• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trasa Kaszubska: pierwszy odcinek ma pozwolenie na użytkowanie

Maciej Korolczuk
9 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Odcinek między Luzinem a Szemudem otrzymał już zgodę na użytkowanie. Ale na pierwszych kierowców musi jeszcze trochę poczekać. Odcinek między Luzinem a Szemudem otrzymał już zgodę na użytkowanie. Ale na pierwszych kierowców musi jeszcze trochę poczekać.

Budowa Trasy Kaszubskiej wchodzi na ostatnią prostą. Jest już pozwolenie na użytkowanie pierwszego odcinka trasy między Luzinem i Szemudem. Jednak zanim skorzystają z niego pierwsi kierowcy, konieczne jest też zapewnienie przejezdności na dwóch pozostałych odcinkach. Drogowcy unikają podawania oficjalnych terminów i zastrzegają, że mogą one ulec zmianie ze względu na problem z odpływem pracowników z Ukrainy i Białorusi.Sieć dróg ekspresowych na Pomorzu jest:

Trasa Kaszubska to najbardziej oczekiwana przez kierowców droga na Pomorzu, od czasu otwarcia S7 między Gdańskiem i Elblągiem.

Budowa 42-kilometrowej trasy między Gdynią a drogą krajową nr 6 trwa od marca 2019 roku i kosztuje 2 mld zł (prawie połowa tej kwoty pochodzi ze środków unijnych).

Pierwotnie jej przejezdność miała być zapewniona jeszcze przed końcem 2021 r., ale terminu nie udało się utrzymać.

Pierwszy odcinek ma już pozwolenie na użytkowanieAle drogowcy mają dobre wieści - właśnie otrzymali z nadzoru budowlanego pozwolenie na użytkowanie pierwszego - środkowego odcinka trasy S6 między Luzinem a Szemudem. Niestety, kierowcy muszą jeszcze poczekać z wjazdem na ten fragment.

Z dwóch powodów: pierwszy to konieczność usunięcia wad i usterek, jakie pojawiły się kilka tygodni temu, gdy padające deszcze uszkodziły skarpy na nowej ekspresówce.

Drugi to konieczność otrzymania analogicznych zgód na pierwszym i trzecim odcinku, by kierowcy mogli w ogóle tam wjechać i wyjechać. A to jeszcze trochę potrwa.

Planowane otwarcie poszczególnych odcinków Trasy Kaszubskiej. Planowane otwarcie poszczególnych odcinków Trasy Kaszubskiej.
- Drogą będzie można pojechać, kiedy będzie to możliwe na wszystkich trzech odcinkach, tylko wtedy ma to sens - mówi Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA. - Obecnie od 15 grudnia ubiegłego roku do połowy marca trwa tzw. przerwa zimowa, kiedy teoretycznie nie są prowadzone prace budowlane. Oczywiście są one kontynuowane w ograniczonym zakresie, który jest uzależniony od warunków atmosferycznych i od zapewnienia odpowiednich reżimów technologicznych. Obecnie są to przede wszystkim prace przy obiektach mostowych, a na odcinku między Chwaszczynem a Gdynią także przy budowie oświetlenia, instalacji sanitarnej i deszczowej. Budowany jest też kanał technologiczny.
Prace toczą się też na samej obwodnicy Trójmiasta. W tym tygodniu, w ciągu kilku nocy, w godzinach 21-6, na wysokości ul. Nowowiczlińskiej, ekspresówka będzie zwężona do jednego pasa ruchu. Przyczyną zmiany organizacji ruchu i ewentualnych - chwilowych utrudnień - są prace związane z ustawianiem belek na nowym wiadukcie nad obwodnicą.

  • W tygodniu w godzinach nocnych możliwe są utrudnienia na obwodnicy na węźle Kack, gdzie ustawiane są belki na nowym wiadukcie.
  • A tak nowy wiadukt wygląda z góry.

Kiedy nastąpi otwarcie Trasy Kaszubskiej?W podawaniu oficjalnych dat otwarcia Trasy Kaszubskiej drogowcy są powściągliwi, ale mówią, że to już ostatnia prosta na budowie. Niestety, wojna na Ukrainie sprawiła, że wykonawcy borykają się z niedoborem pracowników ze Wschodu, co może mieć wpływ na ostateczny termin oddania trasy do użytku.

- Spodziewamy się, że z początkiem wiosny i poprawą warunków atmosferycznych front robót budowlanych będzie szerszy, rozpoczną się także prace bitumiczne. Należy też zauważyć, że wykonawcy sygnalizują pojawiające się problemy z odpływem pracowników z Ukrainy i Białorusi. Trudno w tej chwili powiedzieć, kiedy droga zostanie udostępniona dla ruchu samochodowego. Zależy nam na tym, by było to jak najszybciej. W związku z tym staramy się mobilizować wykonawców tym zakresie - dodaje Michalski.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (211)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane