• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Tereny po PGR z Trójmiasta bez wsparcia z Polskiego Ładu

15 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
 Jeden z projektów zgłoszonych przez Gdynię do III edycji programu dotyczył rozbudowy obiektów sportowych z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem na terenie SP 28, przy ul. Zielonej. Jeden z projektów zgłoszonych przez Gdynię do III edycji programu dotyczył rozbudowy obiektów sportowych z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem na terenie SP 28, przy ul. Zielonej.

Gdańsk i Gdynia nie otrzymały wsparcia na projekty dotyczące terenów po byłych PGR-ach. Ich dofinansowanie było możliwe w ramach specjalnej edycji rządowego programu Polski Ład. W piątek wojewoda pomorski ogłosił listę zwycięskich wniosków.Czy masz w swojej okolicy gospodarstwa rolne?

Choć może to budzić zdziwienie, zarówno Gdańsk, jak i Gdynia mają w swoich granicach administracyjnych tereny, na których do końca lat 80. funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne, czyli PGR-y. Postanowiły to wykorzystać, sięgając po rządowe pieniądze na dofinansowanie inwestycji właśnie na takich terenach.

Gdańsk starał się o środki na stadion lekkoatletyczny i remont ulicyMiasta złożyły po dwa projekty. Pierwszy gdański projekt dotyczył rozbudowy stadionu lekkoatletycznego w Gdańskim Ośrodku Kultury Fizycznej przy al. Grunwaldzkiej 244.Mapka. Drugi zgłoszony projekt dotyczył przebudowy ul. TęczowejMapka od ul. Nadwiślańskiej Mapkado ul. Turystycznej.Mapka na Wyspie Sobieszewskiej.

Gdańsk złożył m.in. wniosek dotyczący przebudowy ul. Tęczowej od ul. Nadwiślańskiej do ul. Turystycznej. Gdańsk złożył m.in. wniosek dotyczący przebudowy ul. Tęczowej od ul. Nadwiślańskiej do ul. Turystycznej.

Gdynia stawiała na przyszkolny sport i wystawę w EksperymencieGdynia również postawiła na rozbudowę obiektów sportowych z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem - to na terenie SP 28 przy ul. Zielonej. Drugi projekt dotyczył zaprojektowania oraz budowy interaktywnych stanowisk dla Centrum Nauki Experyment pn. "Świat w równowadze. Człowiek - natura - rozwój".

203 mln zł dla Pomorza. Gdańsk i Gdynia bez dofinansowaniaW piątek wojewoda pomorski Dariusz Drelich ogłosił listę zwycięskich wniosków w regionie. O bezzwrotne wsparcie mogły starać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne.

Zgłoszone inwestycje dotyczą m.in. poprawy infrastruktury drogowej, budowy wiejskich sal i remiz czy poprawy jakości wody.

Na całym Pomorzu wybrano 94 projekty, a dofinansowanie na zadania waha się od kilkuset tysięcy do 5 mln zł. Wartość dopłat do wszystkich wniosków na Pomorzu to ponad 203 mln zł.

Gdańsk i Gdynia wsparcia na swoje projekty nie otrzymały. Sopot nie brał udziału w tej edycji programu.

120 mln zł z Polskiego Ładu na Nową Świętokrzyską. • III edycja Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu nie dla Gdańska. Dwa projekty dotyczące inwestycji na terenach po byłych PGR-ach nie dostaną dofinansowania. Na inwestycje na Pomorzu w tym rozdaniu przyznano ponad 208 mln zł.
 • W sumie na realizację projektów w ramach III edycji programów w ramach Polskiego Ładu przeznaczonych będzie 4 mld zł. Pomorze otrzyma ponad 203 mln zł na 94 projekty.

- To nie wiązałoby się z celem programu. Było nim przede wszystkim wyrównywanie różnic tam, gdzie one jeszcze są widoczne, gdzie te tereny są niedoinwestowane. Wiemy, że tereny po byłych PGR-ach, które znajdują się w granicach administracyjnych np. Gdańska, są już praktycznie zabudowane. Są tam nowe osiedla mieszkaniowe, tereny przemysłowe czy centra logistyczne. Wydawało się to nieuzasadnione, by takie wnioski gmin, gdzie nie ma pozostałości i skutków działań PGR-ów, finansować z tego programu - tłumaczył wojewoda pomorski.

V edycja programu otwarta i nierozstrzygniętaW tym tygodniu władze Gdańska złożyły projekty do V edycji Polskiego Ładu. W tej odsłonie dofinansowanie otrzymają projekty dotyczące terenów przemysłowych. Po wsparcie w tej edycji sięgnie też Gdynia, która wniosku jeszcze nie złożyła.

Nie wiadomo, kiedy zostaną ogłoszone wyniki tego konkursu.

Miejsca

 • Experyment Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
 • GOKF Gdańsk, al. Grunwaldzka 244
 • SP 28 Gdynia, Zielona 53

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (166)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane