Fakty i opinie

stat

Trochę kitu i wynalazek z jajem

Odyseja Umysłu to program uczący twórczego rozwiązywania problemów. Jeśli masz ochotę rozbudzić nieco swój twórczy potencjał, wymyśl rozwiązanie poniższego zadania. Problem sformułowany jest w sposób otwarty i nie ma "jednego poprawnego rozwiązania"; nie ma także określonego limitu czasu na jego rozwiązanie. Zachęcamy Cię do zrobienia użytku z własnej wyobraźni. Zademonstruj nam swoją kreatywność tak, jak Ty ją rozumiesz. Uśmiechnij się i zmruż oczy - co nie jest zakazane, jest dozwolone!

Wyzwanie: Mając do dyspozycji: (1) jeden woreczek śniadaniowy, (2) jedną szczotkę do ubrań, (3) dwa jajka oraz... (4) trochę kitu, stworzyłeś/aś właśnie niezwykły wynalazek, który ułatwia poranne wstawanie. Napisz, jak nazywa się Twój wynalazek oraz krótko opisz jego działanie.


Autor rozwiązania: Michał Guć, Wiceprezydent Miasta Gdyni

MOTYWATOR - Damokles ™ ver. 1.7

Powszechnie wiadomo, iż poranne wstawanie jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, które przed człowiekiem postawiła natura. Konieczność opuszczenia ciepłego posłania i przybrania pozycji wertykalnej we wczesnych godzinach porannych to ciężka próba, na którą jesteśmy narażeni każdego dnia. Niestety nałożone na przeciętnego śmiertelnika zobowiązania powodują, iż większość z nas nie może pozwolić sobie na zignorowanie wezwań świata zewnętrznego i jest zmuszona ruszyć skoro świt do codziennych obowiązków. Dla tych którym przychodzi to wyjątkowo trudno przeznaczony jest Motywator - Damokles ver. 1.7.

Konstrukcja Motywatora powstała w wyniku modyfikacji znanego z historii Syrakuz wynalazku, jakim był miecz Damoklesa. Niezbędne do sporządzenie osobistego Motywatora akcesoria znajdują się w każdym domu. Są to: szczotka do ubrań, dwa nie ugotowane jajka kurze, kawałek kitu (można go zastąpić plasteliną) oraz woreczek śniadaniowy. Motywator umieszczamy wieczorem na półce znajdującej się nad łóżkiem. Rękojeść szczotki przylepiamy za pomocą kitu do półki w taki sposób by "główka" szczotki, skierowana włosiem do góry wystawała poza półkę i znajdowała się mniej więcej nad głową osoby, która ma być zachęcona do szybkiego wstawania. Niezwykle istotne jest zamontowanie Motywatora wysoko - poza zasięgiem rąk leżącej w łóżku osoby.

Rano, na włosiu szczotki umieszczamy (delikatnie) nie ugotowane jajko. Jednocześnie mówimy do budzonej osoby w sposób miły i łagodny "Pobudka. Czas wstawać. Motywator już działa." Następnie pozostawiamy sprawy swojemu biegowi. Skraj półki stanowi punkt podparcia dźwigni, której jedna strona (rękojeść szczotki) wciąż jeszcze jest przyklejona do półki za pomocą kitu, zaś druga obciążona jajkiem zaczyna powodować powolne odspajanie się kitu od powierzchni półki.

W zależności, od stopnia porowatości półki, konsystencji kitu, temperatury w pomieszczeniu oraz proporcji pomiędzy długością ramion dźwigni (szczotki) - czas całkowitego odklejania się kitu wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Z przyczyn humanitarnych zaleca się takie dobieranie parametrów, by czas ten nie był krótszy niż pół minuty. Mając świadomość, iż w najbliższym czasie na jej głowie rozbije się spadające jajko, w znakomitej większości przypadków budzona osoba decyduje się na bezzwłoczne opuszczenie strefy zagrożenia. W ten sposób motywator spełnia swoje zadanie niezwykle skutecznie.

Woreczek śniadaniowy powinien znajdować się w łóżku, w zasięgu ręki osoby budzonej. Stanowi on jej osobisty pakiet bezpieczeństwa. W szczególnie dramatycznych sytuacjach, gdy siła przyciągania łóżka jest zbyt duża, przykrycie głowy woreczkiem śniadaniowym pozwala ograniczyć skutki działania spadającego jajka. W takiej sytuacji drugie jajko będzie niezbędne do uruchomienia motywatora kolejnego poranka.

Życzymy Państwu udanego korzystania z naszego produktu.


UWAGA: W związku z zanotowanymi samowolnymi próbami podwyższania skuteczności motywatora informujemy, iż stosowanie jaj ptaków emu, strusi oraz dinozaurów (zwłaszcza skamieniałych) może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla osoby budzonej. W przypadku podejrzenia stosowania przez budzącego nieautoryzowanych jaj, osoba budzona winna zastosować dodatkowe środki zabezpieczające - zaleca się użycie zamiast woreczka śniadaniowego - blachy stalowej lub płyt chodnikowych.

Opinie (16)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.