• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tragedia w Smoleńsku zbliży Polaków i Rosjan?

Michał Sielski
13 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
Mieszkaniec Smoleńska składa kwiaty w miejscu wypadku prezydenckiego samolotu. Po katastrofie widać mnóstwo ważnych gestów ze strony Rosjan. Czy to początek odbudowywania naszych stosunków? Mieszkaniec Smoleńska składa kwiaty w miejscu wypadku prezydenckiego samolotu. Po katastrofie widać mnóstwo ważnych gestów ze strony Rosjan. Czy to początek odbudowywania naszych stosunków?

Polska katastrofa na rosyjskiej ziemi może być początkiem nowych relacji pomiędzy naszymi krajami. Ale głównie na szczeblu władz, bo pomiędzy "zwykłymi" Rosjanami i Polakami już dawno nie było animozji, jakimi straszyli nas politycy. "Współczujemy, jesteśmy braćmi i zawsze byliśmy", "Czuję jakbym straciła rodzinę" - to tylko niektóre reakcje Rosjan, którzy masowo oddają cześć polskim ofiarom.



Przeszłość obu narodów bez wątpienia połączyć nie może. Od wieków wojowaliśmy - niekiedy wspólnie, częściej przeciwko sobie. Z jednej strony mamy m.in. Katyń sprzed 70 lat, ale z drugiej np. oblężenie Smoleńska, podczas wojny polsko-rosyjskiej na początku XVII wieku. Wojny, która przez wielu historyków nazywana jest najbardziej bestialską i okrutną w historii obu narodów.

Nie ma sensu wymieniać ciosów, które sobie zadaliśmy, a tym bardziej ich porównywać czy wartościować. Karty naszej wspólnej historii spływają bowiem krwią zamordowanych - nie tylko żołnierzy, często też bestialsko zgwałconych, zabitych kobiet i dzieci.

Czy animozje pomiędzy Rosjanami i Polakami mogą się teraz zmniejszyć?

Nieporozumienia to polityczna piana

Wydaje się, że większość "zwykłych" Polaków i Rosjan już dawno to zrozumiała. Łączy nas więcej niż dzieli, słowiańska dusza jest skora do wybaczania, pojednania. Doskonale widać to zwłaszcza teraz. Rosjanie dzwonią do polskich znajomych, wykupili wszystkie białe i czerwone kwiaty (głównie goździki) z okolicy naszej ambasady, przed którą leży teraz dywan w narodowych barwach, płoną znicze i świeczki. Rosjanie sami podchodzą na ulicy do polskich dziennikarzy, proszą o przekazanie kondolencji.

- To [róznice - przyp. red.] w ogóle nie ma znaczenia. W tym momencie żadnego. Ważni są ludzie, wiara. Bóg jest jeden, dla wszystkich - mówiła polskim dziennikarzom Ksenia Bołotowa, mieszkanka Smoleńska.

Filip, igumen (odpowiednik katolickiego przeora), przedstawiciel bardzo wpływowej w Rosji Cerkwi Prawosławnej mówi wprost: - Rosjanie pokazują teraz prawdziwe uczucia wobec Polski, może z tego wyjść coś dobrego. Nieporozumienia z ubiegłych lat to tylko polityczna piana, teraz widać autentyczny obraz naszych stosunków - podkreśla.

"Katyń" obejrzały miliony

Śmiało można powiedzieć, że Rosjanie zrobili już dużo więcej, niż się po nich spodziewaliśmy. Dużo więcej niż wymaga nie tylko protokół. Perfekcyjnie zorganizowali wszelką pomoc dla rodzin ofiar, a w niedzielę o godz. 21 w publicznej telewizji wyemitowali "Katyń" Andrzeja Wajdy. Gdy kilka dni wcześniej pokazano go w kanale o zasięgu i zainteresowaniu odpowiadającym mniej więcej TVP Kultura, reżyser nazwał to przełomem i mówił, że nie spodziewał się go za życia.

