• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trawa z rolki na betonowej patelni. Nie takiej zieleni chcemy

Ewelina Oleksy
20 czerwca 2024, godz. 12:00 
Opinie (218)

Przed wejściem do Kunsztu Wodnego, gdzie trwa konferencja pt. Zielona Retencja - jak zacząć?, rozwinięto trawę z rolki. Zakładamy, że ma niską zdolność do retencjonowania wody.

Chcecie więcej zieleni? No to macie: przy Forum GdańskMapka, na betonowym placu zwanym nie bez powodu patelnią, pojawiła się trawa, a raczej coś trawopodobnego, rozwijanego z rolki jak dywan. Spółka Gdańskie Wody, która stoi za akcją, nawet się tym faktem pochwaliła w mediach społecznościowych. Post szybko skasowano po nieprzychylnych komentarzach, ale trawa z rolki jeszcze została. A ja pytam: Urzędnicy, serio o taką zieleń w mieście nam chodzi?Czy rozwijanie trawy z rolki na betonowym placu to dobry sposób na zazielenianie miasta?

Z racji wykonywanego zawodu mało rzeczy mnie dziwi. Jednak gdy w czwartek, 20 czerwca, przechodziłam przez plac przy Forum Gdańsk, byłam - delikatnie mówiąc - skonsternowana.

Moim oczom ukazały się bowiem dywany. Ale nie byle jakie, bo takie z trawy, rozwijanej z rolki.

Dywany z trawy z rolki rozwinięte w centrum GdańskaRozłożono je na betonie, w kilku miejscach przed wejściem do Kunsztu Wodnego (siedziba Instytutu Kultury Miejskiej), gdzie od środy do piątku trwa konferencja naukowa "Zielona Retencja - jak zacząć?" organizowana przez spółkę Gdańskie Wody.

I ta oto spółka stwierdziła, że super będzie pokazać uczestnikom, że w Gdańsku zieleni nie brakuje. Dlatego rozwinęła im dywany z trawy.

Brzmi jak kiepski żart, prawda?

Sztuczna trawa na betonie przy Forum Gdańsk (35 opinii)

Chyba nie o taką "zieleń" chodziło mieszkańcom. Dzieło Gdańskich Wód
Chyba nie o taką "zieleń" chodziło mieszkańcom. Dzieło Gdańskich Wód


Pochwalili się akcją, ale post szybko usunęliSwoim pomysłem Gdańskie Wody pochwaliły się nawet w mediach społecznościowych.

- Gdańskie Wody zazieleniają miasto Gdańsk cały rok, ale dziś robimy to w niecodzienny sposób! Pod IKM rozwijamy trawę i kładziemy skrzynie z kwiatami, aby goście konferencji "Zielona Retencja" mogli zrelaksować się w specjalnej strefie chill outu - poinformowały Gdańskie Wody.


Post szybko został usunięty, bo komentarze pod nim na pomysłodawcach nie zostawiały suchej nitki. Ludzie po prostu to wyśmiali i ja im się nie dziwię. Ale w sieci nic nie ginie:

Gdańskie Wody dodały taki post, ale szybko go usunięto. Gdańskie Wody dodały taki post, ale szybko go usunięto.
Dyskusja o jakości zieleni miejskiej w Gdańsku, a głównie o jej braku, trwa od lat. Nowych drzew i terenów zielonych domagają się regularnie aktywiści.

"Zielona partyzantka" maluje miejsca, gdzie powinny być drzewa

Chcą tego też mieszkańcy, którzy dali temu wyraz, popierając projekt uchwały obywatelskiej "Zadrzewiamy Gdańsk", dotyczący wprowadzenia nowych standardów obchodzenia się z zielenią.

Trzy różne projekty ochrony miejskiej zieleni na jednej sesji Trzy różne projekty ochrony miejskiej zieleni na jednej sesji

Urzędnicy, mimo że zapewniają, że podejmują "regularne działania związane z nowymi nasadzeniami", to trudno nie odnieść wrażenia, że w tym temacie wciąż robią za mało.

Posadzili drzewo, żeby Posadzili drzewo, żeby "urzędnicy nie bali się podejmować odważnych decyzji"

Dyrektor generalny ds. zieleni pomoże?Prezydent Gdańska, rozpoczynając nową kadencję, ogłosiła, że w jej gabinecie będzie nowe stanowisko - dyrektora generalnego ds. zieleni.

Piotr Kryszewski od lipca będzie dyrektorem generalnym ds. zieleni w Gdańsku. Piotr Kryszewski od lipca będzie dyrektorem generalnym ds. zieleni w Gdańsku.
Powierzyła je Piotrowi Kryszewskiemu, który stracił posadę wiceprezydenta miasta. Pozostaje mieć nadzieję, że pan dyrektor, który pracę zaczyna od lipca, wprowadzi w zakresie zieleni realne i korzystne dla miasta zmiany. I że nie przyjdzie mu do głowy rozwijanie trawy z rolki w centrum Gdańska, ani nigdzie indziej.

Nie takiej zieleni chcą mieszkańcyI na koniec. Mój redakcyjny kolega w osądzie trawiastych dywanów był nieco łagodniejszy niż ja i stwierdził: kiedy widzisz kamienny plac przy Forum Gdańsk i wiesz, że nawet trawa z rolki jest lepsza.

Nie zgadzam się z nim. Trawa z rolki to komiczne półśrodki. I na pewno nie o taką zieleń w mieście chodzi mieszkańcom.


Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (218)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane