Tego mandatu lepiej nie płacić

Michał Sielski
11 maja 2026, godz. 16:30
Opinie (42)
Fałszywe wiadomości pochodzą rzekomo z aplikacji mObywatel.

Nowy sposób oszustów. Wysyłają wiadomość SMS o rzekomym wykroczeniu drogowym i konieczności opłacenia mandatu. Po kliknięciu w link trafiamy na fałszywą stronę rządową, a po opłaceniu należności oczywiście tracimy pieniądze. Nie daj się nabrać.




Wyłudzenie na dane pojazdu



Jak dostajesz SMS-y/telefony z próbą wyłudzenia?

Cyberprzestępcy chcą wyłudzić w ten sposób numer rejestracyjny pojazdu, numer PESEL oraz przede wszystkim dane karty płatniczej. Tracąc te dane, można już w łatwy sposób stracić oszczędności, a nawet nieświadomie wziąć kredyty i pożyczki.

Co robić, by nie dać się okraść "na wykroczenie"?



  1. Nie klikaj linku.
  2. Nie wpisuj żadnych danych na nieznanych stronach internetowych.



Co zrobić, gdy twoje dane już trafiły na fałszywą stronę www?



  1. Jak najszybciej wyzeruj limity i zastrzeż swoją kartę w banku.
  2. Sprawdź stan swojego konta.
  3. Zastrzeż numer PESEL.
  4. Usuń wiadomość.
  5. Uważaj na SMS-y, maile i połączenia od nieznanych nadawców - mogą być nieprawdziwe!


Najczęściej czytane