• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Teatr Leśny we Wrzeszczu z dachem w kształcie żagla

Michał Brancewicz
12 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W ramach rewitalizacji powstać ma stała scena i nowa widownia, a liczba miejsc zwiększy się z 350 do 700. W ramach rewitalizacji powstać ma stała scena i nowa widownia, a liczba miejsc zwiększy się z 350 do 700.

Scena z zadaszeniem w kształcie żagla, powiększenie widowni do 700 miejsc z nowymi siedziskami, stylizowane latarnie wzdłuż dojścia do teatru oraz lustrzane toalety - takie są wstępne założenia rewitalizacji Teatru Leśnego w Jaśkowej Dolinie. Które pomysły zostaną wzięte pod uwagę, okaże się pod koniec roku, gdy powstanie koncepcja architektoniczna i przestrzenna. Termin samej realizacji na razie nie jest znany.Byłe(a)ś kiedyś w Teatrze Leśnym?

Teatr Leśny przy ul. Jaśkowa Dolina 45Mapka został otwarty w 1911 r., dwa lata po otwarciu sopockiej Opery Leśnej. Imprezy odbywały się tam aż do wybuchu II wojny światowej. Po 1945 r. próbowano wznowić jego działalność, ale bez powodzenia.

Teatr został ponownie otwarty w 1998 r. z inicjatywy Komitetu Mieszkańców Osiedla im. Jana Matejki we Wrzeszczu. Wówczas wykarczowano krzewy w całości porastające dolinę i wyrównano trasy ziemne.

Ostatni większy remont przeprowadzony był siedem lat temu.

Malowniczo położone miejsce nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. W sezonie letnim organizowane są doraźnie koncerty, festiwale, spektakle czy festyny. Każda impreza wymaga jednak postawienia sceny z zadaszeniem, montażu oświetlenia oraz nagłośnienia i stworzenia całego zaplecza.

Dojście do teatru ma zostać oświetlone i objęte monitoringiem. Dojście do teatru ma zostać oświetlone i objęte monitoringiem.
Ma się to jednak zmienić za sprawą planowanych w przyszłości inwestycji. By mogły one zostać zrealizowane, w pierwszej kolejności powstać musi koncepcja. O przymiarkach do zmiany oblicza Teatru Leśnego pisaliśmy w zeszłym roku.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zamieściła na swojej stronie zaproszenie do złożenia oferty na opracowanie dwuwariantowej koncepcji rewitalizacji Teatru Leśnego w Jaśkowej Dolinie.


Oferty od 28 tys. do 236 tys. złNa ogłoszenie odpowiedziało 10 pracowni, a ich oferty wahają się od 28 tys. do aż 236 tys. zł (lista na końcu tekstu).

- W przypadku większości zamówień pozaustawowych jedynym kryterium jest cena, tak też jest w przypadku tego postępowania - mówi Aneta Niezgoda z DRMG. - We wszystkich tego typu postępowaniach zakładany kosztorys wynosi do 130 tys. zł netto. Analiza ofert i wyłonienie wykonawcy trwa ok. trzy tygodnie.
Pod koniec kwietnia dowiemy się zatem, kto zostanie wykonawcą koncepcji. Zwycięska firma będzie miała 7 miesięcy na jej opracowanie od dnia podpisania umowy. To oznacza, że powinna ona ujrzeć światło dzienne pod koniec tego roku.

Z racji tego, że teatr znajduje się na terenie wpisanym do rejestru zabytków, zmiany muszą zyskać aprobatę wojewódzkiego konserwatora.

Jedną z sugestii jest stworzenie szklanych toalet, które wtopiłyby się w otoczenie. Jedną z sugestii jest stworzenie szklanych toalet, które wtopiłyby się w otoczenie.
Koncepcja rewitalizacji Teatru Leśnego zakłada:

 • powstanie stałej sceny z zadaszeniem typu żagiel (nie może być agresywna w kolorze, materiały drewniane lub drewnopodobne - wytyczne konserwatora),
 • powstanie mobilnego zaplecza - garderoby, biura, toalet (toalety stacjonarne, np. lustrzane - sugestia GAK),
 • umocnienie skarpy wraz z jej odwodnieniem (materiały naturalne: drewno, kamień - wytyczne konserwatora),
 • powiększenie widowni do około 700 miejsc, wraz z gradacją jej wysokości i wymianą siedzisk z naturalnych materiałów z oparciami (nie powinno ingerować w systemy korzenne sąsiednich drzew - wytyczne konserwatora),
 • utwardzenie terenu pomiędzy sceną a widownią,
 • oświetlenie i monitoring terenu teatru oraz dojścia od strony ul. Jaśkowa Dolina (stylizowane latarnie w kolorze grafitowym - wytyczne konserwatora),
 • wyposażenie dojścia w elementy małej architektury (ławki i kosze),
 • montaż tablic z historycznymi zdjęciami wzdłuż alejki prowadzącej do teatru,
 • zapewnienie dostępu obiektu dla osób niepełnosprawnych poprzez dostosowanie dojścia oraz widowni i scen,
 • wyraźne oznakowanie miejsca.

Operatorem obiektu jest Winda Gdańskiego Archipelagu Kultury. Teatr Leśny w nowej odsłonie pozwoliłby na organizowanie większej liczby imprez i wydłużył okres działania poza sezon letni.

Planowane imprezy w Teatrze Leśnym:

 • spektakle dla dzieci, przeglądy teatrów amatorskich, kameralne spektakle teatralne i operowe,
 • pokazy filmów - kino kameralne i europejskie (od czerwca do września),
 • koncerty typu "tribute" dedykowane artystom z lat 80. i 90., jak Maanam, Republika czy Wilki,
 • przeglądy młodych talentów muzycznych,
 • imprezy z DJ-ami i muzyką elektroniczną,
 • plenerowa scena kabaretowa.

Oferty na koncepcję Teatru Leśnego

 1. Pracownia Architektury KUMANO, Jarosław Folwarski, Gdańsk - 28 290 zł,
 2. Plan A, Piotr Czajkowskiul, Gdynia - 33 825 zł,
 3. Pracownia Projektowo-Inżynierska Europrojekt, dr inż. Ewa Piątek-Sierek, Bydgoszcz - 36 900 zł,
 4. Architeq, Szczecin - 39 360 zł,
 5. AMS Pracownia Projektowa, Maciej Sywula, Gdańsk - 40 590 zł,
 6. Grima Architektura i Krajobraz, Warszawa - 84 181 zł,
 7. TOTO Architekci, Karolina Paluszyńska-Czekaj, Gdańsk - 91 512 zł,
 8. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego, Gdańsk - 158 670 zł,
 9. Diogenes Studio, Gdańsk - 221 400 zł,
 10. Transprojekt Gdańsk - 236 160 zł.

Quiz Teatralne Trójmiasto Średni wynik 58%

Teatralne Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane