Fakty i opinie

stat

Wkrótce ma ruszyć budowa toru dla rolkarzy na Jasieniu

Wokół tego zbiornika powstać ma długo wyczekiwany przez mieszkańców tor dla rolkarzy i biegaczy.
Wokół tego zbiornika powstać ma długo wyczekiwany przez mieszkańców tor dla rolkarzy i biegaczy. fot. DRMG

Dobra wiadomość dla mieszkańców południowych dzielnic Gdańska, którzy czekają na budowę toru do jazdy na rolkach przy zbiorniku retencyjnym Jabłoniowa.. Właśnie trwa przetarg na to zadanie. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał cztery miesiące na realizację inwestycji.Jeździsz na rolkach?

tak, często 20%
sporadycznie 25%
nie, ale planuję zacząć 15%
nie, to nie dla mnie 40%
zakończona Łącznie głosów: 818
Mieszkańcy Jasienia już w ubiegłym roku dopytywali, co z budową toru dla rolkarzy , czyli projektem, który wygrał w Budżecie Obywatelskim 2019. Urzędnicy tłumaczyli wtedy, że realizacja projektu rozłożona jest na dwa lata.

Rusz się! Cykl dla aktywnychTeraz w końcu ogłoszono przetarg na to zadanie. Tor ma być gotowy jeszcze w tym roku.

W jego ramach powstać ma pętla o długości ok. 400 metrów wokół zbiornika retencyjnego Jabłoniowa, składająca się z utwardzonej części dla rolkarzy i nieutwardzonej dla biegaczy i pieszych. Wnioskodawcy projektu w BO podkreślali, że takie miejsce jest potrzebne, bo w południowych dzielnicach mieszkańców ciągle przybywa, a wciąż brakuje infrastruktury rekreacyjnej.

Czytaj też: Rolki trójkołowe - droższe, ale szybsze

Miłośnicy jazdy na rolkach spotykają się na torze przy stadionie w Letnicy. W tym roku do ich dyspozycji ma być oddane nowe takie miejsce, na południu Gdańska.
Miłośnicy jazdy na rolkach spotykają się na torze przy stadionie w Letnicy. W tym roku do ich dyspozycji ma być oddane nowe takie miejsce, na południu Gdańska. fot. Piotr Bruski
- Realizacja zadania ma potrwać cztery miesiące od daty podpisania umowy. Obecnie jesteśmy przed otwarciem ofert, które zaplanowano na 22 maja - informuje Aneta NiezgodaDyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Zadanie zostało przegłosowano w Budżecie Obywatelskim na 2019 rok. Inwestycje z BO realizowane są w trybie dwuletnim, więc nie możemy mówić tu o żadnym opóźnieniu. W pierwszej kolejności powstaje dokumentacja projektowa, która uzgadniana jest nie tylko z zarządcą terenu, ale także z wnioskodawcą. Po opracowaniu projektu trafia on do realizacji.

Szkółki, wypożyczalnie i miejsca dla rolkarzy


Urzędnicy pytani o koszta inwestycji nie chcą ich na razie zdradzać.

- Przed otwarciem ofert unikamy wskazywania szacowanych kosztów - mówi Niezgoda.
Poza torem dla rolkarzy i biegaczy inwestycja obejmuje m.in.:
  • wykonanie nowych nawierzchni: żwirowo-gliniastej i mastyksowo-grysowej
  • małą architekturę
  • zabezpieczenie istniejącej zieleni
  • oświetlenie
  • wykonanie łąk kwietnych i odtworzenie przyległych trawników

Co z nową edycją BO? Decyzja jeszcze nie zapadłaCały czas ważą się losy tegorocznej edycji BO, wstrzymanej z powodu koronawirusa. Nadal nie wiadomo, od kiedy i czy w ogóle będzie można składać projekty.

Czytaj też: BO w Gdyni. Zgłoś uwagi do miejskich projektów

- Do tegorocznej edycji BO jesteśmy przygotowani. W najbliższych dniach podejmiemy decyzje o ostatecznych rozwiązaniach, ale warto też wspomnieć, że obecnie w Senacie przyjęta została propozycja, która zostanie przedłożona pod obrady Sejmu, o możliwości zawieszenia bądź odstąpienia od realizacji projektów Budżetu Obywatelskiego lub przygotowań kolejnej edycji w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zatem jesteśmy przygotowani, jednak na bieżąco śledzimy sytuację zewnętrzną, epidemiologiczną i kondycję finansową miasta, by w sposób optymalny zaplanować Budżet Obywatelski - mówi Sylwia Betlej z gdańskiego magistratu.