Fakty i opinie

Tragedia w Smoleńsku zbliży Polaków i Rosjan?

Najnowszy artukuł na ten temat

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

Mieszkaniec Smoleńska składa kwiaty w miejscu wypadku prezydenckiego samolotu. Po katastrofie widać mnóstwo ważnych gestów ze strony Rosjan. Czy to początek odbudowywania naszych stosunków?
Mieszkaniec Smoleńska składa kwiaty w miejscu wypadku prezydenckiego samolotu. Po katastrofie widać mnóstwo ważnych gestów ze strony Rosjan. Czy to początek odbudowywania naszych stosunków? fot. TVN 24

Polska katastrofa na rosyjskiej ziemi może być początkiem nowych relacji pomiędzy naszymi krajami. Ale głównie na szczeblu władz, bo pomiędzy "zwykłymi" Rosjanami i Polakami już dawno nie było animozji, jakimi straszyli nas politycy. "Współczujemy, jesteśmy braćmi i zawsze byliśmy", "Czuję jakbym straciła rodzinę" - to tylko niektóre reakcje Rosjan, którzy masowo oddają cześć polskim ofiarom.Przeszłość obu narodów bez wątpienia połączyć nie może. Od wieków wojowaliśmy - niekiedy wspólnie, częściej przeciwko sobie. Z jednej strony mamy m.in. Katyń sprzed 70 lat, ale z drugiej np. oblężenie Smoleńska, podczas wojny polsko-rosyjskiej na początku XVII wieku. Wojny, która przez wielu historyków nazywana jest najbardziej bestialską i okrutną w historii obu narodów.

Nie ma sensu wymieniać ciosów, które sobie zadaliśmy, a tym bardziej ich porównywać czy wartościować. Karty naszej wspólnej historii spływają bowiem krwią zamordowanych - nie tylko żołnierzy, często też bestialsko zgwałconych, zabitych kobiet i dzieci.

Czy animozje pomiędzy Rosjanami i Polakami mogą się teraz zmniejszyć?

tak, takie wydarzenia zawsze są przełomem 31%
tak, choć będzie to długi i trudny proces 29%
tylko na szczeblu międzyludzkim, politycznie nic się nie zmieni 16%
nie, za chwilę nikt nie będzie pamiętał o tym zdarzeniu 15%
nie ma szans na pojednanie, bo nasze historyczne doświadczenia na to nie pozwolą 9%
zakończona Łącznie głosów: 799
Nieporozumienia to polityczna piana

Wydaje się, że większość "zwykłych" Polaków i Rosjan już dawno to zrozumiała. Łączy nas więcej niż dzieli, słowiańska dusza jest skora do wybaczania, pojednania. Doskonale widać to zwłaszcza teraz. Rosjanie dzwonią do polskich znajomych, wykupili wszystkie białe i czerwone kwiaty (głównie goździki) z okolicy naszej ambasady, przed którą leży teraz dywan w narodowych barwach, płoną znicze i świeczki. Rosjanie sami podchodzą na ulicy do polskich dziennikarzy, proszą o przekazanie kondolencji.

- To [róznice - przyp. red.] w ogóle nie ma znaczenia. W tym momencie żadnego. Ważni są ludzie, wiara. Bóg jest jeden, dla wszystkich - mówiła polskim dziennikarzom Ksenia Bołotowa, mieszkanka Smoleńska.

Filip, igumen (odpowiednik katolickiego przeora), przedstawiciel bardzo wpływowej w Rosji Cerkwi Prawosławnej mówi wprost: - Rosjanie pokazują teraz prawdziwe uczucia wobec Polski, może z tego wyjść coś dobrego. Nieporozumienia z ubiegłych lat to tylko polityczna piana, teraz widać autentyczny obraz naszych stosunków - podkreśla.

"Katyń" obejrzały miliony

Śmiało można powiedzieć, że Rosjanie zrobili już dużo więcej, niż się po nich spodziewaliśmy. Dużo więcej niż wymaga nie tylko protokół. Perfekcyjnie zorganizowali wszelką pomoc dla rodzin ofiar, a w niedzielę o godz. 21 w publicznej telewizji wyemitowali "Katyń" Andrzeja Wajdy. Gdy kilka dni wcześniej pokazano go w kanale o zasięgu i zainteresowaniu odpowiadającym mniej więcej TVP Kultura, reżyser nazwał to przełomem i mówił, że nie spodziewał się go za życia.

Teraz jego film obejrzały miliony Rosjan, a o Zbrodni Katyńskiej można mówić głośno. Rosjanie przyznali też oficjalnie, że winowajcą jest reżim stalinowski - w ich mediach mówi się wprost, że ponad 20 tys. polskich oficerów zostało rozstrzelanych tylko dlatego, że nikt nie wiedział co z nimi zrobić. Poniedziałek był w całej Rosji dniem żałoby narodowej, po krwawych zamachach w metrze żałoba była tylko w Moskwie. Poza tym 12 kwietnia to w Rosji hucznie obchodzony Dzień Kosmonautyki, rocznica lotu Gagarina - przepełniona imprezami, płomiennymi przemówieniami, defiladami i uroczystościami, przygotowywanymi długimi miesiącami.

Życie historią i nienawiścią prowadzi donikąd

- Realna zmiana widoczna jest nie tylko wśród przywódców, ale również wśród zwykłych mieszkańców Rosji - zauważa były minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld. Widać to choćby na internetowych forach, na których łamaną polszczyzną Rosjanie zamieszczają kondolencje, rosyjskie gazety drukują polskojęzyczne nekrologi. Sprawozdawcy radiowi łamiącym głosem przepraszają, że po raz drugi przysporzyli nam cierpienia.

"Współczujemy, jesteśmy braćmi i zawsze byliśmy", "Czuję jakbym straciła rodzinę" - to tylko niektóre reakcje Rosjan, którzy masowo oddają cześć polskim ofiarom. To początek prawdziwej współpracy, czy chwila uniesienia, o której szybko zapomną jedni i drudzy.

Gdańszczanka, prof. Krystyna Rzewuska-Sakowicz, represjonowana za nauczanie prawdy o Katyniu, zwłaszcza gdy nie można było o tym mówić, jest optymistką. - Musimy przekazywać sobie prawdę. Tylko na tym możemy budować wspólną przyszłość. Wierzę jednak, że ta śmierć nie pójdzie na marne. Życie historią i nienawiścią do niczego nas nie doprowadzi - podkreśla.

Przed Polakami i Rosjanami wciąż jeszcze długa droga do pojednania. Ale właśnie postawiliśmy na niej kolejny, ważny krok.

Opinie (612) ponad 20 zablokowanych

 • Dwa normalne sąsiadujące ze sobą kraje powinny mieć dobre relacje. (17)

  • 146 6

  • hmm tak sobie myslę że...

   może i powinny ale nie tylko my mamy takie relacje z sąsiadami.
   np. Francuzi nie przepadają za Niemcami i Anglikami i vice versa.
   Poza tym nasze nagłe polepszenie stosunków śmierdzi. A jak nie wiadomo o co chodzi to.... pewnie jest jakiś interes do załatwienia. Ale o tym dowiemy się w następnym odcinku (czyt. za rok lub więcej). Ale nie ma na co się obrażać, człowiek nic nie poradzi że światem rządzi pieniądz.

   • 11 22

  • (1)

   nie z polskiej winy tych dobrych relacji nie ma

   • 13 17

   • Zapommojmy o Katyniu...

    Zapomnijmy o wojnie, rosja naszym przyjacielem... Może oddajmy władzę putinowi on lepiej rzadzi od tuska... :(:(:( Polak głupi i po szkodzie... :(

    • 3 14

  • Ale Rosja nie jest, nie była (10)

   i nie będzie normalnym krajem, więc trudno oczekiwać normalnych relacji z nimi. Śmieszna i dziwna wypowiedź. Nie z naszej winy relacje te są jakie są - mamy prawo się obawiać i czuć zagrożenie, bo historia pokazała wiele razy, że jak się te relacje z Rosją niestety kończą. I to nie był jeden przypadek, ale cały ciąg zdarzeń.
   Czemu teraz się mamy nagle sami oszukiwać i oczekiwać jakichś niesamowitych zmian? Nie wyskakujcie teraz z poprawnością polityczną, bo to żenujące.

   • 10 28

   • Może czas zmienić historię i mieć dobre stosunki z Rosją (8)

    Czemu teraz?Ano dlatego że nie ma już między żywymi naszego prezydenta który Był rusofobem i nie miałbym nic przeciwko ale swoje prywatne opinie powinien schować do kieszeni kiedy był głową państwa.
    Poprawność polityczna,co to jest?

    • 16 5

    • Poprawność polityczna to jest właśnie to (7)

     o czym piszesz w swojej wypowiedzi - poczucie, że ktoś, kto jest Prezydentem nie może z jakiegos powodu przedstawiać publicznie swoich opinii, bo...no bo właśnie dlaczego? Bo to jest niemile widziane czy niewygodne. W Konstytucji nic nie ma o tym, że Prezydent nie może, nie powinien, ma być bez opinii czy poglądów, więc nie rozumiem, skąd się takie przeświadczenie bierze. Przecież Prezydent lewak tez jakieś poglądy głosi i nikt nie oczekuje, że będzie bez poglądów. Natomiast od Prezydenta prawicowego oczekuje się żeby się "wyłączył". Pytanie właśnie - dlaczego?

     • 6 7

     • (6)

      Bo ma reprezentować CAŁY naród.

      • 9 2

      • Lewicowy też? Powinien również prawicę jednoczęsnie reprezentować aaaaa (5)

       Jakoś nigdy nie krył nigdy swoich poglądów jak wchodził od strony rury wydechowej do auta pijany w sztok (ten lewicowy)...

       Co do reprezentowania calego narodu to jak to sobie wyobrażasz? Przecież naród ma rózne poglady to niby jak miałby to połączyc i np występować przeciw poglądom swoim własnym? Przecież ludzie, którzy w większości na niego zagłosowali wiedzieli jakie poglądy głosi i dlatego na niego głosowali i tylko na niego, a nie na kogoś innego. Brak logiki w tej wypowiedzi.

       • 5 9

       • a poz tym to własnie większość narodu go wybrała (1)

        a co może nie? demokracja takie ma prawa czy to się komuś podoba czy nie!

        • 6 2

       • raczej większa mniejszość

        uwzględniając frekwencję wyborczą

        • 0 0

       • (2)

        Głowa państwa nie jest od uprawiania polityki tylko od reprezentowania kraju. Jeżeli tego nie rozumiesz to poczytaj sobie jaka powinna być rola prezydenta. Prezydent powinien być bezstronny. Wiadomo, że każdy człowiek ma jakieś poglądy. Wiadomo też jakie poglądy miał Lech Kaczyński ale w sprawach które tyczą się m.in. reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej powinien swoje poglądy schować do kieszeni bo występuje tam jako reprezentant narodu a nie frakcji politycznej.

        • 6 0

       • (1)

        no właśnie! Głowa Państwa reprezentuje Polskę i poglądy większości Polaków którzy go wybrali do sprawowania tej funkcji.
        Były prezydent Kwaśniewski też reprezentował większość Polaków i swoje poglądy, a że były może mniej kontrowersyjne to i inna sprawa. Trzeba chodzić na wybory, głosować, udzielać się a nie płakać że Prezydent mi się nie podoba. Tak była wola głosujących koniec kropka.
        Ps. Mi premier od cudów też się nie podoba, ale nie rozpaczam, naród chciał, naród wybrał.

        • 0 2

       • Wybrała go większość ale reprezentuje wszystkich. To jest demokracja. A nie jak wg ciebie "ja wygrałem i teraz będzie po mojemu" Demokracja to też kompromis i szacunek.

