Fakty i opinie

Teczka TW Bolka będzie ponownie zbadana

Najnowszy artukuł na ten temat

Wałęsa musi przeprosić Jagielskiego

Teczka TW Bolka "wypłynęła" po śmierci Czesława Kiszczaka w 2016 roku. Lech Wałęsa konsekwentnie twierdzi, że nigdy nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, nie podpisał żadnego pokwitowania odbioru pieniędzy od SB, nie sporządził też żadnego doniesienia.
Teczka TW Bolka "wypłynęła" po śmierci Czesława Kiszczaka w 2016 roku. Lech Wałęsa konsekwentnie twierdzi, że nigdy nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, nie podpisał żadnego pokwitowania odbioru pieniędzy od SB, nie sporządził też żadnego doniesienia. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

We wtorek przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe odbyła się rozprawa ws. autentyczności tzw. teczki TW Bolka. Sąd przychylił się do wniosku pełnomocnika Lecha Wałęsy i zlecił wykonanie kolejnych badań dotyczących autentyczności dokumentów zgromadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa. Sąd podkreślił, że sporządzenie kolejnej opinii grafologów jest konieczne ze względu "na znaczenie tej sprawy dla Lecha Wałęsy i historii Polski".Czy interesujesz się sprawą domniemanej współpracy Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa?

nie, w ogóle mnie ona nie interesuje 16%
raczej nie, choć czasem przeczytam coś na ten temat 19%
raczej tak, ale tylko przy okazji ważnych doniesień 31%
tak, ślędzę na bieżąco wszystkie doniesienia w tej sprawie 34%
zakończona Łącznie głosów: 836
Wtorkowe posiedzenie sądu odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Zapadłe wówczas rozstrzygnięcie zostało przekazane opinii publicznej za pośrednictwem komunikatu, opublikowanego przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. To właśnie ta instytucja prowadzi śledztwo w sprawie podrobienia dokumentów z lat 1970-1976, dotyczących domniemanej współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Przypomnijmy, że śledztwo zostało wszczęte pod koniec lutego 2016 roku w związku z publicznymi wypowiedziami byłego prezydenta, iż odnalezione w tzw. szafie Kiszczaka materiały dotyczące tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Bolek" zostały sfałszowane. Innymi słowy, Wałęsa zaprzeczał, aby figurujące w dokumentach podpisy czy notatki wyszły spod jego ręki.

- Celem postępowania było sprawdzenie, czy doszło do przestępstwa polegającego na podrobieniu tych dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i kto ewentualnie je popełnił. Lech Wałęsa w śledztwie tym miał status pokrzywdzonego - czytamy w komunikacie IPN.
Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe rozpatrywał zażalenie pełnomocnika Wałęsy na postanowienie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku o umorzeniu wspomnianego śledztwa. Tłumacząc to w bardziej zrozumiały sposób, pełnomocnik Wałęsy zakwestionował ustalenia IPN - który nie ma żadnych wątpliwości, że dokumenty są autentyczne - i domagał się dalszych badań.

Sąd zlecił wykonanie nowej ekspertyzyGdański sąd przychylił się do tego wniosku i zlecił kontynuowanie postępowania karnego w tej sprawie. W praktyce oznacza to, że trzeba będzie sporządzić kolejną opinię grafologów na temat autentyczności dokumentów z teczki TW Bolka. Warto jednak wspomnieć, że sąd nie podważył solidności przeprowadzonych dotychczas badań.

- Sąd Rejonowy w Gdańsku, przedstawiając ustne motywy rozstrzygnięcia, wskazał na rzetelność i drobiazgowość prowadzonego dotąd śledztwa i nie zakwestionował poczynionych przez prokuratora ustaleń. Opinię biegłych z zakresu badania pisma ręcznego uznał za profesjonalną i nie przedstawił wobec niej uwag krytycznych. Stwierdził jednak, iż z uwagi "na znaczenie tej sprawy dla Lecha Wałęsy i historii Polski" celowym jest zasięgnięcie nowej opinii biegłych z zakresu badania pisma ręcznego lub też, by biegli, którzy wydali opinię w tej sprawie, raz jeszcze odnieśli się do kwestii podniesionych przez pełnomocników Lecha Wałęsy - czytamy w dalszej części komunikatu.

