Fakty i opinie

stat

Te okropne kobiety

Nie są słodkie i miłe, ale co z tego? Najważniejsze, ze są prawdziwe - twierdzi malarka Kasia Swinarska.
Nie są słodkie i miłe, ale co z tego? Najważniejsze, ze są prawdziwe - twierdzi malarka Kasia Swinarska. mat. prasowe

Jakie są współczesne kobiety? Piękne? Wrażliwe? Niewinne? Wcale nie. - Okropne! - odpowiada bez wahania artystka Kasia Swinarska. Jej najnowsze obrazy można oglądać od 23 września w Galerii PiTiPa przy ul. Ogarnej w Gdańsku.- Inspiracją dla zrealizowania tej wystawy były dwa wydarzenia - wyjaśnia Kasia Swinarska. - W 1999 roku zobaczyłam artystyczny billboard z hasłem "Jesteśmy okropne". Przedstawiał on trzy młode, zawstydzone kobiety. Pomyślałam, że to właśnie kwintesencja tego, jak w katolickiej Polsce traktuje się kobiety: jesteśmy wiecznie zawstydzane, poniżane, obrażane. Bardzo silnie odebrałam tę pracę, a hasło zapadło mi na długo w pamięć.

Drugim impulsem był film Larsa von Triera "Antychryst". - Bohaterowie są odzwierciedleniem wiecznego damsko-męskiego stereotypu: ona - wrażliwa, dobra, kochająca, a on - arogancki, chłodny i protekcjonalny. W pewnym momencie jednak sytuacja zmienia się diametralnie, bohaterka odkrywa, że też potrafi być złośliwa, mściwa i zła. Tutaj tkwi jej siła. W tym kontekście hasło "jesteśmy okropne" nabiera zupełnie nowego, przewrotnego znaczenia. Kobieta nie musi wciąż zgrywać niewinnej, nie musi się tłumaczyć ze swoich pragnień czy grzechów - tłumaczy artystka.

W galerii PiTiPa zobaczymy trzynaście prac, w tym dwie wielkoformatowe, inspirowane średniowiecznymi rycinami i jedenaście mniejszych portretów. Wśród bohaterek obrazów Swinarskiej są m.in. aktorka Charlotte Gainsbourg i wokalistka Gaba Kulka. Autorka w nonszalanckim, ekspresyjnym stylu oddaje nastroje i uczucia, malujące się na ich twarzach: złość, dumę, zadowolenie. Bez zbędnej kokieterii i wdzięczenia się do odbiorcy.

Dodatkową atrakcją wernisażu, który odbędzie się w środę 23 września o godz. 20, będzie koncert formacji Dick4Dick, która w swoim scenicznym image'u również ironicznie nawiązuje do damsko-męskich stereotypów, przeobrażając się w grupę obdarzonych kosmicznym libido samców. Muzycy zaprezentują materiał ze swojej nowej płyty "Summer remains".

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (14)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.