        • 2 0

   • kobietka

    masz 100% rację - rosja jest fałszywa i zawsze taka pozostanie

    • 8 16

  • Powinny i dobrze by było ale w Rosji i białorusie panuje dyktatura!! (2)

   Tam niema demokracji.

   • 5 3

   • ale jest szansa na zmiany

    i dobrze, by ich nie zaprzepaścić

    • 2 0

   • a co z polska

    a w polsce to masz demokracje pelna geba ??? demokracja to byla przez pewien okres w cesarstwie rzymskim i prawie demokracja w usa przed rzadami busha.

    w polsce mamy dyktature z gospodarka wolnorynkowa (dla tej lepszej czesci spoleczenstwa). a to ze sa wybory ?. w iraku tez byly, w iranie sa, nawet w korei polnocnej sa wolne wybory !!!. tylko co to zmienia jak z gory jest wszystko ustalone ?.

    • 0 0

 • miejsce tragedii, widok z lotu ptaka (3)

  http://www.flickr.com/photos/digitalglobe-imagery/4515204703/sizes/o/

  • 18 2

  • (1)

   Dziwne.
   To nie wygląda na ponad kilometrowy rozrzut poszczególnych części, jak to przedstawiano w telewizji.

   • 7 3

   • poczatek chyba jeszcze przed ta główną drogą, chociaz wiekszosc cześci w jednym miejscu

    • 7 1

  • Jakimi Bracmi?!!!!!!!!!

   Gdyby zostac bracmi tylko po wspolczuciu to Francja , Niemcy USA tez sa naszymi bracmi jak Rosja, wiec stawianie tutaj Rosji na podium jest troszke za pochopne, wspolczuja bo tak wypada a tak naprawde SP Pan Prezydent Kaczynski nie byl politykiem kochanym przez rosje poniewaz wytykal rosji ich zbrodnie na Polakach, a po drugie zaden normalny brat nie morduje swoich ziomali tylko mu pomaga w trudnych sytuacjach.Wiec co do braterstwa to chyba jako przyrodni nie chciany silniejszy brat tyran.Odpowiadajac teraz mniej emocjonalnie a wiecej dyplomatycznie.
   Polska dziekuje rosji ze rozumie polakow w ich cierpieniu i na tym koniec do nastepnej smutnej rocznicy , chociaz teraz zostaly obchody zwyciezstwa nad niemcami w maju, rosjanie maja z czego sie cieszyc polacy troszke mniej.Jedno sie skonczylo zaczelo sie drugie trwajace 10 razy dluzej

   • 0 0

 • Z jednej Katyń, z drugiej Smoleńsk... (36)

  Panie Michale! Zapomniał Pan chyba o kilku rozbiorach, i o ostatniej okupacji, która skończyła się ledwie 20 lat temu (a nietorzy twierdzą, że personalnie nie skończyła się na dobre nawet do dziś).
  Władzom tego sąsiada po prostu zwyczajnie i mądrze nie można ufać! Każda próba spoufalenia z naszej strony jest co najmniej podejrzana.
  Czy Pan zostawia otwarty samochód na podwórku, na którym sąsiad regularnie wymontowuje Panu radio i fotele?

  • 51 91

  • Tak zwana rusofobia nie ma tu nic do rzeczy. (14)

   To zwyczajna mądrość i rozsądek.
   Jeśli ktoś chce wmówić Polakom, że mamy wierzyć byłemu oficerowi KGB, że jest wzruszony jakąś jednostkową śmiercią, to zwyczajnie Polaków obraża. Jeśli dodać, że jeszcze kilka lat temu ten sam człowiek miał mocarstwowe zapędy na miarę ZSRR, to chyba jasne, że udawanie, iż są naszymi przyjaciółmi jest jakąś straszną manipulacją.
   To są nasi sąsiedzi. Chałaśliwi, często złośliwi, rzadko mamy z nich pożytek. Niestety mieszkamy obok nich, więc starajmy się mieć w miarę ułożone stosunki. Ale nagle bezgranicznie zacząć ufać i przyjaźnić się?

   • 18 36

   • Więcej ludzi zginęło w powstaniu warszawskim (11)

    niźli przez cały okres okupacji i po z rąk rosyjskich (według danych IPN których ciężko posądzać o zaniżanie ofiar polskich z rąk Rosjan). Zreszta czym jest 150 000 Polaków przy 25 mln ofiar Stalina w ZSRR. Oczywiscie nie ma sensu porównywać zbrodni ale należy zauważyć że oni są większa ofiarą tego niż my.
    Zawsze byłem za pragmatyczną współpracą z Rosjanami zamiast egzotycznej i jak wiadomo ułomnej "przyjaźni" z amerykanami, których zachowanie nawet teraz wygląda na takie byle tylko odbębnić. Ale sporo wody w Wiśle jeszcze upłynie zanim ten naród zacznie myśleć niestety...

    • 29 7

    • Założe się że Obama nie przyleci na pogrzeb (2)

     Będzie wiceprezydent

     • 15 4

     • na bank. A wtedy proponuję urządzić referendum "czy jesteś za wprowadzeniem wiz dla obywateli USA?" (1)

      • 7 0

      • Nawet jak przyleci wizy dla nich powinniśmy w ramach symetryczności relacji wprowadzić.

       • 2 0

    • Rosjanie nigdy nawet nie próbowali chociaż "odbębnić". Jak sięgnąć pamięcią i do przekazów, to w 95% przypadków było tylko

     "wydoić".

     • 5 9

    • Jak ci gaz przykręcą (3)

     to będziesz inaczej śpiewał, ptaszku

     • 1 9

     • tlen dopływający do ich tepych mózgów już dawno sami sobie zakręcili (2)

      ROSJA TO TĘPOTA ŚWIATA

      • 1 14

      • (1)

       jakie szczęście, że teraz tego nie czytają, a jeszcze większe, że tacy jak ty nigdy nie będą w elicie rządzącej, bo to dopiero by wstyd był za Polskę........

       • 7 3

       • a gdyby jednak czytali

        to mówię, wybaczcie, my też mamy swoich idiotów...

        • 2 0

    • szkoda, ze tak malo jest takich rozsądnych wypowiedzi....

     • 1 0

    • (1)

     Tylko po wojnie na terenie PRL w latach 1945-56 wybili ponad 200 tys ludzi a Ty mówisz o 150 tys? Wytłumacz mi jak to możliwe że przed wojną Polska miała 35 mln obywateli a po wojnie 24 mln? Ilu naprawdę zginęło nigdy się nie dowiemy-ale gdyby było to choć jedna osoba to było by to o jedną za dużo.

     • 0 2

     • Człowieku już ci tłumacze

      http://fakty.interia.pl/raport/70-rocznica-wybuchu-ii-wojny/news/nowy-bilans-ofiar-ii-wojny-swiatowej,1358029,6393?source=najkom

      To IPN wyliczył a wiaodmo że raczej by zawyżył niż zawyżył. Janso wynika ze z rąk Rosjan od 1939 do 1950 zginelo 150 000 osób. Zatkało?

      • 0 0

   • (1)

    Katastrofy o wymiarach masowych, a zwłaszcza katastrofy których ofiarami padną głowy państwa budzą zrozumiałe poruszenie i objawy histerii wśród głodnej wrażeń gawiedzi. Tak też jest i obecnie. Oczywiście jest sprawa naturalna aby odczuwać żal po stracie osoby bliskiej bądź osoby zaprzyjaźnionej. Mniej natomiast naturalny jest żal po zgonie, tragicznym czy nie, polityka czy wyższych urzędnikow państwowych. Z działalności bowiem Naszych Szanownych Polityków nie mamy powodów by być zadowoleni. Nasza Umęczona Ojczyzna od chwili swego powstania robi, rękoma swoich polityków i wojskowych, wszystko co można aby zaprzepaścić cudem odzyskaną niepodległość i sprowadzić kraj do statusu kolonii a jego obywateli zamienić w rezerwę taniej siły roboczej dla Europy Zachodniej. Mój Świętej Pamięci Dziadek zwykł mawiać, że każdy rząd to swołocz i im większy rząd tym większa swołocz. Z perspektywy życia widzę, że miał on świętą rację. Sama idea wyjazdu na sposorowane przez Rosjan uroczystości katyńskie oraz planowany wyjazd na obchody rocznicy zwycięstwa nad Niemcami są dobitnym wyrazem kompletnego niezrozumienia polskiego interesu narodowego i dostarczeniem rosyjskim zbrodniarzom figowego listka na arenie międzynarodowej. W Katyniu leżą bowiem ofiary rosyjskiego i komunistycznego parcia na Zachód. Ofiary, które stanowiły rdzeń polskiej państwowości oraz jej administracji na ziemiach obecnie ciągle jeszcze bedących pod tymczasową administracją powstałych na Kresach państw sezonowych. Są tam ludzie, których potomkom komunistyczne władze Polski Ludowej ukradły majątki ziemskie i przemysłowe, których rodziny cierpiały prześladowania przez 45 lat rządow komunistycznego chamstwa a po wyzwoleniu przez 20 lat III RP nie doznały jeszcze należnej im satysfakcji majątkowej.

    • 4 6

    • mylą ci się pojęcia rosyjski a sowiecki

     • 1 1

  • Panie anonimie, nie zapomniałem: (10)

   "Nie ma sensu wymieniać ciosów, które sobie zadaliśmy, a tym bardziej ich porównywać czy wartościować."

   • 3 2

   • SOBIE zadaliśmy? (1)

    tzn co, sobie sami? Dlaczego nie ma sensu ich wartościować czy porównywać? Bo co? Bo komuś neiwygodnie, bo poprawność polityczna? Znajomi z Zachodu od razu myśleli o tym, że Rosjanie zaczęli 3 Wojnę Światową zamachem na naszego Prezydneta, to byla pierwsza myśl np. ludzi mieszkających w Polsce z UK, bo wiedzą, czego się można po Rosji spodziewać, a nasi przed Putinem biją czołem. To jak to nazwac, bo nie wiem? Głupotą, naiwnością? Polak nawet po dziesięciu szkodach nie jest mądry...niestety...

    • 4 10

    • rzeczywiście opinia Polaków z UK jest autorytetem samym w sobie, bo są z UK!!!I tosię w Polsce liczy, niestety.... a swoim ułomnym rozumkiem porozrzucać i wszystkie fakty ocenić, to nie... a po co w takim razie Rosjanie wywalają tyle kasy na śledztwo, przyjęcieRodzin, ekspertyzy genetyczne i inne rzeczy, bo widzą w tym jakąś korzyść? o czym wy mówicie? ludzie, nie łudźcie się dla Rosji Polska, to żaden łakomy kąsek! Czy to tak trudno uwierzyć w ludki gest i szczerość, odrazu musi być jakiś podtekst?.....żal mi, że noszę to samo dumne imię Polaka, co niektórzy tu piszący!

     • 9 2

   • Zatem potwierdza Pan jednak, że zostawia otwarty samochód pod domem sąsiada złodzieja? (7)

    A sprzedając mu kopa w tyłek za to, że Pana wielokrotnie okradł i próbował następny raz, opamiętuje się Pan, przytula go i mówi "nie warto wymieniać ciosów, które sobie zadaliśmy , a tym bardziej porównywać"?
    Chciałbym to zobaczyć w praktyce.
    Niby Jezus tak nauczał (dla wierzących), ale to przesada.

    • 1 9

    • ale czego konkretnie sie Pan obawia ze strony Rosji? (6)

     • 4 0

     • Głupi czy sklerotyk? (5)

      • 0 3

      • nie wiem czy jest Pan głupi i nie rozumie pytania czy już je zapomniał? (4)

       • 4 0

       • pytam się poważnie czego się Pan konkretnie obawia ze strony Rosji? że nas napadnie? odetnie od gazu? czy może czegoś jeszcze (3)

        innego?

        • 4 2

       • ja się Rosjan nie obawiam ale (1)

        nie należy zbyt zbliżać się do nich i zawsze mieć oczy dookoła głowy.
        Katyń- w 39 roku 2-ch braci, wzięci do niewoli, jeden z braci bardziej wykształcony ( nauczyciel) drugi chłop. Rosjanie z Niemcami dzielili się jeńcami- jeden z braci poszedł do Rosjan ( uważał, że będzie miał lepiej, zaufał, wydawało mu się, że państwo ludowe....) drugi poszedł do Niemców. Ten który był w Niemieckiej niewoli - wrócił cały i zdrowy ( gdzieś tam pracował w fabryce), ten który trafił do Rosjan -ślad po nim zaginął,( przysłał jedną kartkę z miejscowości koło Katynia) rodzina trochę szukała ale..... nikt przez długie lata nie mówił o tej historii (obejrzyj sobie Katyń- obraz oddaje całą tą sytuację)

        • 2 4

       • bar

        jednak czasy sie zmieniaja, i warto sie skupic na tym co jest teraz. Twarda polityka, a nie dziecinna. Dobre stosunki z Rosją to dla Polski szansa, nie zagrożenie.

        • 11 0

       • Dosłownie wszystkiego można się spodziewać z tamtej strony.

        Od wypowiedzenia wojny po ciche, ale bolesne wiercenie wewnątrz naszego kraju.

        • 3 8

  • Polacy nie usłyszeli nawet głupiego "przepraszam" za jedną z wielu zbrodni sprzed lat. (2)

   Były trep, który niejedno istnienie ludzkie ma na sumieniu rzucił tylko zdawkowe "to było złe, odcinam się" (prawie jak Piłat), a u nas gotowi już stolicę do Moskwy przenieść i wynieść go na ołtarze.
   Opamiętajcie się!

   • 5 17

   • też tak pomyślałam (1)

    gdy przez chwilę słuchałam Putina- zachował sie jak Piłat.

    dlaczego tak trudno powiedzieć - przepraszam- ileż to słowo by dobra zrobiło.- jesteśmy małym sąsiadem ale należy nas szanować, nie wolno machnąć ręką.
    ta katastrofa nie zmieni naszych stosunków, za dużo znaków (????) za mało informacji ze strony Rosyjskiej, nasi specjaliści za mało angażują się w wyjasnienie przyczyn katastrofy , a to co powiedzą Rosjanie- sory nie wierzę i tak już zostanie.

    • 2 9

    • niech Pan am wyjedzie, jako specjalista, wtedy zapewne wszystko będzie zgodne z prawdą..
     a Putina , jak widać słuchał Pan przez chwilę, więc nie należy na podstawie tej chwilowo usłyszanej wypowiedzi wycięgać wniosków, a dosłuchać ją do końca i wtedy się przekona Pan, że nie było to bynajmniej zachowaniem Piłata

     • 3 0

  • (1)

   czytam to i odrazu widzę w Pani(-u) prawdziwego "Polaka", jakbym oglądała słynną scenę modlitwy wieczornej z filmu "Dzień Świra", ciekawe co w Pani(a) życiu do dziś przypomina okupację i "codzienne wymontowywanie radia i foteli" przez Rosjan?

   Aż żal ściska, że nadal takich ...mamy wśród nas, nigdy z nikim nie będziemy żyć po ludzku dzięki takim....

   • 9 1

   • Powiedz to ludziom, którzy stracili bliskich w czasie wojny i w czasie PRL, z rozkazów radzieckich dowódców, prostaczku.
    Ty byś w ich imieniu zapewne wszystkim odpuścił i poleciał chętnie pić razem wódkę, bo dla takich jak ty liczy się w życiu tylko zysk i uciecha. Powiedz ludziom, którzy do niedawna nie mieli nawet gdzie kwiatów położyć ku pamięci zamordowanych krewnych, nie wspominając o usłyszeniu przepraszam, a o zadośćuczynieniu już w ogóle nie powiem!

    Powiedz im to w twarz, prostaczku, którego historia sięga własnych pieluch. A teraz leć na demonstrację!

    • 0 0

  • w życiu nie czytałem głupszej wypowiedzi

   rusofobia jest przez niektórych wysysana z mlekiem matki

   • 6 1

  • (2)

   A Pan pamięta o przyjaźni z Hitlerem i napad na Czechy w 38-ym? dlaczego potrafimy tylko sie nad sobą użalać, a do własnych blędów trudno się przyznać...
   Niestety, małostkowość cechą naszego narodu...

   • 2 2

   • Przyjaźń Polski z Hitlerem? (1)

    To, że skorzystaliśmy z okazji i zajęliśmy pewne sporne tereny (choć dobre to raczej nie było) jeszcze nie oznacza, że nagle staliśmy się sprzymierzeńcami nazistów!

    To może zachodnie mocarstwa, które pozwoliły Hitlerowi na zajęcie najpierw części potem całych Czech również były jego przyjaciółmi?

    • 0 0

    • A niby kim?

     Zrobiliśmy czechom (i litwinom) nie mniej złego niż nam stalin.

     • 1 1

  • Sprawa jest prosta

   po 40 latach nazistowskiego PRLu (choc mysle ze znacznie szybciej bo w 5 lat machneli 6 milionow) nie ostał by sie tu ani jeden człowiek posługujący się jezykiem polskim ani mający chociaz słowiańską krew. A po Prlu sowieckim jakims cudem wszyscy gadamy po Polsku i nawet trole mogą swobodnie wypisywać swoje głupoty.