IPN nie ma wątpliwości, że teczka jest autentycznaDlaczego śledczy IPN-u wydali postanowienie, uchylone we wtorek przez gdański sąd? Ich zdaniem podpisy i notatki należące do Wałęsy są autentyczne. Owocem trwającego niemal półtora roku postępowania była bowiem ekspertyza z zakresu pisma ręcznego, sporządzona w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Prof. Jana Sehna w Krakowie. Zatrudnieni tam grafolodzy porównali 158 stron dokumentów z teczki TW Bolka z materiałem porównawczym w postaci 142 dokumentów, które w okresie od 1963 roku do 2016 roku sporządził lub podpisał Lech Wałęsa.

Wśród dokumentów porównawczych znalazły się m.in. dokumenty związane z wydaniem Lechowi Wałęsie dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracji samochodu, akta osobowe pochodzące ze Stoczni Gdańskiej czy dokumenty przechowywane w Kancelarii Prezydenta RP. Ponadto biegli przeanalizowali również dokumenty sporządzone odręcznie przez 10 funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, których dane widnieją w teczce.

Były prezydent wielokrotnie podkreślał - również podczas przesłuchania przez prokuratorów pionu śledczego IPN - że nigdy nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, nie podpisał żadnego pokwitowania odbioru pieniędzy od SB, ani nie sporządził też żadnego doniesienia.

IPN zapowiada publikację ekspertyzy krakowskich biegłychKomisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zapowiedziała, że dostosuje się do polecenia sądu i sporządzi kolejną opinię. Jednocześnie zadeklarowała, że w najbliższym czasie na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej opublikowana zostanie w całości wspomniana opinia biegłych z zakresu badania pisma ręcznego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. Jana Sehna w Krakowie.

- Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oczekuje zatem na sporządzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia sądu i wykona jego zalecenia mając na względzie, tak jak dotychczas, by podstawą rozstrzygnięcia w tej sprawie były prawdziwe ustalenia faktyczne. Najważniejszym kryterium przedsięwzięć podejmowanych w niniejszym śledztwie przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku było bowiem gromadzenie, w sposób sumienny i profesjonalny, materiału dowodowego dającego podstawę do takiego właśnie rozstrzygnięcia - zapewniono w komunikacie IPN.

Opinie (309) ponad 20 zablokowanych

 • No tak kiszczak w szafie to na bank trzymał podróbki. (22)

  • 311 41

  • (12)

   IPN obecnie ma klapki na oczach i woli nie widziec pewnych spraw. Bo tak wypada tej wladzy

   • 33 92

   • A teczke TW Balbiny też zostanie zbadana?? (3)

    Ciekawe ...

    • 39 49

    • najpierw TW Oskara (2)

     zdrajcy na usługach BRD

     • 4 0

     • zobaczycie że Bolek ma teczki na KIszczaka (1)

      Danka w pawlaczu trzyma

      • 4 0

      • Lechu to taki Capitan America

       ale w wersji Kapral Poland

       • 1 0

   • amigo (6)

    Czyli IPN fałszuje sfałszowane dokumenty z teczki z domu Kiszczaka ? hehe to chyba tylko KOD może w to uwierzyć ,

    • 77 23

    • czym tu sie podniecać ?? (5)

     Wałęsa sam przyznał w programie Moniki Olejnik, że dostawał kasę na zawołanie, podobnie jak mieszkanie w bloku, więc o czym mowa ?????

     • 69 11

     • Ja w gazecie Polskiej (2)

      Czytalem jak Kaczyniak przyznał sie do współpracy z SB!!!

      • 17 54

      • Nie sprawiasz wrażenia osoby biegle piszącej i czytającej. (1)

       • 44 9

       • i myślącej również...

        • 21 4

     • wyrwało mu się

      • 3 0

     • jedni dostawali mieszkanie w bloku

      inni willę na żoliborzu

      • 0 3

   • tylko kuponów Toto Lotka nie zgubcie

    według najnowszej wersji to kupony Totka Sportowego , Toto Lotka nie znaleziono ponieważ są archiwizowane

    • 1 0

  • Wiadomo że oryginały miał (2)

   Tylko czasy nie były takie łatwe jak teraz teraz wszystko czarno białe w Polsce echhh łatwo pisać ze smartfona na Lecha a to jest nasz symbol symbol Polski.

   • 20 35

   • Wniosek (1)

    Racja, czasy były trudne i jak ktoś nie był niezłomny to nie miał łatwo. Nikt za rozpoczęcie współpracy Wałęsy nie wini bo był młody, miał rodzinę itd. Tutaj chodzi o to co było później i ciągnie się do dzisiaj. Piramida kłamstwa, która ciągle rośnie.

    • 30 2

    • w swoim czasie i w swoim miejscu miał sytuacje taką czy inną ale zrobił swoje i jest teraz jak jest a co było dalej to już inna para kaloszy , ważne , że nie było wojny i nie muszę teraz przemykać między wojskiem a zomo do pracy

     • 1 3

  • Czego się czepiacie, przecież

   to TW Bolek był Lechem Wałęsą a nie Lech Wałęsa TW Bolkiem :-)

   • 8 2

  • Glupcy jestescie ale i tam sprobuje wytlumaczyc.. (2)

   ..powiedzmy ze jestem w latach PRL u dosc wazna persona z ramienia SB czy UB swiadoma juz tego ze ten.ustroj predzej czy pozniej upadnie..przy tym ciagle skutecznie probuje werbowac ludzi z Solidarnosci chocby po to aby kiedys gdy to wszystko mowiac kolokwialnie pitolnie miec czym szantazowac i zapewnic sobie przyjemne zycie na starosc.Co robie?Roznymi sposobami szukam hakow na takich ludzi czesto wystarczy np kochanka i juz wiadomo ze taki delikwent peknie aby zona sie nie dowiedziala i nie mam raczej watpliwosci ze Lecha by raczej na to zlapali ale lech kochanek nie mial..zreszta nawet gdy juz mysleli ze maja.haka 100 procentowego delikwent kazal i spieprzac..tak bylo.gdy odkryli homoseksualizm Jarka Kaczynskiego w szoku byli bo i tak odmowil wspolpracy..tak samo jak Lech Walesa.Odmawial a ci nic zrobuc nie mogli..I wtedy z jaka latwoscia.ktos pokroju Kiszczaka juz wtedy mogl robic podrobki..majac oryginalne druki orygininalne pieczatki i przerozne prawdziwe nazwiska donosicieli juz wtedy mogli podrabiac na bazie dokumentow tamtych lat..co wykazalaby ekspertyza wspolczesnych grafologow?!Ze i pieczatki i druki czy nazwiska sa prawdziwe wiec byc moze i prawdziwe jest to ze Lech wspolpracowal???Moze..ale popierwsze nawet w prawie karnym istnieje zasada ze kazda najmniejsza watpliwosc winna byc rozpatrywana zawsze na kozysc oskarzonego.Tak wiec juz przez samo to Lech powinien byc uniewinniony.Ale to kruczek..a ja i tak wierze ze lechu byl tak zawzietym hamem tak po chlopsku harakterny ze nie poszedlby na zadna wspolprace!!!Jak podpisak cokolwiek poczatkowo nie czytajac to z glupoty dlatego ze byl w sumie.bardziej malo wyksztalconym chamem niz politykiem.Kazdy to przyzna.Takie byly czasy.On sie uczyl polityki w b.szybkim czasie.Uwazam ze jest dzis bohaterem nie szmata i konfidentem i jak widze w Gdansku na murze napis Od konfidenta do prezydenta to zal za serce trzyma..opamietajcie sie Gdanszczanie.To nasz lokalny bohater.Szanujmy sie.Dajcie juz mu spokoj.Zapytajcie samych siebie ilu z was zniosloby takie.presje i zycie jakie on mial?!?Ja wolalbym tak jak on wtedy nie zyc..

   • 6 8

   • debilom nawkładali bzdur do głowy , pokazali jakiś papoierek jaki może każdy napisać a tępota narodowa wszystko łyka zwłaszcza jak cos jest kontrowersyjne, a najlepszy ten co daje 500 zł ... za plecami zabierając każdemu tysiaka

    • 1 8

   • Co?

    • 0 0

  • "Wałęsa konsekwentnie twierdzi, że nigdy nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL"

   Wlasnie ze nie. Raz twierdzi ze nie wspolpracowal, raz ze cos podpisal, ale ze go zmusili, itd. Sam sie gubi w swoich wersjach...

   • 5 0

  • Wiadomo - tylko lojalka Kaczyńskiego była sfałszowana, czyż nie?

   Kaczyński tak powiedział, a on nigdy przecież nie kłamie. Taki cud agenturalny, że tylko na Kaczyńskiego mieli fałszywki - taki ogier antykomunistyczny. Bezpieka robiła w majty na sam dźwięk słowa Kaczyński.

   Litości.

   Lech Wałęsa to bohater narodowy. Historii nie da się zakłamać .

   • 1 6

 • Jak chciał to wygrywał w totka, (Danuta "myślała" że to Boża łaska), jak chciał mieszkanie - ok, chciał pralkę, lodówkę, spoko (36)

  Taaak, w latach 70 i 80. przaśnego i szarego socjalizmu, ogólnej biedy i miernoty. Bolek miał wszystko. Ten wielki, opozycjonista, bohater walki o Wolną Polskę, on sam, "tymi rękoma" obalił komunę. Chyba flaszkę na stoczni. Polecam wpisać frazę "Legendarna skromność i mądrość Lecha Wałęsy
  " na youtube i się pośmiać z "miszcza" oratora.

  • 286 84

  • (31)

   A co ty lub twoj ojciec czy dziadek robiliście w tamtym czasie mądralo?

   • 26 64

   • A ty, mądralo? (29)

    • 36 16

    • (28)

     Tak myślałem! Jestes widac nikim tylko oczerniasz a gdybyś byl w tamtej sytuacji sikl.bys w majty

     • 17 40

     • (15)

      Ale nikt go nie atakuje za "tamte" czasy, tylko za "te" czasy, w których powinien się przyznać i nie dotrzymać magdalenkowej umowy z komuchami

      • 39 7

      • jaka stocznia, jaki płot ???? (14)

       obejrzyj wypowiedz Wałęsy o tamtym dniu, strajk rozpoczął się o 8, a on łaskawie przybył o 10, poza tym nawet nie pamięta gdzie przeskakiwał płot...

       • 36 4

       • Podobno go przywieźli motorówką

        • 24 4

       • jaki płot?! (9)

        przypłynął ubecką motorówką i wszedł na teren stoczni od strony kanału portowego.

        • 31 4

       • Fajnie fajnie ale... (8)

        W polskim piekle ma lipę Lechu i sam trochę sobie zgotowal ten los ale świat zapamięta jego a nie frustratow z forum trójmiasta :) tak się pisze historię i akurat z Lecha jestem dumny

        • 11 29

       • "Tak się pisze historię"? Czyli nie ważne jaka jest prawda, ważne, że się wszystkim wmówiło swoją wersję?

        • 21 4

       • (5)

        Z LECHA KACZYŃSKIEGO TAK Ale nie z konfidenta nikodema dyzmy.

        • 9 7

       • (4)

        Pamiętam moje pierwsze wybory, zastanawiałem się - kto to jest ten Kaczyński... ale stał na plakatach z Wałęsą, więc na niego zagłosowałem. Lisa kojarzyłem, Bieleckiego, Merkela też, ale tego Kaczyńskiego jako jedynego nie mogłem skojarzyć - taki to był wybitny działacz...

        • 4 12

       • Zmyślasz (3)

        Ani jeden ani drugi Kaczor nie kandydowali do SEJMU PRL X kadencji w roku 1989.

        • 5 1

       • (2)

        Do Sejmu nie, ale do senatu I kadencji jak najbardziej. Uczestniczył też w obradach okrągłego stołu i rozmowach w Magdalence. Karierę polityczną zrobił w Komitecie Wyborczym przy Lechu Walęsie - tak brzmiała pełna nazwa.

        • 0 2

       • nie pamietasz znowu wtopa,bo to byl sejm kontraktowy,a nie I kadencji (1)

        • 3 0

       • Dziecko, opowiem ci, jak było...

        Otóż wybory do sejmu kontraktowego i pierwsze wybory do senatu odbywały się jednocześnie. Sprawdź sobie choćby w internecie i nie zawracaj mi głowy.

        • 0 1

       • Adolfa też zapamiętał.

        A nawet Kaczyńskiego, bardziej niż Prąciowszczaków!

        • 0 0

       • za to Jarek pamięta (2)

        że spał do południa

        • 4 7

       • (1)

        A Donek po libacji to o której wstał 13 grudnia?

        • 10 2

       • Donka zwinęła policja, bo walczył z komuną.

        • 0 3

     • Idź powiedz to ludziom, których bolek zadenuncjował. Którzy przez niego stracili pracę. (10)

      Byli zamykani i prześladowani, bo bolek lubił "chajs" i zaglądnąć wtedy do kieliszka.

      • 40 10

      • (5)

       Wiem ze gdyby nie on i reszta solidarnosci to terez mowilbys po rosyjsku nie miał paszportu a za kawa stalbys w kolejce od 3.00.

       Na obiad mortadela a wiadomosci znqczy dziennik telewizyjny bylby jedynym programem

       • 16 33

       • I godzina policyjna

        • 9 7

       • Tak, tak, jasne oczywiście. Gdyby nie Wałęsa... oczywiście. (1)

        W solidarności było 13 mln ludzi, a nie sam Wałęsa, jak by on sam chciał. Bo przecież on sam, obalił...

        • 37 11

       • Flaszkę.

        • 18 1

       • no to niezwykle dużo wiesz

        nie porównuj kreta i kapusia sb do reszty solidarności. Wystarczy posłuchać jego dawnych towarzyszy walki których kiszczak nie zaprosił do stołu i nie częstował wódką. On sam swoimi "rencami" komune obalił, nie wspomiał tylko że komuna to była wódka i nie sam tylko z szefem bezpieki kiszczakiem.

        • 26 9

       • Co?

        Mówię po rosyjsku, nauczyłem się. A ty ani be, ani me, a po polsku też słabiutko?

        • 1 0

      • Ale naród ma dobrze (3)

       2017 najlepszym rokiem od 1989. Wolę w Polsce żyć niż jak patrzę na filmy co się działo w latach 80 zresztą pamiętam jak ojciec stał tydzień po lodówkę ostatnio kupiłem mamie za 1200 pln i przywieźli sami transakcja 2 minuty a jaki wybór

       • 12 16

       • (1)

        Myślisz, że w komunistycznych Chinach teraz stoi się tydzień po lodówkę? :D Jesteś taki bogaty to pojedź i zobacz jak tam wygląda, podaj z ludźmi o tym ile zarabiają... Nie mówię tu o prowincji tylko o miastach rozwiniętych, przyjmijmy, że Gdańsk do takich należy. W Chinach w podobnym mieście ludzie żyją na wyższym standardzie niż tutaj... Każda z klas ma lepiej. Teraz o mniejszych miejscowościach to w Chinach dają radę a u nas są rodziny bez mediów z kiblami na dworzu i mają wodę ze studni. Tak jak w biednych częściach Chin...

        • 20 4

       • Hmm dość dalekie porównanie dwa kraje różne kultury i kontynenty

        Chiny powiadasz... Sorry wolę Polskę dziś. Raczej jakby Polska z komuny nie wyszła to byłaby Białorusią a nie Chinami. Lepiej w PL niż na Białorusi. Albo Rosja, też dziękuję za ich wersję 2018. A artykuł jest o Lechu. A Lechu jest symbolem zmiany w tej części Europy jak mur berliński etc. I mamy PL2018 trochę dzięki niemu :)

        • 10 12

       • I to dzeki Lechowi wszystko ta lodowka tez

        • 4 1

     • ja bym w tamtych czasach zażądał helikoptera łodzi POdwodnej i pół falowca na Obrońców

      • 0 0

   • Śr. ali w gacie że strachu

    • 3 2

  • No sam wałęsa obalił komunistów z plecami w moskwie :D hahahaaha

   • 22 6

  • Porównajcie daty (mięsiące i lata) leszkowych wygranych w totka ze wspomnień Danuty

   z datami pokwitowań odbioru kasy przez "Bolka".

   Niewiarygodne zrządzenie losu! ;)

   • 31 7

  • Podkreslic nalezy ze dwukrotnie trafil 6 w lotka (1)

   • 17 3

   • Po co piszesz głupoty

    TW Bolek był Bolkiem ale "wygrywał" (sic!!!) w totalizatora sportowego czyli piłkarskiego kilkukrotnie, trafiając np 11-kę co było częste acz najczęściej nisko płacone (poniżej stówki) czy 12-kę, co zdarzało się też nierzadko i wypłacano za to nawet do 3-4 tysięcy złotych ale częściej w granicach 400-700 zeta.
    I właśnie tu był "haczyk" podobny jak u Piskorskiego w kasynie.
    Coś gdzieś dzwoni ale nie wiesz gdzie.

    • 5 7

 • (2)

  Co oznacza ta "gra"?

  • 44 6

  • Wstyd, żenada i obciach Bolku. (1)

   Bolek ty już wstydu nie masz od dawna, pasmo kompromitacji własnej i co gorsza obciach dla Polski !

   • 23 7

   • obciach to jest , że po latach walki z komunizmem i obalenia komunizmu naczelne komuchy się przebrały w owcze skóry i nadal nami rządzą

    • 0 0

 • Brawi ile jeszcze mozna tak atakowac Lecha?! (20)

  Gdyby nie on i ludzie z solidarności teraz jeślibysxiw martadele i zapomnijcie o pisaniu w necie bo go by nie bylo!

  • 89 253

  • Bo ludziom teraz jest w miarę dobrze i szybko zapominaja jak moglo byc i jak bylo (6)

   Pytam sie gdzie byli ci co Lecha teraz tak opluwaja? Co oni zrobili w tamtym czasie? Dlaczego nie zostali liderami i nie pociągnęli narodu na.barykady?

   • 18 58

   • Mógł się po ludzku przyznać na początku lat 90 ze współpracował. Nikt, by mu dzisiaj nie miał tego za złe. (4)

    Ale ten stary cap, idzie w zaparte, że on jest święty, i wogóle najlepszy prezydent 100 lecia. Sam tak powiedział, w jednym z wywiadów. Wali mu jest po prostu na dekiel, i tylko się ośmiesza i rozmienia na drobne.

    • 48 13

    • Trochę szacunku dla prezydenta kmiocie pisowski (3)

     • 6 29

     • Ty

      Zamknij się KOD-iarzu

      • 19 4

     • Zamknij ryj tępaku kodowski

      • 16 4

     • Dla LECHA KACZYŃSKIEGO TAK.NIE DLA pseudo prezydenta.

      • 13 6

   • Ciąganie na barykady to tutaj sport narodowy?

    Tylko dzięki jego geniuszowi i współpracy z odwiecznym wrogiem uniknęliśmy II Powstania Warszawskiego! Stanie Wojenny wróć!

    • 0 2

  • (1)

   Internet też wymyślił profesor Bolesław Wałęsa?

   • 39 14

   • Komunę obalił,internet stworzył bo buk jak nic.

    • 12 5

  • My Polacy wiemy jak zniszczyć swój naród i jego dobra. (2)

   Komus się lepiej powodzi to położymy mu nogę. W zawiści jesteamy nr 1 na świecie

   • 21 45

   • czyli ? (1)

    dziwne przez pana Leszka W. i jego donosy wiele osób miało problemy , zwalniali ze stoczni , bili na przesłuchaniach , to nie zawiść lecz sprawiedliwość , no chyba że w Polsce nie można osądzić np zlodzieja co ma super auto i wille bo to zawiść że mu sie powodzi ???

    • 30 9

    • No to napisz z nazwiska kto był poszkodowany?

     • 5 14

  • znawca (3)

   On i ludzie z Solidarnosci to dwie inne bajki :) Kiszczak nim sterował w zamian za monety ,
   troche szok że ludzie L.W. dalej wierza , chyba boja sie przyjac prawde ....... bo by to ich swiatopoglad zniszylo , i co wtedy ??

   • 30 8

   • (2)

    No a ty gdzie byles w tamtym.czasie? Bo widać dobrze znasz temat z pierwszej reki

    • 7 21

    • znawca

     byłem młody ale miałem dziadka w wojsku który poznał pana Leszka ..... ja tam do niego nic nie mam , jest mi obojętny , mimo że prawda dla jego obrońców nie jest miła .... był łatwy w sterowaniu i tyle

     • 22 6

    • Akurat ja znam i wpis o sterowaniu nie całej Solidarności ale jej ważnych elementów, w tym TW Bolka, przez Kiszczaka jest trafiony i prawdziwy.

     • 10 2

  • Tak????

   Wtyrzezwiej!!!

   • 3 1

  • 2013 r Wałęsa robił jubel w Pałacu Opatów w Oliwie (1)

   I tam przyznał że kpt Graczyk zwerbował go do pracy w SB. Na yt można to znaleźć

   • 5 0

   • poszukać na Youtube

    i tyle

    • 2 0

  • Bolek, tfurca internetu i mięsa pełnowartościowego.

   Ja panu prezydętu oddam już te 100 milionów!

   • 2 0

 • (7)

  Zdrowia życzę Panie Prezydencie!

  • 107 187

  • (4)

   Zwłaszcza psychicznego, bo tego ewidentnie brakuje.

   • 44 14

   • (3)

    Tobie?

    • 10 28

    • (1)

     Mnie trochę też, ale do Bolka to mi jeszcze daleko.

     • 25 7

     • Chłopie ile ty masz lat...

      Bolek wyluzuj majty!

      • 3 14

    • Tobie

     • 2 0

  • Tak????

   Niech zamilknie bolek.....

   • 7 5

  • Dziękuję.

   • 8 1

 • (2)

  uwolnić Barabasza ?

  • 52 5

  • Uwolnić Wałesiaka zamknąć Kaczyniaka (1)

   Ament

   • 12 16

   • Uwolnić orkę, zamknąć Tusk'ina

    • 13 10

 • wiadomo jak było, szkoda że się nie przyznał :)! (9)

  • 181 29

  • Wieśniacki upór Bolka jeszcze bardziej go kompromituje (2)

   Chory psychicznie człowiek, mitoman i wściekły wróg wolnej Polski.

   • 37 5

   • (1)

    mogłeś sam zrobić przwrót tak byśmy teraz o 6 rano spali spokojnie ...,a nie narobiłęś w gacie jak widziałęś zomowca

    • 2 9

    • Lechu to się zaczynał czuć bezpiecznia jak zomowców mijał.

     • 5 0

  • Elektryk prezydentem (2)

   Powinien się przyznać tchórz jak był prezydentem tez kłamał ze da nam miliony najlepszy i najuczciwszy jest jaroslaw Kaczyński nie leci na majątek tylko chce jak najlepiej dla nas Polaków ale podwyżki większe dla emerytów też byśmy chcieli bo pan nie zna biedy a my tak conajmiej po 50 zł w tym roku nie będzie to możliwe dzięki 500 plus robicie z matek hodowle dzieci tylko szkoda że za pieniądze a jak się skończą co dalej panie Kaczyński a już głośno kto odważny z rządu mówi ze może zabraknąć dzieci przyprowadza matki do pana ma pan kasę to matkom pan pomoże wierzymy bo to jest pana pomysł tato

   • 15 4

   • (1)

    To co piszesz wyżej to jedno zdanie? Po co w ogóle przerwy między wyrazami robisz,pisz wszystko razem.

    • 12 3

    • Rudy 102

     A co nie dociera do pustego dzbana

     • 2 7

  • (2)

   A mógł po prostu zniszczyć zawartość swojej teczki jak TW Balbina i po sprawie ;)

   • 1 8

   • (1)

    mógł też spać spokojnie jak Kwaczyński i palcem nie ruszyć a po latach rumor robić bo... odwagi zabrakło kiedy był czas na wykazanie się odwagą i walkę o wolną Polskę

    • 2 7

    • 6 troli pisowskich - nowy budżet na hejt ?

     • 1 3

 • Bolek idzie w zaparte, ale na wiele to się nie zda (5)

  Co najwyżej trochę przedłuży ten jego żałosny spektakl. A wystarczyło wyznać prawdę na początku lat 90-tych i wielu ludzi by mu wybaczyło i zrozumiało całą sytuację.

  • 209 40

  • Bolek i ta cała totalna PO, dno kompletne

   • 24 11

  • Wraz z upadkiem Bolka upadła też cała idea budyniowego ECS, które i tak od początku było psu na budę

   • 16 4

  • p

   Pisowskie trolle , wszyscy widzą jakie posty są lajkowane

   • 1 13

  • mało kto by mu wybaczył, gdyby się w latach 90 przyznał....byłby skończony a tak to sobie poprezydentował z Mnietkiem (1)

   nachapał się ile wlezie a teraz nic mu nie pozostało jak iść w zaparte - zawsze w tej sytuacji ma za sobą jakichś naiwnych ludzi którzy mu wierzą bo...nie lubią PiSu
   Gdyby sam się przyznał czy wtedy czy dziś to już nikt by go nie bronił , tak więc korzyść z zapierania się rękoma i nogami jest ewidentna - właśnie choćby ta garstka, która mu wierzy
   Wracając do tego że powinien się przyznać dawno temu bo byśmy mu wybaczyli i zrozumieli trudną sytuację to bzdura, właśnie mało kto by mu wybaczył ponieważ on nie został do donosów zmuszony batem, karcerem, znęcaniem się nad rodziną.... on po prostu czerpał z tego korzyści finansowe! Podpier...ł kumpli, rozpoznawał na zdjęciach ludzi ze stoczni by potem ubecja mogła ich prześladować, tego się nie wybacza, jawnego skur....stwa się nie przebacza! i dlatego on się za chiny ludowe nie przyzna nigdy, przenigdy, bo to cwany, cyniczny typek bez skrupułów, taka najgorsza menda i ście*wo. tfuuuu

   • 10 2

   • Najgorsza była jego prezydentura

    Pamiętam jak go wtedy większość ludzi miała dosyć. Nie bez powodu po latach komuny drugie swoje wybory przegrał z komunistą Kwaśniewskim. Ludzie mieli dość komuny ale wtedy jeszcze bardziej mieli dość Wałęsy. Po latach jego osoba została znowu wykorzystana na potrzeby propagandowe i nagle wszyscy pozapominali lata jego urzędowania w pałacu.

    • 5 0

 • ehhhh Lechu (16)

  do Clintona nikt nie miał pretensji za to, że zdradził żonę - prawie go posunęli bo kłamał. Gdybyś ty się przyznał lata temu - nikt nie miałby ci tego za złe, bo komuniści terroryzowali całą rodzinę a po tym ponurym okresie w swoim życiorysie stałeś się legendą i 1000krotnie odpokutowałeś winy. Po co było iść w zaparte... Teraz dla większości jesteś Bolkiem - zwykłym kapusiem i to bez honoru. Szkoda

  • 205 37

  • (1)

   To nieprzyznanie się miało swoje dalsze konsekwencje w postaci prowadzonej przez Wałęsę, albo raczej jego mocodawców, polityki. W efekcie zamiast stać się największym bohaterem, stał się największym szkodnikiem.

   • 30 9

   • Został za to legendą totolotka.

    • 24 4

  • bzdury piszesz (8)

   to nie ma żadnego znaczenia ta teczka. Od czasu ministra Fouche za Napoleona wszyscy policmajstry przypisują jakies znaczenie zawartości szaf.
   A czyny mają znaczenie tak jak zapisano
   "Po owocach ich poznacie"
   A jakie owoce dały bliźniaki?

   • 14 14

   • Artykuł jest o bolku,niedowidzisz czy nie umiesz czytać?

    • 16 6

   • Owoce bliźniaków? (3)

    Ano jedna ladacznica i kot... I tyle poza aferami telegraf srebrna skoki i inne

    • 11 10

    • (2)

     Won trzodo do chlewu tam twoje miejsce.

     • 6 6

     • Co sekciarzu torunski kirdys podp...es opozycjonistow (1)

      A teraz lizesz tylek nowym panom?

      • 5 8

      • Boli trzodo sle ma boleć.

       • 3 2

   • Takie owoce (2)

    Ze gdyby nie blizniaki to durnie twojego pokroju siedzieli by w pudle

    • 6 3

    • Ha ha ha a gdzie oni byli??? (1)

     Pojawili sie po '91 i jako przyboczni Walesy do prowadzenia jego biura. Bajki komuchu mozesz terazniejszym dzieciakom opowiadac :)

     • 2 8

     • GP2

      Nie zaklamuj historii.Kaczynscy pojawili sie duzo wczesniej np.sp.Lech juz na strajkach w '88,a pozniej ,od '89 w NSZZ'S' jako wiceprzewodniczacy Zwiazku oraz senator sejmu kontraktowego.Jaroslaw tez byl senatorem z Elblaga.

      • 3 0

  • Tak????

   Szuja szuja zostala...

   • 5 2

  • Rodzina to miała dobrze

   A wyskoki Bolka z lat 90 tych to wszyscy pamiętamy

   • 7 0

  • Bolka nikt kijem nie zmuszał do donosów ! chętnie za pieniądze donosił na stoczniowców

   to nie przypadek zastraszonego, torturowanego gościa, który pod groźbą zabicia sypie kumpli z pracy. Bolek zrobił sobie z tego donoszenia dodatkowe źródło utrzymania, Judasz taki za parę zeta śpiewał wszystko i miał gdzieś, że inni z jego kapowania poniosą krzywdę

   • 10 0

  • (1)

   pięknie napisane- kwintesencja sytuacji.

   Bolek przez te zakłamanie stracił u mnie szacunek. teraz jak jade na nasze lotnisko - nie jadę lotnick im lecha wałesy, tylko do Bolka..

   a wystarczyło się przyznać .. i byłaby giitara

   • 4 1

   • ja też używam nazwy "Bolek airport" i czekam aż w końcu usuną szyld z nazwiskiem tego kmiota megalomana

    ze ściany terminala co oczywiście bedzie wiązało sie z przykręceniem kurka z kasą dla Bolka. On za to, że lotnisko nosi jego imię bierze niezły szmal, dlatego tak wierzga i beczy bo wie, że niedługo zabraknie mu siana na utrzymanie tego ohydnego, pretensjonalnego pałacyku na polankach, no i dzieciorów i wnuków nierobów nie zdoła wykarmić
    jak nic wróci do totolotka

    • 3 0

 • Bolek (5)

  drań kłamca i oszczerca.
  Kiedy on wreszcie da od siebie odpocząć.

  • 171 58

  • to ty Sylwek ze Stogów ??? (4)

   A co tam u kioskarki ? Kasa się zgadza?

   • 7 20

   • Bolek zamknij się !!! (3)

    Kasa z totolotka się zgadza?

    • 29 7

    • (1)

     On cale UB zrobil w wala. On im te pieniadze zabral aby oni ich mieli mniej. Geniusz!

     • 12 0

     • przykłąd z zycia - dostałes przyznane 500 + chociaż nie masz dziecka bo ktoś inny ma takie same nazwisko jak ty i zaszła pomyłka - co robisz ? Zgłaszasz uczciwie pomyłkę czy doisz dopuki się nie kapną a potem palisz głupa ?

      • 2 5

    • głupim głupot nagadać to nie dość że uwierzą to jeszcze dalej będą rozpowiadać

     • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.