• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trochę deszczu plus odwilż i skaczemy przez kałuże

Krzysztof Koprowski, Marzena Klimowicz-Sikorska
31 stycznia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy ktoś dba o drogi na osiedlach i w dzielnicach?

Pasażerowie SKM-ki podczas "slalomu" w tunelu pod dworcem we Wrzeszczu. Autor: Jedna PąpkaWystarczyły pierwsze roztopy i trochę deszczu, by mieszkańcy Trójmiasta musieli lawirować między kałużami na chodnikach, jezdniach i w tunelach.Czy zgłaszasz problemy z kanalizacją deszczową, jeśli takie zauważysz?

Tunel łączący ul. Dmowskiego z ul. Kilińskiego i Wajdeloty zobacz na mapie Gdańska (obecnie z powodu remontu nieczynny od strony Wrzeszcza Dolnego) to obecnie jedyne dojście na remontowany peron Szybkiej Kolei Miejskiej. Tymczasem z powodu roztopów wyglądał on jak mały zbiornik retencyjny, a pasażerowie musieli go pokonywać po cegłach i kamieniach.

- Sytuacja komplikowała się, gdy tunelem szli pasażerowie, którzy opuścili właśnie pociąg. W przejściu ustawiała się kolejka osób i każdy po kolei przeskakiwał przez kałużę. Bardziej niecierpliwi brodzili po kostki w wodzie - relacjonuje pan Michał, czytelnik trojmiasto.pl

Okazuje się, że tunel posiada dwóch właścicieli, a nieszczęsna kałuża pojawiła się akurat w tej części, za którą SKM nie odpowiada.

- Przyjęta została zasada podziału własności w taki sposób, że ta część tunelu należy do podmiotu, który ma nad nim ułożone swoje torowiska. W tym przypadku zalana była część tunelu znajdująca się pod torami dalekobieżnymi, a więc za jego stan techniczny odpowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe - objaśnia Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście.

Mimo to SKM-ka możliwie szybko zajęła się udrożnieniem przejścia. - Nie czekając na reakcję ze strony PKP PLK, sami wraz z wykonawcą remontu peronu we Wrzeszczu odpompowaliśmy wodę z tunelu - zapewnia Głuszek.

Co ciekawe, do wysuszenia tunelu przyznaje się też... PLK. - Do prac przystąpiła ekipa wykonawcy remontu peronu SKM oraz PLK. Dwiema pompami - jedną naszą, a jedną wykonawcy remontu - usunęliśmy wodę - mówi Leszek Jurkiewicz, naczelnik gdańskiej sekcji eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni.

Jak informują kolejarze ze spółki PKP PLK, latem ub. r. w tunelu zamontowana została stacjonarna pompa, która ma zapobiegać takim sytuacjom. Nie wiadomo jednak dlaczego tym razem nie zadziałała. Co ciekawe, nim wykonano stacjonarne urządzenie, o komfort pasażerów dbał... kioskarz, który posiadał własną pompę i w razie potrzeby ją uruchamiał. Jego punkt został jednak zlikwidowany.

Problem z niedrożnymi studzienkami mają także mieszkańcy ul. Wyzwolenia w Nowym Porcie. - Stojąca woda utrudnia nam wejście do klatek schodowych, wlewa się do piwnic oraz utrudnia poruszanie się mieszkańcom korzystającym z zalanego chodnika - mówi pan Lucjan, mieszkaniec Nowego Portu.- Na ścianach budynku tworzy się grzyb z powodu wilgoci, co ma wpływ na degradację naszego budynku.

Pracownicy Gdańskich Melioracji na razie o takim zgłoszeniu nie słyszeli, choć pan Lucjan twierdzi, że firma była o problemie informowana wielokrotnie.

- Na tę chwilę nie mamy żadnych sygnałów na temat podtopień będących wynikiem zatkanej studzienki kanalizacyjnej - mówi Leszek Zakrzewski, zastępca dyrektora Gdańskich Melioracji. - Nasze służby regularnie jeżdżą po Gdańsku i monitorują m.in. stan studzienek, zbiorników retencyjnych itp.

- Skoro tak, to proszę odetkać studzienkę na przystanku tramwajowym na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i al. Grunwaldzkiej. Tam zawsze jest stojąca woda - ripostuje pan Michał z Wrzeszcza.

Są jednak takie miejsca w Gdańsku (choćby dzielnica Osowa), gdzie w ogóle nie ma kanalizacji deszczowej. Mieszkańcy, którzy mają problem z wodą zalewającą piwnice, garaże czy chodniki wszystkie przypadki podtopień powinni zgłaszać do dyżurnego inżyniera miast pod całodobowym numerem 58 524 45 00.

Gdynia podzielona jest na trzy rejony eksploatacyjne, a każdym z nich zajmuje się jedna z trzech firm wyłoniona w przetargu na 4 lata. Zadaniem każdej z nich jest m.in. utrzymywanie kanalizacji deszczowej. Na to miasto w tym roku przeznaczy 2,6 mln zł.

Na razie w Gdyni nie było żadnych zgłoszeń o podtopieniach czy stojącej wodzie na chodnikach. Wszelkie doniesienia na ten temat można zgłaszać w Zarządzie Dróg i Zieleni pod numerem telefonu 58 761 20 27 lub 58 761-20 28, w godzinach od 7.30 do 15. 30.

W Sopocie podtopiło w czwartek fragment ul. Poznańskiej zobacz na mapie Sopotu, ale służby miejskie już wypompowały wodę.

- Studzienki w Sopocie są czyszczone na bieżąco. Firma, która zajmuje się eksploatacją miejskiej sieci kanalizacji, dokonuje ich przeglądów zgodnie z przyjętym harmonogramem - mówi Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie. - W miejscach newralgicznych, które są wrażliwsze na opady atmosferyczne, drożność studzienek kanalizacyjnych sprawdzana jest nawet kilka razy w tygodniu .

W przypadku podtopień w Sopocie należy dzwonić na telefon firmy Dankan (eksploatatora miejskiej sieci kanalizacji) pod numer 668 225 747 lub 507 453 323.

Na ul. Polanki w Gdańsku w niecce utworzonej z zapadniętej studzienki zbiera się woda, którą kierowcy ochlapują przechodniów. Autor: Tomasz Komorowski

Miejsca

Opinie (114) 1 zablokowana

 • Dramat (8)

  Toż to istny dramat. Powinno się ewakuować Wrzeszcz!

  • 127 14

  • Kalosze

   zakładać i po sprawie

   • 12 8

  • (1)

   po kostki w wodzie? przeciez to mała kałuża a święte krowy nie potrafią przejść przez nią , ale mi artykuł WoW..., lepiej by napisali o nieudolnośći ZTm w związku z zamknięciem torowiska na marynarki polskiej i funkcjonowaniu tam "węzła" przesiadkowego! porażka !!!!

   • 5 31

   • Opinie zmotoryzowanych

    • 16 2

  • (1)

   Co to za kałuża no bez przesady..

   • 3 11

   • no na tym filmiku faktycznie wyglada na niewielka. ale osobiscie przechdzilem wczesniej i chyba byla wieksza albo taka sie wydawala. no i nie wiem czy np idac sobie rano do pracy chcialbys miec mokre buty i to jeszcze takie bloto

    • 4 0

  • Na tym filmiku to tylko muzyki z Bennego Hilla brakuje!

   • 14 2

  • (1)

   lubudubu lubudubu, nie ma jak nalezec do lemingowego klubu, to mowilem ja masa budyniowa

   • 10 5

   • No tak kanaliza deszczowa to mogiła. Ale nie bądźmy tacy pesymistyczni. Mamy wspaniały stadion i co więcej, na Euro pokazaliśmy że umiemy się bawić. A nasza drużyna pokazała że umie przegrywać. Głowy do góry drogie lemingi.

    • 11 2

 • (3)

  To nic takiego, trudno się mówi, zawsze żeby se pprawić humor można podjechać pod stadion nasz nowiutki i się na niego popatrzeć bo teraz na niego będą szły pieniądze:)

  • 43 17

  • dlaczego

   się pode mnie podszywasz !? PYTAM SIĘ

   • 1 0

  • co prawda to prawda, ale jednak dworzec nalezy do PKP nie miasta.

   • 3 1

  • O właśnie. Też tak pomyślałem, czymże jest zabagniona kanaliza w obliczu naszego pięknego stadionu? Pieniądze na kanalizę poszły by w ziemię i nikt by nie widział. A stadion wszyscy widzą jaki piękny.
   "Aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza
   Adamowicz Paweł prezes naszego klubu Tęcza..."

   • 5 1

 • Hahaha, wody z 3 cm... (12)

  ale wszyscy twardo po kamieniach idą. :) Co za ludzie...

  • 77 57

  • 5cm, czyli w sam raz do kostek. (3)

   Wystarczający powód do chodzenia po kamieniach. Ewentualnie przeskoczyć można.

   • 19 11

   • Do jakich kostek??? (2)

    Zobacz 30 sekundę na filmie, facet ledwo podeszwę w adidasach zamoczył...

    • 17 13

    • Jak odpisywałem to w tytule komentarza było 5cm (1)

     A 5cm to odległość od mojej pięty do poczatku kostki.

     • 4 2

     • a także

      odległość od sromu do odbytu!

      • 10 3

  • no widzisz nie wszyscy chodzą boso.

   jak już kupisz sobie butki to też będziesz czekał.

   • 15 2

  • kolejka do kamieni:D ;D (1)

   • 16 1

   • Mozna by je jako pamiatki sprzedawac

    • 10 1

  • (1)

   Sciema z ta woda do kostek-chyba ze ktos by szedl boso. Ja tamtedy zwyczajnie przeszedlem w zimowych butach...

   • 9 6

   • jakis ty dzielny!

    • 10 1

  • :) (1)

   głupie lemingi spieszące się na fakty i wiadomosci ;)

   • 8 15

   • Ludzie wracający z pracy, żeby takiemu leserowi jak ty było z czego socjał wypłacać.

    • 18 3

  • bo to te pokolenie mieczaków co sie boi wody

   • 5 2

 • spokojnie, to tylko awaria (1)

  Ceny biletow i tak w góre :)

  • 49 3

  • zamiast remontu chodnikow

   gdzie w nierownych powierzchniach tworza sie kaluze wydajemy na ECS, teatr szekspirowski i inne dyrdymaly wladzy

   • 3 0

 • stojąca woda w dziurach na jezdni których w ten sposób nie widać, to jest dopiero rzeźnia i rosyjska ruletka (dla zawieszenia auta)

  • 42 4

 • Po 2 dniach mniej tego zimowego syfu-oby tak dalej

  jak dla mnie mogą już zakwitnąć krokusy

  • 28 14

 • bo to Polska (3)

  nie elegancja Francja

  • 48 9

  • takie czasy. (1)

   • 2 1

   • Uważaj jak tańczysz bo życiowy parkiet bywa śliski.

    • 3 1

  • Jak się nie podoba

   No to wyp.... do Francji .Tam tylko czekaja na ciebie

   • 1 2

 • fan skm

  To zarząd SKM w ramach zbliżającej się podwyżki cen biletów przygotował pasażerom rozrywkę w postaci aquaparku. Nie narzekać cieszyć się

  • 51 3

 • Politechnika (2)

  kolo dworca SKM Politechnika tak juz jest od lat. System skakanie po ceglach jest znany kazdemu, kto tamtedy przechodzi.
  Wstyd

  • 37 10

  • Na Politechnice nie ma dworca ;) (1)

   pozdro

   • 9 0

   • jest taka syfiasta buda z biletami i wnęką - wielki dworzec jak wszystko w gdansku ;P

    Ale za to macie stadion, którym możecie jechać w komforcie i bez dziur - pochłonął wszystkie pieniądze na skm, dziury, drogi , studzienki chodniki na wiele wiele lat...

    • 5 0

 • TRZEBA SIĘ PRZYZWYCZAIĆ, (2)

  bo np. władze Gdańska projektują nam jeszcze więcej przejść podziemnych i nie takie atrakcje będą czekały przechodniów

  • 35 20

  • Racja, atrakcje typu menele z siusiorami na wierzchu lub lyse goryle kradnace portfele!

   • 16 4

  • masz racje

   zlikwidować przejścia podziemne pod torami i zrobić światła dla pieszych - a może lepiej dla pociągów.
   Na całym świecie jakoś funkcjonują tunele tylko niedorobieni inżynierzy po politechnice gdańskiej i "menagerowie" po UG potrafią wymyślić tekst, że przejścia trzeba zlikwidować zamiast mówić o tym, że trzeba porządnego nadzoru nad tego typu miejscami (sprzątanie, remonty, monitoring), ale po co, przecież te nieuki teraz są urzędasami i zamiast całą energie poświęcić pracy to tracą je na rozgłaszanie durnych opinii aby ukryć swoją lenistwo i brak kompetencji na zajmowanych stanowiskach.

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane