Fakty i opinie

stat

Trasa Kaszubska: kiedy ruszy budowa?

Najnowszy artukuł na ten temat

Można budować całą Trasę Kaszubską

Tak będzie wyglądał węzeł Wielki Kack, gdzie zaczynać się będzie Trasa Kaszubska.
Tak będzie wyglądał węzeł Wielki Kack, gdzie zaczynać się będzie Trasa Kaszubska. materiały prasowe

W sierpniu i wrześniu wykonawcy poszczególnych fragmentów Trasy Kaszubskiej powinni uzyskać zgody na budowę pierwszych odcinków ekspresówki. To oznacza, że prace będą mogły ruszyć jesienią. Budowa 40-kilometrowej drogi szybkiego ruchu z Gdyni do Bożegopola zakończy się w drugiej połowie 2021 roku.Budowa drogi ekspresowej, która rozpoczynać się będzie na węźle Wielki Kack Obwodnicy Trójmiasta i biec w kierunku zachodnim, podzielona została na trzy odcinki:  • z Gdyni do Szemudu (20 km): wykonawca Polaqua, koszt - 817 mln zł, termin realizacji - druga połowa 2021 r.

  • z Szemudu do Luzina (10 km): wykonawca Budimex, koszt - 335,8 mln zł, termin realizacji - druga połowa 2021 r.

  • z Luzina do Bożegopola Wielkiego (10 km): wykonawca PORR, koszt - 338 mln zł, termin realizacji - druga połowa 2021 r.


Będziesz korzystał(a) z Trasy Kaszubskiej?

tak, praktycznie codziennie 25%
tak, ale raz czy dwa w miesiącu 22%
tak, ale tylko kilka razy w roku 35%
nie, raczej wcale 18%
zakończona Łącznie głosów: 2144
Dzięki tej trasie uda się odciążyć ostatni fragment Obwodnicy Trójmiasta oraz przebiegającą przez Rumię, Redę i Wejherowo dzisiejszą drogę krajową nr 6.

Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i zbuduj, więc wybrani w zeszłym roku wykonawcy w pierwszej kolejności przystąpili do prac projektowych. Obecnie są one na ukończeniu.

W międzyczasie wykonawcy wystąpili do wojewody o wydanie zezwoleń na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Otrzymanie tego dokumentu daje zielone światło do rozpoczęcia budowy. Wnioski zostały złożone w następujących terminach:


  • Gdynia - Szemud (odcinek 1) - 21.12.2018 (wykonawca Polaqua)
  • Szemud - Gdynia (odcinek 2) - 25.01.2019 (wykonawca Polaqua)
  • Luzino - Bożepole (odcinek 1) - 11.03.2019 (wykonawca PORR)
  • Luzino - Bożepole (odcinek 2) - 11.04.2019 (wykonawca PORR)
  • Szemud - Luzino - 18.04.2019 (wykonawca Budimex)


Trasa Kaszubska - podział na odcinku do realizacji.
Trasa Kaszubska - podział na odcinku do realizacji. graf. trojmiasto.pl
- Wojewoda ma 90 dni na wydanie decyzji, pod warunkiem, że złożone wnioski będą uzupełnione i kompletne - informuje biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - 17 maja 2019 roku, po uzupełnieniu przez wnioskodawcę braków formalnych, wszczęte zostało postępowanie w stosunku do pierwszego odcinka Gdynia - Szemud. Wszczęcie postępowań odnośnie pozostałych wniosków nastąpi po uzupełnieniu przez inwestorów braków formalnych dokumentacji.
Kiedy wykonawcy planują wejść na plac budowy?

- Mamy nadzieję, że ZRID zostanie wydany na przełomie sierpnia i września. Prace budowlane ruszą niezwłocznie po uzyskaniu tej decyzji i przekazaniu przez inwestora [GDDKiA - red.] placu budowy - zapowiada Michał Wrzosek, rzecznik Budimexu, który będzie realizował odcinek Szemud - Luzino.
- Pierwszy ZRID będzie procedowany szybko i wejdziemy jeszcze w tym roku na plac budowy - może nawet na przełomie października i listopada - informuje Mateusz Gdowski, rzecznik PORR, który będzie budował odcinek Luzino - Bożepole. - W przypadku drugiego odcinka będzie to po 1 stycznia 2020 roku.
Z kolei przedstawiciele firmy Polaqua nie udzielają żadnych informacji na temat postępów w przygotowaniach do rozpoczęcia prac związanych z budową odcinka Gdynia - Szemud i z pytaniami odsyłają do inwestora. Wiadomo jednak, jak już wspominaliśmy wcześniej, że to ich wniosek o wydanie ZRID-u jest procedowany jako jedyny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, to zezwolenie powinno zostać wydane do 17 sierpnia. Potem wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy.

Wiele więc wskazuje na to, że wbicia pierwszej łopaty na każdym z odcinków możemy spodziewać się już jesienią.

- Terminy zakończenia prac pozostają bez zmian, to druga połowa 2021 roku - mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA.
Nieoficjalnie, pierwszy i trzeci odcinek mają zostać ukończone w sierpniu, a drugi w październiku 2021.

Na koniec trzeba podkreślić, że nawet po zakończeniu prac Trasa Kaszubska będzie niekompletna. Wciąż do zrealizowania będzie bowiem fragment z Bożegopola do Lęborka. Ten odcinek drogi ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy.