• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Triduum Paschalne

Notowała K.K.
29 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Trwa Triduum Paschalne. To czas na zadumę i refleksję. O obchodach Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty w Kościele katolickim - mówi ksiądz dr Jerzy Kownacki, wykładowca Seminarium Duchownego w Oliwie:

Obrzędy liturgiczne tych dni są tak skomponowane, aby ułatwić wiernym wizualne odtworzenie wypadków, które działy się w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę.

W Wielki Piątek, dniu największej żałoby, nie odprawia się mszy św. Około godziny szóstej odbyło się drugie posiedzenie najwyższej religijnej Rady Żydowskiej. Zapadł wyrok śmierci. Piotr potrójnie zaparł się Pana Jezusa. Ponieważ wyroki musiały być zatwierdzone przez sąd okupantów rzymskich, zaprowadzili Pana Jezusa do Piłata, namiestnika rzymskiego. Ukrzyżowanie miało miejsce około godziny dwunastej, śmierć nastąpiła około godziny piętnastej. Około godziny siedemnastej odbył się pogrzeb. W liturgii przypomina się opis męki Pana Jezusa skreślony ręką naocznego świadka - św. Jana. Potem następuje starożytna modlitwa powszechna za wszystkich ludzi. Zaczyna się adoracja krzyża i komunia święta bez mszy św. i przeniesienie Pana Jezusa do grobu.

Wielka Sobota, Wigilia Paschalna, najbogatsza jest w treść liturgiczną. Na wielkanocny charakter wskazuje biały kolor szat liturgicznych. W tym dniu zapala się nowy ogień, od którego zapala się świecę wielkanocną, czyli Paschał, symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Śpiewa się hymn exultet, wysławiający dobrodziejstwa, jakie ma ludzkość przez światło, a przede wszystkim Chrystusa, światłość świata. Po obrzędzie poświęcenia wody chrzcielnej powinien odbyć się chrzest. Odnawia się wtedy przyrzeczenia chrzcielne i kropi wiernych wodą chrztu. Obrzęd kończy msza św. Po słowach "Chwała na wysokości Bogu" odzywają się dzwony, które zamilkły w Wielki Czwartek.
Głos WybrzeżaNotowała K.K.

Opinie (1)

  • Czy Wielki Piątek to naprawdę żałoba?

    Kościół poprzez Wielki Piątek nie chowa Jezusa do grobu! Grób to miejsce rozkładu ciała. Pieczara do której złożono Jezusa była nowa. Ojcowie Kościoła nazywają to miejsce miejscem spoczynku, czyli w języku staropolskim "Łożnicą" W tym miejscu Ciało Jezusa nie uległo rozkładowi. Jezus odpoczął, uszanował czas szabatu, wypełnił żydowskie prawo. Chrześcijanie nie rozpoaczają nad śmiercią Jezusa. Tysiące ludzi ginęło przez ukrzyżowanie, jednak o tych ludziach nie wspominamy. Istotą krzyża jest to co z ukrzyżowania Jezusa wynikło. Wiemy, że Jezus sam dał się ukrzyżować, to była Jego wola. Dlatego na krzyż patrzymy poprzez pryzmat Zmartwychwstania i życia wiecznego. Ta śmierć była dowodem miłości Boga do człowieka. Kościół mówi w Wielką Noc o "szczęśliwej winie" Adama, bo dzięki niej poznaliśmy Miłość Bożą, na którą nie trzeba załugiwać ani w żaden inny sposób jej zaskarbiać. Jest darmowa!!! Dlatego Wielki Piątek jest pełen powagi ale nie żałoby.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane