Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin 3:1. Awans siatkarzy do ćwierćfinału Pucharu Polski

Sebastian Zwiewka
19 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Gdańsk

Siatkarze Trefla Gdańsk w ćwierćfinale Pucharu Polski zagrają z GKS Katowice. Siatkarze Trefla Gdańsk w ćwierćfinale Pucharu Polski zagrają z GKS Katowice.

Trefl Gdańsk pokonał drużynę Cuprum Lubin 3:1 (25:21, 22:25, 25:22, 25:22) w Hali 100-lecia Sopotu i awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski. Kolejnym rywalem będzie GKS Katowice, a żółto-czarni będą gospodarzem meczu, który ma odbyć się 2 lutego. W ostatnim miesiącu podopieczni Michała Winiarskiego wygrywają tylko pucharowe spotkania, gdyż między nimi były trzy porażki ligowe.

TREFL: Kampa 4, Urbanowicz 9, Mordyl 9, Mika 12, Wlazły 16, Lipiński 23, Olenderek (libero) oraz Łaba 0, Sasak 0, Kozub 0, Reichert 0

Cuprum: Sekita 0, Krage 14, Waliński 10, Gunia 10, Ferens 17, Kapica 18, Szymura (libero) oraz Gierżot 1, Stępień 0, Sas (libero)

10. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2021. Trwa głosowanie. Wśród nominowanych m.in. Mariusz Wlazły

Trefl Gdańsk wrócił do Hali 100-lecia Sopotu po prawie trzech latach przerwy. Ostatni raz siatkarze gościli w tej hali 8 marca 2019 roku, kiedy rywalizowali z Aluronem CMC Wartą Zawiercie (1:3).

W Pucharze Polski podopieczni Michała Winiarskiego chcieli zmazać plamę po weekendowej porażce z Cuprum Lubin (1:3). To była trzecia przegrana z rzędu w PlusLidze, licząc od sukcesu w Bielsku-Białej w... Pucharze Polski. Postawę siatkarzy skrytykował m.in. Andrzej Trojanowski, były dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu.

Mariusz Wlazły: Być w dwóch miejscach naraz

Kibice wspierają Trefla Gdańsk w walce o ćwierćfinał Pucharu Polski - zobacz

Dlatego w Hali 100-lecia Sopotu gra szła nie tylko o awans, ale i poprawę nastrojów. Jednak
pierwszy set rozpoczął się źle dla Trefla. Cuprum momentalnie objęło prowadzenie i po rozegraniu kilku akcji prowadziło 6:2. Od tego czasu gdańszczanie grali lepiej, powoli odrabiali stratę. Po skutecznym ataku Mateusza Miki na tablicy wyników widniał remis 11:11. Choć rywalizacja o zwycięstwo zaczęła się w takim wypadku od nowa, to na fali byli gospodarze. Trzy zdobyte punkty z rzędu wyprowadziły siatkarzy Winiarskiego na 4-punktowe prowadzenie (17:13), którego nie oddali już do końca. Wydarzenia na boisku były przez nich kontrolowane i wygrali do 21.

Do uzyskania promocji do kolejnej fazy rozgrywek Trefl potrzebował jeszcze dwóch wygranych partii, do sukcesu była więc jeszcze daleka droga. Warto przypomnieć, że w weekend w Lubinie zespół znad morza też wygrał pierwszego seta, a schody pojawiły się później. Na początku kolejnej odsłony znów prowadzili lubinianie (4:0). Przebieg seta był bardzo podobny do poprzedniego, gdyż żółto-czarni szybko odrobili stratę. Kilka minut później doprowadzili do remisu 9:9. Szczęśliwa powtórka nie miała jednak miejsca, ponieważ tym razem Cuprum pokazał lwi pazur, wracając na właściwą ścieżkę. Do końca seta przyjezdni utrzymali nieznaczną zaliczkę (25:22).

"Trefl Gdańsk... masakra. Antyreklama miasta". Kto zamieścił ten wpis na temat siatkarzy?

Trener Winiarski ufał wyjściowej "szóstce". Dokonywał tylko taktycznych zmian, gdy w bój posyłał Patryka Łabę, by zaskoczył rywali serwisem. Na kilka akcji na placu gry pojawił się jeszcze Moritz Reichert. Pozostałe zmiany także wynikały z taktyki szkoleniowca. Wyróżniał się Bartłomiej Lipiński, którego skuteczność w ataku w całym spotkaniu wyniosła 67 procent. Był znacznie skuteczniejszy od Mariusza Wlazłego (47 proc.) oraz Miki (36 proc). Lepszym wynikiem pochwalić się mogą Kampa i Mordyl, lecz wykonali znacznie mniej ataków.

Trefl Gdańsk w ćwierćfinale Pucharu Polski - zobacz ostatnią akcję

Ogromne znaczenie dla losów meczu miał trzeci, bardzo wyrównany set. Nikt nie był w stanie uciec. Momentem przełomowym była odrzucająca rywali od siatki zagrywka Lipińskiego, a następnie potrójny blok. Gdańszczanie zwyciężyli partię 25:22. W ważnych akcjach punktował Lukas Kampa. Rozgrywającego wszędzie było pełno, dobrze kierował grą, a w dodatku potrafił zaskoczyć rywali. Rewanż za weekendową porażkę w lidze się powiódł - czwarta partia okazała się ostatnią, bo Trefl wygrał do 22. Dłużej pograł Reichert, gdyż urazu nabawił się Mika. Awans do ćwierćfinału odsłodził kibicom kilka ostatnich nieudanych spotkań w lidze. W następnej fazie rywalem żółto-czarnych będzie GKS Katowice.

Nie będzie szybkiego transferu siatkarza

TREFL Gdańsk
Cuprum Lubin

83% 161 typowań TREFL Gdańsk
17% 34 typowania Cuprum Lubin

Mecze 1/8 finału Pucharu Polski siatkarzy - wyniki:
Mickiewicz Kluczbork - GKS Katowice 0:3 (18:25, 19:25, 21:25)
Polski Cukier Avia Świdnik - Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (13:25, 22:25, 18:25)
Legia Warszawa - Jastrzębski Węgiel 0:3 (18:25, 18:25, 26:28)
Projekt Warszawa - LUK Lublin 3:1 (25:18, 25:13, 25:27, 25:21)
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Indykpol AZS Olsztyn (mecz 19.01)
Cerrad Enea Czarni Radom - Stal Nysa (19.01)