   • 0 1

 • Zapewne zbliży (6)

  Ale pamiętajmy, że Putin to były oficer KGB (niektórzy mówią, że w tym wypadku nie ma nigdy "były"), odpowiedzialny za wiele zła. Nie chcę pisać za dużo, by mi postu nie wycięli.
  Natomiast sami Rosjanie - ok. Pamiętajmy, że w Katyniu zamordowano ich więcej niż naszych (przed tą tragedią o tym nie wiedziałem).

  • 52 6

  • (1)

   ciekawe dlaczego i kto miałby wyciąć to za dużo

   • 1 9

   • pisanie zle o Rosjanach grozi wycieciem, sam sie o tym przekonalem, zobaczymy czy moj komentarz na 7str wytną

    • 6 3

  • Cenzurka medialna

   • 6 1

  • (1)

   Jeśli rzeczywiście nie wiedziałeś o pomordowanych w Katyniu Rosjanach to raczej, nie interesujesz się historią ale chwała , że do tego się przyznałeś niewielu na to stać, pozdrawiam st

   • 3 0

   • o pomordowanych wiedziałe, ale nie wiedziałem, że aż tak wielu

    • 3 0

  • uważam

   że nie ma najmniejszych szans, na pojednanie. Rosjanie nie zrezygnuja ze swojej imperialnej polityki nigdy. Nie zrezygnowali przez setki lat to i teraz nie zrezygnuja. Śmierc Kaczynskiego to tylko epizod, chwilowe ocieplenie. Dzieijszym swiatem rzadzi pieniadz, a oni maja bardzo konkretne i sprecyzowane cele.

   • 0 1

 • Dzisaj ja też jestem "kartoflem i zakompleksionym małym człowieczkiem" (2)

  przepraszam i biję się w pierś!

  • 24 16

  • a ja nie jestem i nigdy nie będę (1)

   mi żal bardziej jego Żony, która zawsze miała własne zdanie i nie bała się go artykułować

   • 14 12

   • yntelygętny wybordza PO napisal 1 slowo na koncu

    chcac sprawic pozory, ze jest myslacym czlowiekiem. Nic z tego pryszczu, twoja wypiedz cie przekresla.

    • 0 3

 • bardzo wyważony i ciekawy tekst (1)

  dzięki

  • 30 5

  • Ruskich uwielbiam do dziecka!!

   Przyjedzie i wyzwoli nas Armia Radziecka!! Ruskich uwielbiam od dziecka!!

   • 1 1

 • Ciekawe jakby teraz w sejm coś uderzyło? (5)

  wtdy w naszym kraju , nie było by nikogo poza Putinem i Kononowiczem do rządzenia!!!!!

  • 12 32

  • głupi post

   • 8 2

  • a po co nam ktoś do rządzenia, skoro rządzić się można samemu

   • 1 3

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Apel do wszystkich żyjących. (1)

   Niech tragedia, która spotyka nasz kraj po raz kolejny, była ostatnią lekcją nauki pokory i szacunku do oponenta. Niech życie, nie tylko polityczne, będzie bardziej prawe. Każdy obywatel, ja również, mamy wiele do zrobienia. Niech każdy zacznie od swojego podwórka.

   • 7 1

   • naiwność

    • 1 4

 • :(

  na miesiąc może i zbliży...

  • 7 16

 • obserwujcie samych siebie, to bardzo ciekawe (27)

  To co się wydarzyło w ostatni weekend i dzieje nadal jest szalenie interesujące z punktu widzenia społecznego. Dosyć uważnie przyglądałam się spontanicznej reakcji ludzi na wypadek prezydenckiego samolotu w Rosji, a także na to kto w jaki sposób reaguje. Bliskie mi osoby, wcześniej darzące prezydenta i większość polityków lecących rządowym samolotem szczerą niechęcią, wywiesiły przed domem polską flagę. Zaczęłam się zastanawiać czy za tą wszechobecną, ogarniającą tłumy, schizofreniczną żałobą stoi tylko wspominana tu i ówdzie medialna, czy jakakolwiek inna "paranoja" i tradycja jednoczenia się w bólu?

  Słuchając radia zauważyłam, że znaczna część słuchaczy uznała ten wypadek ze największą tragedię w historii polskiego narodu. Tego typu retoryka, obecna od soboty w mediach, jest dużym nadużyciem. Dla polskiego społeczeństwa większą tragedią jest choćby prywatyzacja, w dodatku nieudolna i przeprowadzana za wszelka cenę. W takim razie skąd ten żal...?

  Świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy poddawani ciągłej tresurze, przystosowującej nas do neoliberalnego systemu. Wiemy, że praktycznie od przyjścia na świat, w szkole, w domu, w pracy uczymy się tego jak wygrać wielki wyścig zwany "życiem". Nie jesteśmy przyzwyczajani do życia w grupie, do bezinteresownego pomagania sobie, do odczuwania empatii. Każda grupa ma swojego lidera i kozła ofiarnego. Musimy być silni i dobrze przygotowani do ciągłego konkurowania ze sobą. Według neoliberalnego porządku najsłabsi muszą zostać wyeliminowani z gry. Poczucie prawdziwej wspólnoty rekompensuje ludziom konserwatywny, patriarchalny patriotyzm i ewentualnie kościół, już nie zawsze rodzina. Nie jest żadnym odkryciem, że olbrzymia liczba osób czuje się wyalienowana, samotna i niespełniona w świecie, w którym wszelkie stosunki społeczne są konsekwentnie zamieniane w towar.

  Neoliberalny system wymaga od nas, aby każde uczucie, każda ludzka potrzeba ustąpiła racjonalnym, zgodnym z zasadami rynku regulacjom. Wmawia się nam, że nasza schorowana matka lub ojciec nie może być odpowiednio leczona, bo ratowanie jej życia się nie opłaca. Godzimy się na to, bo zazwyczaj nie mamy wyboru, i zostajemy sami w zdominowanej przez rynkowe zasady rzeczywistości.

  Tak ekstremalne wydarzenie jakim jest zbiorowa śmierć, na chwilę oderwało ludzi od codzienności, pokazując, że nie jesteśmy do końca wyalienowanymi wrogami, ani bezdusznymi, racjonalnymi maszynami. Najsmutniejsze wydaje się właśnie to, jak bardzo brakuje ludziom poczucia wspólnoty i solidarności, relacji opartych na współdziałaniu, a nie rywalizacji oraz urzeczywistnienia się nadziei, że wszyscy są równi i biorą udział w czymś ważnym. Poza tym nieczęsto zdarza się, że tak wiele osób dookoła płacze i my możemy pozwolić sobie na płacz. Nie dziwi mnie też smutek z powodu śmierci "Pana". Znaczna część ludzi swoją polityczną aktywność przejawia jedynie poprzez głosowanie w wyborach. I teraz ci, którzy są wyrazem ich politycznego zaangażowania nie żyją.

  Zginęły osoby, które poprzez media gościły w domach, samochodach i pracy zwykłych Polaków na okrągło, bez względu na to, czy ktoś ich lubił, czy nie. Przeciętni ludzie nie pojawiają się w telewizji z taką intensywnością, a życie coraz liczniejszej części społeczeństwa to samotne wieczory przed telewizorem i godziny spędzane w korkach. To ci, którzy są obecni w mediach, składając w nich nic nie warte obietnice lepszego jutra, są najbliżej nas. To ich los staje się dla nas ważny, a nie setek anonimowch istot, które umierają czy żyją w ubóstwie, przez decyzje tych, których opłakujemy.

  Szkoda, że na codzień nie solidaryzujemy się, aby wspierać ludzi, którzy naprawdę tego potrzebują. Szkoda, że nie potrafimy na taką skalę jednoczyć się w trosce o tych, którzy żyją...

  • 100 14

  • (5)

   Ja nie rozumiem, jak to najwieksza tragedia w historii narodu? A wszystkie wojny i to, co sie dzialo w ich trakcie? Jak juz to najwieksza tragedia dla obecnie zyjacego narodu, ale nie w historii!

   • 6 2

   • jak policzyć wymiar tragedii? (4)

    zdarzają się w roku długie weekendy, gdy na drogach ginie tragicznie 50 osób. Nikt wtedy nawet nie myśli, żeby ogłaszać żałobę narodową, zmieniać program w TV, wałkować temat przez kilka dni, organizować publiczne opłakiwanie zmarlych, itd.
    Każda śmierć jest równa. Czy ginie górnik w kopalni na Śląsku, czy pieszy na przejściach. Czy ginie prezydent kraju europejskiego, czy wieśniak w Afganistanie. Śmierć najbliższych dotyka nas najbardziej. W większości przypadków nie znaliśmy osobiście osób które zginęły w sobotniej katastrofie, często gościły w naszych domach, bo mamy telewizory, ale mało kto znał tą osobę osobiście. Media żerujące na tego typu wydarzeniach stworzyły wielki spektakl, w który dała się złapać większość z nas.

    • 11 5

    • (3)

     Dał się złapać ten, co chciał, przecież można żyć bez telewizora i gazet, a w necie czytać tylko to, co sam sobie wybierasz.
     A co do ofiar, to rzeczywiśce, strata górnika i wieśniaka jest z punktu widzenia humanizmu tak samo ważna, jak prezydenta, ale pamiętać należy, że z punktu widzenia socjum rzadko ginie tak wielu na raz, co samo w sobie jest przerażające( i z tego powodu zazwyczaj się oglasza żałobę - vide: akty terorystyczne, wypadki w kopalniach, zawalenie się hali z gołębiarzami i td.), a poza tym NAGŁA utrata tak znaczących postaci dla Państwa, tylu wykształconych inteligentnych jest czymś bardzo niecodziennym.

     • 3 0

     • nasz naród ma prawie 40 000 000 osób (2)

      nie wydaje mi się, żeby umarł kwiat polskiej inteligencji. Bez urazy.

      • 6 1

      • (1)

       a czy z mojej wypowiedzi to wynika? zgadzam się, że jest na szczęście inteligencji dużo więcej, inaczej by można było zupełnie szarym mydłem pochlastać....co nie zmniejsza znaczenia tego, że rzadko ginie na raz tak dużo inteligencji i to inteligencji, która umie sie sprzedać, bo to też jest sztuka w naszych czasach. Każdy z nich był w coś ważnego zaangażowany, teraz większość tych spraw zostanie niedokończona, albo załatwiona inaczej, niż miało to być, co też jest nie bez znaczenia. I o to właśnie chodzi

       • 0 1

       • prawie każdy umierając, zostawia pewne sprawy niezałatwione

        śmierć posłów, śmierć prezydenta - to może rzeczywiście zaskakiwać, bo zdarza się rzadko, że naraz ginie tylu ludzi z politycznego świecznika. Ale powiedzmy sobie szczerze, czy politykami zostają ludzie wartościowi? Czy są to ludzie uczciwi, bez skazy, czy mają czyste sumienia? Według mnie, nie.

        • 2 1

  • wydaje mi się jednak (8)

   że jesteśmy przyzwyczajeni do życia w grupie i wierz mi , że nie wszyscy spędzają samotnie wieczory przed telewizorem. To co się wynosi z domu rodzinnego skutkuje poźniejszym życiem.

   Powiem więcej potrafimy się też jednoczyć, aby pomagać ludziom za życia. Wspomnę choćby WOŚP, która z roku na rok bije rekord w pomocy finansowej dla szpitali, czy innych ogólnopolskich akcjach charytatywnych

   • 7 0

   • tylko to wszystko są AKCJĘ organizowane i nakręcane przez media (7)

    podobnie jest teraz, "wielka żałoba narodowa" i "zjednoczenie Polaków" nie odbyłoby się gdy nie wałkowanie od rana do wieczora, na każdym kanale.
    W 1980 roku potrafiliśmy organizować się poza mediami, a wręcz przeciw nim, dziś przypomina mi to bieg na smyczy za swym panem... :(

    • 9 2

    • Czemu wobec tgo tyle ludzi (6)

     wyszło na ulice w Warszawie? Przeciez nie musieli, nie musieli rzucac kwiatów pod auto z trumną, ludzie nie musza teraz tam jechać z innych miast. TV ich skrzyknęła? Nie przesadzaj. Poza światem mediów jest jeszcze inny świat.

     • 6 3

     • nie muszą kupować proszku Vizir, a kupują (2)

      nie muszą chodzić do McDonalds, a chodzą.

      Ludzie mają potrzebę poczucia wspólnoty, byliby głupi żeby nie wykorzystać takiej okazji.

      Ilu z tych którzy rzucali kwiaty, wcześniej życzyła w głębi ducha śmierci Kaczyńskiemu?

      • 8 3

      • Tego nie wiesz ilu zyczyło

       ale nie wiesz też ilu nie życzyło i ilu w niego wierzyło, ale na pocieszenie powiem Ci, że wielu z pewnościa poszło tam bezinteresownie. a skąd wiesz, że ci co rzucali kwiaty życzyło mu śmerci? To ja mogę z innej strony - ilu tych, co rzucali naprawdę go kochało, uważało za wspaniałego Prezydenta i głosowało na niego? To już chyba kwestia uczciwości każdego z tych ludzi i kwestia ich sumienia.

       Ja nie chodzę do McDonald's i uważam to porównanie za idiotyczne. Jak ktoś się zdrowo odżywia, to sobie zrobi sam sałatkę w domu, bo nie będzie się napychał bezwartościowym świństwem. I tyle.

       • 5 3

      • poglądy przeciętniaka, a gdzie indywidualizm?

       Ale jazda, co za poglądy. Nigdy nie kupiłAM vizira, nie bywam w McDonaldzie, a doSopotu na Armii Krajowej 55/56 się wybiorę i do księgi kondolencyjnej wpisać się wybrałam. i co na to powiesz?

       • 2 0

     • większość poszła z ciekawości bo co robić w domu jak w tv te same bzdety? (2)

      • 5 5

      • w tv mówi się, że jest to historyczne wydarzenie, największa tragedia, itp.

       zwykły szary człowiek, a ma szansę uczestniczyć w czymś takim... . Taką okazję tracić?

       • 4 2

      • skoro uroczystości pogrzebowe

       to dla Ciebie wydarzenie rozrywkowe takie jak oglądanie tv to nie ma w ogole o czym rozmawiać. Żal.pl

       • 3 0

  • Jest jeden mega plus katastrofy!!!!! (2)

   BRAK REKLAM W TV!!!!!!!

   • 13 1

   • Tia (1)

    ale na kazdym leci to samo buuu

    • 4 2

    • Kupo sobie DVD jak musisz miec

     tak tv na okrągło i po krzyku

     • 1 0

  • myślę, że przesadzone, ale po części prawdziwe

   • 1 1

  • Piękny opis prawicowego liberalizmu.

   • 3 0

  • obserwujcie samych siebie, to bardzo ciekawe (1)

   Ciekawa wypowiedz...uwazam, ze to prawda. Sadze, ze w zyciu potrzebny jest jeszcze balans a tego nie mozna zwalac na ustroj czy system jaki mamy. Ludzie sami powinni to wiedziec. Za komuny bylo zupelnie na odwrot i chcielismy zmian. Kapitalizm to nie jest zly system jak sie umie go wlasciwie wykorzystac zamiast patrzec sie tylko na negatywy bo to mozna znalesc wszedzie.

   Balans jest podstawa a balans ten daje rodzina, religia czy cos co daje nam kompas moralny jezeli nie ma religi. W czym jest zlo, ze kazda osoba jest tak naprawde inna i kazdego nie mozna klasyfikowac tak samo a tak bylo za komuny...Jedna para portek dla wszystkich. To utopia...

   • 3 0

   • ale właśnie kapitalizm i neoliberalna "demokracja" to próba wpasowania nas i całego świata w "jedne portki"

    każde społeczeństwo, ba - każda społeczność powinna mieć takie samo prawo do samookreślania się i decydowania o sobie. Globalizm niszczy różnorodność, niszczy wspólnotowość, niszczy demokrację.

    • 0 0

  • (2)

   gdzie w tym socjaliźmie (by nie napisać szczerzej) widzisz liberalizm? czy neocoś?

   • 0 2

   • socjalizm to masz w Szwecji

    • 2 0

   • Liberalna hydra łapy ma zanurzone w wieku XIX

    z mroków XIX wieku pochodzi jej "intelektualmna" pożywka. Sama się czasem zastanawiam, skąd w taki kraju jak Polska udaje jej się (fakt że coraz trudniej) wznieść łeb na poziom XXI wieku...

    • 0 1

  • dobry tekst

   • 1 0

  • lud potrzebuje igrzysk i igrzyska dostał

   • 1 0

 • Wybaczyć i owszem (2)

  ale nie zapomnieć. O tym co się działo między narodami zapomnieć nie należy, bo to by zakrawało na narodową amnezję. To samo ze stroną niemiecką.

  • 36 8

  • dokładnie

   o takich wydarzeniach trzeba mowic , wpajać młodym od najmłodszych lat ,aby nigdy nie miały prawa się powtórzyć.

   • 0 0

  • przyglup jestes

   Teraz w Niemczech zyje mlode pokolenie, 2 pokolenia mlodsze i nie ma nic z tamta schizofreniczna paranoja wpolnego, ale ty jako polak oczywiscie musisz
   nienawidziec ludzi, wpajac wrogos i winic 20 latkow czy 40 latkow za NSDAP i SS.

   lecz sie na nogi bo na glowe za pozno!!!

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.