Fakty i opinie

stat

Torowiska tramwajowe będą jak nowe

Najnowszy artukuł na ten temat

Wspólny przystanek nie dla autobusów

Torowiska w Nowym Porcie wreszcie doczekają się remontu.
Torowiska w Nowym Porcie wreszcie doczekają się remontu. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

W Gdańsku powracają remonty torowisk tramwajowych. Tym razem wymienione zostaną zniszczone tory na Siedlce oraz na Zaspie i Przymorzu, a także w Nowym Porcie i Brzeźnie. Remontu doczeka się betonowa kładka na Zaspie.Największe zmiany czekają centrum Gdańska. Ulica Nowe Ogrody zobacz na mapie Gdańska, przy której znajduje się m.in. gdański magistrat, doczeka się nowej nawierzchni. Wymianie ulegnie nie tylko samo torowisko tramwajowe, ale także nawierzchnia jezdni oraz chodniki. Pojawią się stylizowane lampy i słupy trakcyjne.

Na Siedlcach wzdłuż ul. Kartuskiej zobacz na mapie Gdańskakorekcie ulegnie położenie torowiska. Zmniejszy się odległość między torami jazdy, dzięki czemu będzie więcej miejsca na przystanki. Ze środka torowiska zostaną usunięte słupy trakcyjne i przeniesione na jego pobocze - tak jak na al. Zwycięstwa lub ul. Pomorskiej. Na razie nie będzie remontowana pętla na Siedlcach, która poczeka na budowę linii tramwajowej na Morenę. Wtedy na Siedlcach powstanie węzeł przesiadkowy tramwaj - autobus, podobny do tego na Chełmie.

Po raz kolejny utrudnienia związane z przebudową torowiska odczują mieszkańcy Zaspy i Przymorza. Roboty obejmą odcinek od ul. Hynka zobacz na mapie Gdańska, aż po skrzyżowanie z ul. Pomorską zobacz na mapie Gdańska. Wymienione zostaną szyny pomiędzy przystankami, czego nie zrobiono podczas wcześniejszych remontów tej trasy. Prace pominą pętlę na Zaspie, która została wyremontowana na przełomie 2006 i 2007 roku.

Tym razem prace będą mniej dokuczliwe dla pasażerów, ponieważ trasę będą wahadłowo obsługiwać dwukierunkowe "Dortmundy". Będą one kursować od centrum Gdańska do przystanku na skrzyżowaniu al. Legionów z ul. Kościuszki zobacz na mapie Gdańska.

Największe zmiany czekają wiadukt nad pasem startowym na Zaspie, który zyska sześć wind. Wyremontowana zostanie także płyta nośna nad peronami oraz torowiskiem tramwajowym. Odnowiony zostanie także przystanek tramwajowy.

Rozpoczęcie tych remontów planuje się na drugą połowę roku.

Również Brzeźno i nieco zapomniany inwestycyjnie Nowy Port doczeka się wymiany szyn. Na ul. Krasickiego pojawią się nowe torowiska, przystanki tramwajowe, a także zlokalizowane bezpośrednio przy nich - przystanki autobusowe. Szyny wymienione zostaną również na wiadukcie nad torami kolejowymi, a także na rozjeździe torowym pomiędzy ulicami Gdańską, Mazurską oraz Krasickiego zobacz na mapie Gdańska.

W Nowym Porcie wymianie ulegnie torowisko na ulicach: Rybołowców zobacz na mapie Gdańska, Wolności zobacz na mapie Gdańska(od Rybołowców do Marynarki Polskiej) oraz Strajku Dokerów zobacz na mapie Gdańska. Na pierwszej z ulic przesunięte zostanie także torowisko na prawą część jezdni. Powstanie nowy rozjazd z ul. Wolności w Marynarki Polskiej, co w efekcie ma doprowadzić do zawracania wszystkich tramwajów w Nowym Porcie poprzez tzw. dużą pętle. Mała pętla będzie służyć jedynie do wyjazdu tramwajów z zajezdni.

Prace w Brzeźnie i Nowym Porcie rozpoczną się nie wcześniej niż za rok.

Opinie (144) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.