Teraz jego film obejrzały miliony Rosjan, a o Zbrodni Katyńskiej można mówić głośno. Rosjanie przyznali też oficjalnie, że winowajcą jest reżim stalinowski - w ich mediach mówi się wprost, że ponad 20 tys. polskich oficerów zostało rozstrzelanych tylko dlatego, że nikt nie wiedział co z nimi zrobić. Poniedziałek był w całej Rosji dniem żałoby narodowej, po krwawych zamachach w metrze żałoba była tylko w Moskwie. Poza tym 12 kwietnia to w Rosji hucznie obchodzony Dzień Kosmonautyki, rocznica lotu Gagarina - przepełniona imprezami, płomiennymi przemówieniami, defiladami i uroczystościami, przygotowywanymi długimi miesiącami.

Życie historią i nienawiścią prowadzi donikąd

- Realna zmiana widoczna jest nie tylko wśród przywódców, ale również wśród zwykłych mieszkańców Rosji - zauważa były minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld. Widać to choćby na internetowych forach, na których łamaną polszczyzną Rosjanie zamieszczają kondolencje, rosyjskie gazety drukują polskojęzyczne nekrologi. Sprawozdawcy radiowi łamiącym głosem przepraszają, że po raz drugi przysporzyli nam cierpienia.

"Współczujemy, jesteśmy braćmi i zawsze byliśmy", "Czuję jakbym straciła rodzinę" - to tylko niektóre reakcje Rosjan, którzy masowo oddają cześć polskim ofiarom. To początek prawdziwej współpracy, czy chwila uniesienia, o której szybko zapomną jedni i drudzy.

Gdańszczanka, prof. Krystyna Rzewuska-Sakowicz, represjonowana za nauczanie prawdy o Katyniu, zwłaszcza gdy nie można było o tym mówić, jest optymistką. - Musimy przekazywać sobie prawdę. Tylko na tym możemy budować wspólną przyszłość. Wierzę jednak, że ta śmierć nie pójdzie na marne. Życie historią i nienawiścią do niczego nas nie doprowadzi - podkreśla.

Przed Polakami i Rosjanami wciąż jeszcze długa droga do pojednania. Ale właśnie postawiliśmy na niej kolejny, ważny krok.

Opinie (612) ponad 20 zablokowanych

  • JESTEM STUDENTEM WYDZIALU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWESYTETU GDANSKIEGO I JESTEM W SZOKU (13)

    NA WYDZIALE PRAWA I ADMINISTRACJI NEKROLOG I ZALOBA A MIEJSCOWY DZIEKAN I KARNISTA PROF. WARYLEWSKi, KARNSITA DR CIESLAK, BYLY DZIEKAN TEGO WYDZIALU PROF. SYLWESTRZAK I WIELE INNYCH PRACOWNIKOW TEGO WYDZALU W PRZECIAGU OSTANICH LAT BYLI CHORZY GDY W CZASIE ZAJEC NIE WRZUCILI DYGRESJI LUB ANEGDOTKI KRYTUKUJACEJ I OCZERNIAJACEJ PREZYDENTA I JEGO NAJBLIZSZE OTOCZENIE POLITYCZNE BEZ WZGLEDU CZY WYMAGALA TEGO MATERIA PRZEDMIOTU, CZESTO W SPOSOB NIEUZASADNONY I MALOSTKOWY.
    JAK LATWO SIE DOMYLIC KASTA PRAWNICZA DBA O SWOJE INTERESY. SZKODA TYLKO ZE BRAKUJE IM CHCOBY TROSZKE PRZYZWOITOSCI.

    UCZELNIE A ZWLASZCZA PANSTWOWE POWINNY BYC APOLITYCZNE.
    WSTYD I HANBA!

    • 22 13

    • Rozumiem ,ze ty wstales i glosno sie temu sprzeciwiles.... (3)

      • 3 3

      • pewnie chciał skończyć uczelnie i siedzial cicho

        • 3 0

      • I tu wlasnie poruszyles bardzo ciekawa kwestia. (1)

        Osobiscie mam swoje zdanie i staram sie byc obiektywny to raz.
        Dwa moge poinformowac prase, media i wyzalic sie tutaj bo niestety jesli chce sie ukonczyc uczelnie trudno stanac w obronie swojego zdania podpisujac sie pod tym co sie mowi imieniem i nazwiskiem. Paradoksalnie walka o wolnosc wiele lat temu wydaje mi sie latwiejsza w pewnych aspektach. Wtedy pomimo kolaborantow i agentow mozna bylo liczyc ze ktos na pewno stanie za Toba a dzis ludzie sa jeszcze bardziej przestraszni choc zyja w pozornie wolnym kraju. Oczywiscie ten strach objawia sie inaczej i inny jest jego wymiar. Wyscig szczurow i przymus podporzadkowania sie temu wywoluje u ludzi komformistyczne nastawienie do zycia.
        Mimo powyzszego nie oznacza to ze trzeba dawac publicznie oznaki poparcia czy akceptacji.
        Trzy, a najbardziej zenujace jest to ze czesc braci studenckiej zamiast przemilczec i wyciagnac sluszne wnioski w rekacji na takie ataki o ktorych pisalem powuzej reagowalo chichotem i cichym poklaskiem. Trzeba byc skonczonym kretynem zeby dawac aplauz czemus co jest gra o prywatny interesii i jest wymierzone w samego siebie. Bo w koncu ulatwienie dostepu do zawodu prawnika, otwarcie rynku zawodu prawniczego, cen czy zmiany w ustawodastwie majace na celu ochrone praworzadnych obywateli i surowe karanie gnid spolecznych powinno byc w interesie studentow tego wydzialu. W koncu chyba nie wszycy to nobilitaci i ziomkowie rodzin umocowanych partyjniakow oraz synowie i corki reprezentatow palestry.
        Nie oszukujmy sie, na UG a zwlaszcza na tym wydziale panowie towarzysze maja sie dobrze. Przeciez agenturalne afery (pomijajc te korupcyjne) byly dosc szeroko opisywane w prasie jakis czas temu. Sam byly rektor tej uczelni nie byl bez skazy. Niektorzy tylko tamtemu systemowi zawdzieczaja stypendia i kariere. Niektorzy na zmianach transformacyjnych ucierpieli, innym zapewne dzialania niektorych ludzi w tym kraju byly mocno nie na reke.

        • 4 0

        • Student

          będą z Ciebie ludzie :)
          Powodzenia zycze

          • 0 0

    • M O W G L O S N I E J B O N I E S L Y S Z E ! ! ! (1)

      • 5 3

      • Andżela ty sro...ko jak mawia Czesiu

        NIE WIDZĘ BO NIE SŁYSZE

        • 2 1

    • apolityczność i autonomia kończy się tam, gdzie zaczyna się neoliberalizm (6)

      • 2 0

      • ?

        ki czort?
        nie ma jak strach pred NEO.
        nowe jest nieznane, może nawet groźne dla naszego matrix.

        • 0 0

      • wolność (4)

        co jest strasznego w liberaliźmie? Że każdy w pewnych ramach może robić co mu się podoba? Takie "wolnoć Tomku w swoim domku" to źle? Nawet Bóg dał człowiekowi wolną wolę i nie narzucał mu swego prawa na siłę.

        • 2 2

        • Odrozniasz wolnosc od atakow na konkretne osoby w panstwowym zakladzie gdzie szkola sie jeszcze nie w pelni dojarzale mlode (1)

          osoby czy tego chca czy nie musza tego sluchac i w ten sposob sa manipulowane? jesli tego jednak nie rozumiesz to ciezka sprawa

          • 1 2

          • "jeszcze nie w pelni dojarzale mlode osoby"

            Na studiach?
            Chyba żartujesz. Takie rzeczy, to mozna mówić o uczniach podstawówki i o niektórych gimnazjalistach. STUDENT WYDZIALU PRAWA I ADMINISTRACJI będzie po studiach sądził ludzi i dbał o porządek prawny. Jeśli taka osoba jest podatna na manipulacje, to nie powinna zdać egzaminów wstępnych.

            • 2 1

        • neoliberalizm to żadna wolność (1)

          to jedynie możliwosć zamieniania wszystkiego (także życia i wolności innych) na towar. Zamieniania demokracji, na rządy rynku. Zabieranie władzy obywatelom, a przekazywanie jej bogatym elitom.

          • 0 0

          • utopia

            1. "możliwosć zamieniania wszystkiego (także życia i wolności innych) na towar"
            - to jest jedynie przyziemna miara naszej wartości. Są systemy, które marnują życie i wolność. Każdy sam musi nadać swemu życiu sens, niezaleznie od systemu, w którym żyje.
            2. "Zamieniania demokracji, na rządy rynku"
            - ludzie, żeby żyć, muszą walczyć, pracować, lub handlować. Demokracja to rządy ludu, który wybiera, który ze sposobów na życie jest w danej chwili optymalny. Handel pozwala na racjonalne wykorzystanie tego, co się zdobyło walką i pracą. Bez rynku zarypalibyśmy się na śmierć (to zresztą było powodem upadku socjalizmu). Rządy rynku oznaczaja pokój. Rządy pracy oznaczają niewolnictwo, a rządy walki oznaczaja wojnę.
            3. "Zabieranie władzy obywatelom, a przekazywanie jej bogatym elitom"
            - pokaż mi system, gdzie większość rządzi mniejszością. Jak by wyglądała praca, gdzie na 100 dyrektorów przypadało by 2 pracowników?

            • 0 0

  • ciekawy który nasz polityk dorówna kulturą Premierowi Putinowi??

    P.S.
    przypominam - czy teczki macierewicza wywiezione z pałacu?????

    • 7 1

  • xxx (1)

    szkoda tych wszystkich ludzi co zgineli a kazdy gada tylko o prezydecie szkoda

    • 7 3

    • Przeczytaj proszę tytuł artukułu...

      pozdr.

      • 0 0

  • Ginie nasz prezydent (jak go kto osądzał, to drugorzędna rzecz). (3)

    Na miejsce jedzie premier i z premierem Rosji wpadają sobie w uściski niemal szlochając. Od razu w polskich mediach pojawiają się setki informacji, które absolutnie nie pozostawiają żadnej wątpliwości, że jaka nie byłaby wersja wydarzeń, to na pewno wina za katastrofę jest po polskiej stronie.

    Albo pilot nie znał rosyjskiego, albo nie posłuchał wieży, albo nie widział drzew (widoczność ok. 400 metrów, ale on nie widział drzew 10, 20, 50 metrów pod nim), albo presja prezydenta...

    Na pewno, na pewno (!) jednak wiemy, że samolot był stuprocentowo sprawny (ustalono to jeszcze zanim wydobyto spod niego wszystkie ciała, na podstawie oględzin milionów części rozsianych po lesie), że wieża kontrolna wykonała swoją pracę perfekcyjnie i że wyklucza się winę kogokolwiek spoza samolotu.

    Wspaniale! Zastanawiam się gdzie my żyjemy i kim tak naprawdę jest Pan Tusk? Bo mi to żywo przypomina PRL i radzieckich sługusów, którzy i tak nigdy nie powiedzą prawdy.
    Zaskakująco ciekawie ułożyły się sprawy tym dwóm panom, którzy szlochali nad wrakiem, dzięki tej katastrofie. Co najmniej zaskakująco. Na pewno na tyle, że powyższe fakty są godne przeanalizowania.

    • 8 19

    • Rudy jest fałszywy (1)

      i tyle. Sprzeda nas Rosji bez mruknięcia powieką jak przyjdzie co do czego.

      • 5 7

      • KAZDY SADZI WEDLOG SIEBIE

        • 3 1

    • "ląduj za wszelką cenę!"

      bo cię zwolnię
      i wszystko..

      • 6 5

  • On rechotał tymczasem z nimi (1)

    a teraz ma wyrzuty sumienia.

    • 3 0

    • TY MASZ SUMIENIE/

      • 0 0

  • Czytając poniższe wypowiedzi nachodzi mnie jedno pytanie. (3)

    Co was tak ciągnie do tej Rosji?
    Nic was historia nie nauczyła?
    Przy takiej pogardzie, krzywdzie, jaką tamto państwo wyrządziło naszemu, przy tym jak u władzy są tam wciąż ludzie, którzy trzymali za mordę nasz PRL, przy tym jak nas traktują gospodarczo i przy zapędach do światowej dominacji, czym jest wasz pęd do tej Rosji?
    Kim wy jesteście, że wam tak zaczęło zależeć?

    • 6 18

    • Wiesz co socjologu -nadzieja,nadzieja ,ze kiedys bedzie moglo byc normalnie .bez zbrodni ukrytych dazen...normalnie (2)

      • 3 1

      • Nie będzie normalnie bo w żadnym kraju (1)

        nie jest normalnie i ludzie nie są normalni - tylko kasa, kasa, kasa i po trupach innych do celu. Sprzedają brata i siostrę jak będzie trzeba za garść srebrników. Więc normalnie nie będzie, Johnny.

        • 3 3

        • Skoro juz wiesz ..po co pytasz/?

          • 3 0

  • Relacje polsko-rosyjskie są jakie są właśnie z powodu m.in.Katynia (2)

    nie wystarczy, że Rosja tym razem pochyli się (szczerze czy nie) nad naszym bólem. Sam prezydent cały czas nalegał na odtajnienie wszystkich akt i rehabilitację ofiar czego do tej pory nie uczyniono (a minęło już 70 lat). Mimo tego, że - jak twierdzą dziennikarze - Putin szczerze objął Tuska, to należy pamiętać, że on jest z KGB i jest perfekcyjnie przeszkolony na różne "polityczne okoliczności" (stacjonował w NRD czyli pracował na bardzo ważnym dla sowietów "odcinku walki" z kapitalizmem - czyli należy zakładać, ze akurat tam sowieckie władze na pewno nie wysłałyby kogoś MAŁO ZAUFANEGO). I nie odbierając mu i jego współrządzącym w tym momencie szczerości i prawdziwej życzliwości - pamiętajmy o tym. Nasze interesy narodowe od wieków są tłamszone poprzez rozbiory, wojny i inne zbrodnie tuszowane do dziś a aspiracje międzynarodowe (równego partnerstwa i sprawiedliwości) torpedowane przez dzisiejszą Rosję (vide rurociąg na dnie Bałtyku z pominięciem Polski co w przyszłości gospodarczo a w następstwie politycznie może rzutować na pozycję naszego kraju w Europie). S.P. prezydent miał twarde podejście do spraw szczególnie wschodnich (co wg.mnie było niestety mało odpowiedzialne politycznie zważywszy na relacje "Polska -Świat" a "Rosja - Świat", bo sami też mieliśmy grzeszki na sumieniu). Niemniej jako jeden z niewielu dzięki temu wyraźnie potrafił określić, iż póki tych tragedii nie wyjaśni się do końca nie mamy co myśleć o pojednaniu, czego z kolei politycy środka i lewej strony politycznej nigdy nie potrafili (idąc zarazem na łatwiznę i z machnięciem ręki stwierdzali "patrzmy w teraźniejszość i przyszłość a nie w przeszłość"). Paradoksalnie niestety, gdyby prezydent naszego kraju nie był tak "zaciekły" i szczery , a bardziej ważył słowa (szczególnie, iż był politycznym przywódcą naszej ojczyzny) należy sądzić, że szybciej doszłoby do sukcesu Polski w walce o prawdę na arenie międzynarodowej. I mimo,że zbyt porywczo i klarownie jak na polityka cześć Jego pamięci, bo w słusznej sprawie.

    • 7 4

    • Rurociąg (1)

      GOŚĆ , jesteś w błędzie rosjanie proponowali Polsce podłączenie się do rurociągu Północnego tego przez Bałtyk jak nie wiesz, ale nasi mądrzy politycy odmówili mając na uwadze dobro społeczenstwa.

      • 1 0

      • Proponowali podłączenie się...

        a ten północny to tez rosjan ?

        • 0 0

  • (1)

    zeby w calym Sopocie nie bylo flag do kupienia to juz chyba cos nie tak :| moze urzad by sie jakos postara, czy trzeba jechac specjalnie do Gdanska zeby nabyc barwy narodowe ?

    • 3 2

    • komuna czuwa

      Minęło 20 lat a flagi narodowe są materiałem deficytowym

      • 4 1

  • ŻOŁNIERZYK

    JEDNEGO ŻOŁNIERZYKA RYDZYKA W POSTACI KACZORKA MNIEJ A TO SIĘ CHWALI MNIEJ

    • 2 13

  • Ruski zozwalilipolskisamolot i ma to nas zblizyc?

    • 2 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane