen.

  Podjadę na targi. Może załapię się na SALE. Ciao.

  • 187 14

 • wziąłem kredyt na mieszkanie w pln cztery lata temu,

  na szczęście chyba w tym roku go spłacę, ale więcej pożyczek nie biorę

  • 41 6

 • mhm, 30 lat temu mieliśmy "sprawiedliwy" system.

  ja dziękuję, wolę obecną sytuację, gdzie może nie każdy ma szansę na miliony, ale na mieszkanie i więcej niż średnią krajową - jak najbardziej. ale to samo nie przychodzi.

  • 26 31

 • buda dla psa byłaby odpowiedniejsza

  • 9 8

 • Nic tylko narzekac potrafimy

  typowy polaczek, narzekac tylko potrafi i uzalac sie nad swoim losem...
  wez sie do roboty, rusz glowa a jak nie potrafisz to rusz 4 litery!

  z twojej wypowiedzi wynika jedno, sam nic nie potrafisz, rodzice niewiele ci zostawili w spadku wiec jedziesz po tych ktorzy albo maja glowy na karku, albo mieli lebkich rodzicow.

  • 18 27

 • Co , powrót do komuny się marzy?. Po równo już było .

  • 10 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.