• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pięć płotów, które "podzieliły" Trójmiasto

Szymon Zięba
15 czerwca 2024, godz. 12:00 
Opinie (186)
Teren przy ulicy Mickiewicza na Kamiennej Górze był zagrodzony płotem. Ostatecznie go rozebrano.

 Teren przy ulicy Mickiewicza na Kamiennej Górze był zagrodzony płotem. Ostatecznie go rozebrano.

Blokują chodniki, dojście do komunikacji miejskiej, zasłaniają punkty widokowe albo witryny sklepów. Trójmiasto - ku zmartwieniu części mieszkańców - płotami, płotkami, murami i murkami stoi. Przypominamy te, które okazały się największymi kośćmi niezgody, choć szczęśliwie niektóre z nich już zniknęły z przestrzeni.

Uważasz, że w Trójmieście jest za dużo "ogrodzeń"?

Miejsce 5. Oddajcie nasz punkt widokowy!Popularny wśród gdynian punkt widokowy przy ul. Mickiewicza na objętej ochroną konserwatorską Kamiennej Górze w Gdyni kilka lat temu został ogrodzony betonowym płotem i oznaczony jako teren prywatny.

Po długiej walce, w którą zaangażowali się również urzędnicy, betonowy płot zniknął. Mieszkańcy okolicy sprawę jednak do dziś wspominają z niesmakiem.

Miejsce 4. Zasłonięta witryna i sklep do likwidacjiKilka dni temu poinformowaliśmy, że po 34 latach działający w Gdańsku przy ul. Garncarskiej 32Mapka sklep papierniczy Cyrkiel zostanie zamknięty.

Witrynę sklepu, który obecnie wyprzedaje swój asortyment, zasłania płot, za którym toczy się budowa. Tu jednak przepisy są nieubłagane i choć może to wpływać negatywnie na dostęp przechodniów do punktu, teren prac musi być wygrodzony.

Płot, który zakrył sklep papierniczy.Miejsce 3. Teren prywatny. Idźcie sobie naokoło"Teren prywatny. Przejścia nie ma" - tabliczka z takim hasłem, a wraz z nią ogrodzenie z furtką zamykaną na klucz pojawiły się rok temu na osiedlu domków szeregowych Jabłoniowy Sad przy ul. WarszawskiejMapka w Gdańsku. Jest też ostrzeżenie, że teren jest monitorowany.

Tak wyglądało przejście z ul. Warszawskiej do przystanku tramwajowego Częstochowska.
 Tak wyglądało przejście z ul. Warszawskiej do przystanku tramwajowego Częstochowska.
I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tym samym odcięto wówczas drogę wszystkim innym mieszkańcom do nowego wtedy przystanku tramwajowego przy Nowej WarszawskiejMapka, na wysokości ul. CzęstochowskiejMapka.Miejsce 2. Płot stać tu będzie, a my idziemy do sąduMieszkańcy Jasienia i Moreny skarżyli się, że na chodniku, z którego do tej pory korzystali, chcąc dojść m.in. do przystanku PKMMapka, prywatny właściciel ustawił płot i żelazne bramki. Przedstawiciele spółdzielni, do której należy teren, tłumaczyli, że okolica była notorycznie zaśmiecana.Ostatecznie sprawa trafiła do sądu. Tam Gdańsk na trzech płaszczyznach planistycznych przegrał sprawę z ogrodzonym przejściem na granicy Jasienia i MigowaMapka.

Płot na prywatnym chodniku do PKM. Płot na prywatnym chodniku do PKM.
Sąd wykazał, że zapisy studium, planu zagospodarowania oraz uchwały krajobrazowej nie mogą być podstawą do żądania od spółdzielni mieszkaniowej udostępnienia przejścia m.in. do przystanku PKM i placówek oświatowych.

Miejsce 1. Płot "tymczasowy" dla wandali i przyczyna kryzysu w biznesieSprawa remontu Złotej Bramy i otaczającego ją płotu, który zabezpiecza cenny zabytek w sercu Gdańska, to już istna epopeja.Przełomem okazały się ostatnie pomysły Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy zarządzają Złotą Bramą. Zdewastowany niedawno płot został już odmalowany, a ostatecznie zostanie rozebrany. Na Złotą Bramę mają także zostać wprowadzone bilety wstępu. Dochód z nich pomoże odbudować zabytek.

Tak wyglądał zdezelowany płot przy Złotej Bramie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (186)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane