• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trójmiasto: co pokazać znajomym, których nudzą zabytki

Arnold Szymczewski
24 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Tereny Stoczni Gdańskiej naprawdę odżyły w ciągu ostatnich dwóch lat. Tereny Stoczni Gdańskiej naprawdę odżyły w ciągu ostatnich dwóch lat.

Zakupy w gdyńskich halach targowych, noc na plaży w Sobieszewie i spacer po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej - to propozycje zwiedzania Trójmiasta dla tych, którzy nie przepadają za muzeami i zabytkami, czyli atrakcjami, których pełne są klasyczne przewodniki.Jaki rodzaj zwiedzania preferujesz?

Gdy do Trójmiasta przyjeżdżają nasi znajomi, często czujemy się zobowiązani, by pokazać im najciekawsze miejsca i widoki. I zwykle nie ma z tym problemu, bo wszyscy znamy podstawowe zabytki i atrakcje, o których mowa w każdym przewodniku.

Problem pojawia się, gdy goście nie interesują się zabytkami, lub już je widzieli, a na widok turystów robiących zdjęcia przy Fontannie Neptuna, robi im się niedobrze. Generalnie wolą zboczyć z utartego, turystycznego szlaku i zobaczyć coś nowego.

Co wtedy?

Dla takich osób przygotowaliśmy mały przewodnik, w którym pokazujemy przede wszystkim niestandardowe atrakcje Gdyni, Gdańska i Sopotu.

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Atrakcje w GdańskuZrewitalizowane gdańskie ulice i imprezowy Sopot

Zaczniemy od mało turystycznych gdańskich ulic, które zasługują na większą uwagę. Ul. Wajdeloty zobacz na mapie Gdańska - . Po rewitalizacji pojawiły się tu nowe knajpki, ławki i drzewa. Podczas spaceru w tej okolicy proponujemy wybrać się na lody do Eskimo przy ul. Wyspiańskiego 22 zobacz na mapie Gdańska, gdzie cofniemy się w czasie o kilkadziesiąt lat, a żetony, które kupimy w kasie, wymienimy na pyszne lody. Idąc tym tropem nie można zapomnieć o lodziarni Miś przy ul. Sukienniczej 18 zobacz na mapie Gdańska (bliżej centrum Gdańska), tam lody produkowane są od 1962 r.

Na uwagę zasługuje też ul. Łąkowa zobacz na mapie Gdańska, której w 2016 r. Komisja Europejska przyznała nagrodę RegioStars 2016 za najlepszą rewitalizację. Z kolei ul. Elektryków zobacz na mapie Gdańska na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej jest od dwóch lat alternatywnym centrum imprezowym Gdańska, gdzie odbywają się imprezy rozrywkowe i kulturalne.

Czytaj też: Sopot - co warto zobaczyć? Atrakcje w Sopocie, które warto znać

W ogóle warto wybrać się na wieczorny spacer po terenach Stoczni Gdańskiej. Jeśli chcemy zabrać znajomych na ciekawy koncert czy wydarzenie, nie możemy zapomnieć z kolei o Wrzeszczu zobacz na mapie GdańskaStarym Maneżu, który od czasu otwarcia wiedzie prym imprezowy w tej części miasta.

 • Ul. Wajdeloty po rewitalizacji zaczęła żyć nocnym życiem.
 • Zrewitalizowana ul. Łąkowa wygląda niesamowicie.
 • Od kiedy otwarto Stary Maneż we Wrzeszczu, w dzielnicy odbywa się znacznie więcej imprez niż wcześniej.

No cóż, choć z oryginalnością nie ma to nic wspólnego, to imprezowiczów trudno nie zabrać na Monte Cassino zobacz na mapie Sopotu w Sopocie, to tutaj mieści się imprezowe centrum Trójmiasta, ponadto jest tutaj mnóstwo modnych restauracji i barów. Ale będąc w Sopocie nie zapomnijcie pokazać znajomym miasta z innej perspektywy, np. ze szczytu Zajęczego Wzgórza zobacz na mapie Sopotu, które usytuowane jest nad sopockim stadionem lekkoatletycznym zobacz na mapie Sopotu. Z wysokości 120 metrów nad poziomem morza widać nie tylko Sopot, ale też Półwysep Helski. Chcąc zobaczyć Trójmiasto z innej perspektywy polecamy również punkty widokowe m.in. Pachołek i  Góra Gradowa w Gdańsku, wieża w Kolibkach, Kamienna Góra i najwyżej położony punkt w Gdyni, czyli wzgórze Donas (205 m.n.p.m.).

Zajęcze Wzgórze w Sopocie. Mało kto o nim wie. Mieści się nad stadionem lekkoatletycznym. Zajęcze Wzgórze w Sopocie. Mało kto o nim wie. Mieści się nad stadionem lekkoatletycznym.

Czytaj także: Miejsca z widokiem, o których mało kto wie

Jeżeli macie trochę siły w nogach, to z Sopotu idźcie plażą w stronę Gdyni i Orłowa zobacz na mapie Gdyni. Będąc na miejscu trzeba zobaczyć
opuszczone sanatorium zobacz na mapie Gdyni. Z dachu tego opuszczonego i zdewastowanego budynku jest świetny widok na całą zatokę, a orłowskie molo zobacz na mapie Gdyni jest bardziej urokliwe od sopockiego.

Gdynia atrakcje. Co warto zobaczyć w Gdyni? • Molo w Orłowie jest bardziej urokliwe od sopockiego i przebywa tutaj o wiele mniej ludzi.
 • Wejście do opuszczonego sanatorium w Orłowie nie jest do końca legalne, jednak widok z dachu robi wielkie wrażenie.

Gdynia równie ciekawa

Jeżeli do Gdyni pojedziecie SKM-ką, a nie pójdziecie piechotą, to wysiądźcie, albo przynajmniej wyjrzyjcie przez okno na przystanku w Redłowie zobacz na mapie Gdyni. To tam wisi stylizowany na lata 70. XX wieku neon z napisem "Redłowo" oraz tzw. witacze czyli dwa ekrany w kształcie chmurki, na których widnieją dość odważne i śmieszne napisy m.in. "Ciśnij na nocny" czy "Malkontenci na koniec peronu" (świetne miejsce do zrobienia pamiątkowego zdjęcia).

Młodym spodoba się ul. Świętojańska zobacz na mapie Gdyni, ale nie przez jej legendę handlowego centrum Trójmiasta lat 80. i 90., lecz z powodu mnogości znajdujących się tu modnych restauracji i pubów. Kierując się tą ulicą, a następnie al. Józefa Piłsudskiego w stronę morza, zobaczycie po prawej stronie jeden z większych skateparków zobacz na mapie Gdyni w Polsce. Warto zatrzymać się na chwilę i popatrzeć na młodych ludzi śmigającą na bmx-ach i deskorolkach.

Kierując się dalej w stronę morza, mamy dwie opcje do wyboru - w prawo koniecznie trzeba odwiedzić dziką plażę zobacz na mapie Gdyni za Bulwarem Nadmorskim, gdzie zazwyczaj jest znacznie mniej osób niż na plaży Śródmieście. Natomiast kierunek w lewo to spacer bulwarem zobacz na mapie Gdyni zakończony wylegiwaniem się na plaży z  drinkiem w Contrast Cafe. Warto wtedy rzucić okiem na Sea Towers zobacz na mapie Gdyni i wspomnieć, że jest to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce północnej (141 m).

Jeśli chcielibyście zobaczyć z bliska wpływający statek do portu, to polecamy ostrogę zobacz na mapie Gdyni przy kapitanacie portu (ul. Polska 2 zobacz na mapie Gdyni) to jedno z lepszych miejsc, o ile nie najlepsze, by podziwiać wielkie statki.

Czytaj także: Nowe hasła na witaczu SKM Redłowo

1
 • Skatepark w Gdyni jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.

Oksywie i Babie Doły to dwie gdyńskie dzielnice, które trzeba odwiedzić z kilku powodów. Na Oksywiu znajduje się ciekawa Osada Rybacka zobacz na mapie Gdyni. Na stromym zboczu Kępy Oksywskiej znajduje się jedna z dwóch w północnej Polsce kolei linowo-terenowych, która jest wykorzystywana do transportu połowów pomiędzy miejscem postoju łodzi rybackich a pomieszczeniem gospodarczym na osiedlu. To miejsce ma klimat.

Natomiast w Babich Dołach mieści się przepiękna plaża zobacz na mapie Gdyni z widokiem na torpedownię zobacz na mapie Gdyni. To tu znajduje się wejście na plaże "GDY 1", panuje cisza i spokój, bo mało komu chce się zapuszczać w tak odległe rejony miasta.

Do pomysłów na ciekawy dzień w Gdyni dorzucamy zakupy spożywcze w historycznych Halach Targowych i śniadanie na klifie zobacz na mapie Gdyni.

 • Z plaży w Babich Dołach oglądać możemy starą torpedownię.
 • Osada Rybacka na Oksywiu - piękne miejsce na urokliwy spacer.

Nowoczesna architektura bez wchodzenia do środka

Lubisz popatrzeć na fajne budynki, ale niekoniecznie chcesz je zwiedzać od wewnątrz? Mamy kilka takich. Wśród nich bursztynowy Stadion Energa, bez wątpienia najładniejszy w Polsce oraz sopocko-gdańska Ergo Arena. Pewnie słyszałeś o sporze o Muzeum II Wojny Światowej - niezależnie od tego, co o nim sądzisz, ten budynek robi ogromne wrażenie i trzeba go zobaczyć. Podobnie jak Europejskie Centrum Solidarności, sam budynek przypomina zardzewiały bunkier. Zobacz na własne oczy i oceń, czy ci się podoba, czy nie. Według TripAdvisor to drugie najczęściej odwiedzane miejsce w Gdańsku.

 • Muzeum II Wojny Światowej warto zobaczyć nawet, gdy nie lubimy muzeów. Wrażenie może robić sama kubatura budynku.
 • Stadion Energa Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych w Europie, dlatego warto go pokazać naszym przyjezdnym znajomym.

Dla bujających w obłokach

Do miejsc nietypowych zdecydowanie można zaliczyć Zaspę zobacz na mapie Gdańska, która powstała na terenie dawnego lotniska. Zapytacie, po co zabierać tam znajomych? Odpowiedź jest prosta - żeby zobaczyć murale. Wielkoformatowe malowidła ozdabiają 59 ścian szczytowych PRL-owskich bloków i są czymś, co zapadnie w pamięci na długo. Kolejnym nietypowym miejscem jest stanowisko spotterskie przy ul. Kosmonautów zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. To stąd można obserwować startujące i lądujące samoloty z odległości kilkuset metrów od pasa startowego na Lotnisku im. Lecha Wałęsy.

Jeśli będziesz w centrum Gdańska to jedynym sposobem na uniknięcie turystów jest wybranie się na wyprawę kajakową po Motławie.

 • Na Zaspie jest 59 murali i każdy przedstawia co innego. To świetne alternatywne miejsce, do którego nie zaprowadzi nas przewodnik.
 • Stanowisko dla widzów przy gdańskim lotnisku odwiedzają głównie hobbyści. Jednak zobaczyć z bliska lądujący czy startujący samolot - to też może być prawdziwą atrakcją.

Czytaj także: Gdańsk zwiedzany od strony wody

Zobacz oświetloną Rafinerię w nocy, a potem jedź na plażę

W kwestii plaż nie ma złotego środka, bo jedni wolą ciszę i spokój, a inni szum, sport i bary plażowe. Tym drugim polecamy cały Sopot i Gdańsk, aż po Stogi. Tym pierwszym wspomniane już wcześniej Oksywie i Sobieszewo zobacz na mapie Gdańska, które warto wybrać, jeśli macie ochotę na spędzenie na plaży nocy. Jest tu cicho, spokojnie i nie ma ryzyka, że sen zakłócą wam bywalcy klubów nocnych (bo ich tu po prostu nie ma).

Jeśli zdecydujecie się na noc w Sobieszewie, to po drodze przejedźcie koło oświetlonej po zmierzchu Rafinerii Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska. To niezwykle malowniczy widok.

Podążając w nocy na plaże w Sobieszewie musicie koniecznie stanąć przy Rafinerii Gdańskiej - w nocy wygląda niesamowicie. Podążając w nocy na plaże w Sobieszewie musicie koniecznie stanąć przy Rafinerii Gdańskiej - w nocy wygląda niesamowicie.

Podnieś znajomym poziom adrenaliny

Trójmiasto ma bogatą ofertę atrakcji podnoszących poziom adrenaliny i nie tylko. Zachęcamy do odwiedzenia Fun ArenyEnerga Stadionie, gokartów, Domu strachówAqua Parku w Sopocie oraz Strefy ZoltarKolibki Adventure Park w Gdyni.

Miejsca

Opinie (193) 7 zablokowanych

 • (12)

  Zabytki to tylko część i to i tak niewielka tego co ma do zaoferowania nasz region. Trójmiasto ma ogrom atrakcji a przecież jest jeszcze półwysep niedaleko,Kaszuby także blisko. Jeziora,lasy,morze,punkt widokowy na Wyspie Sobieszewskiej. Klify w Jastrzębiej Górze. Domek na dachu postawiony. Mógłbym wyliczać i wyliczać. Troszkę dalej bo ok 100 km mamy Łebę i wydmy. Nudzić się nie można nawet 5 minut u nas i to bez względu na pogodę.

  • 97 7

  • Na takich atrakcjach nie zarabia się kokosów. (8)

   Żeby przyciągnąć mlodych w wieku do 30 potrzeba jest m.in dużego aquaparku na wolnym powietrzu. Tak jak byłem w Zlotych Piaskach 4 lata temu nazad. Kasyna, kluby nocne. Wszystkiego jest mało. Barcelona łyka rocznie 8 mln turystów, a 3miasto ledwo bańkę.

   • 9 17

   • Powoli to sie zmienia (3)

    Bedac wczoraj na Elektrykow w stoczni czulem sie jak w Londynie

    • 14 0

    • (2)

     A ja będąc na wajdeloty czułem że będę musiał buty umyć. Chodnik w plamach po psim moczu i odchodach, a ludzie przy tym spożywają posiłki.

     • 6 7

     • (1)

      Wracaj do braniewa. Tam nie trzeba czyścić.

      • 14 2

      • Widzę że chyba niektórzy tak lubią żyć. Czyżby szczęśliwy właściciel kawalerki przy wysypisku?

       • 4 1

   • (1)

    Wcale nie

    • 2 6

    • nie reklamuj tak bo znowu stonka się zjedzie

     • 5 3

   • Można pokazać jakich złych kierowców mamy i w pomorskim najwięcej odszkodowań jest wypłacanych

    • 3 2

   • po jaką cholerę aquapark pod chmurką? po to by przez 2 tygodnie w sezonie był czynny? aquapark pod dachem, z basenem na zewnątrz ok, to zda egzamin.

    • 2 0

  • tak ,Kaszuby koniecznie by pokazać jak oni traktują psy głodzone, trzymane na łańcuchach

   a w niedzielę 1OO % w kościele ,bo jakby inaczej

   • 4 5

  • nie ma startu do atrakcji Wrocławia, i chyba nawet do atrakcji Szczenina start niet

   ale spoko, nie betonujmy i nie płotujmy Kaszub.

   • 2 8

  • Ostatnio coraz trudniej pokazac cokolwiek bo w weekendy wiecznie jakies blokady ulic sa. Mozna turystom pokazac co najwyzej korek.

   • 0 1

 • Proponuję spacer po Biskupiej (10)

  Są nawet darmowi przewodnicy.

  • 104 6

  • Darmowi trenerzy sprintu? :)

   • 17 5

  • Jakaś patola tam jest (2)

   Czy o co chodzi ?

   • 2 12

   • Przewodnicy społeczni, lubią odkrywać dla innych to miejsce.

    Patologia jest wszędzie, mniejsza lub większa. U mnie np wszystkich atakuje psychol z garażu

    • 11 1

   • Patola jest u ciebie pod blokiem

    • 0 1

  • (1)

   Za 20 złotych, lub pólitrówke, odgrywają nawet scenki z życia mieszkańców Biskupiej.

   • 25 4

   • A aktorki chociaż zgrabne ?

    • 3 3

  • Szkoda że wieży schroniska nie udostępnili, to by była atrakcja

   • 5 1

  • forum budynia (1)

   Nie dlugo ,bo za rok będą tam apartamenty ,już Adamowicz szuka dewelopera !

   • 5 6

   • Developer się znalazł, nazywa się Górski

    • 1 0

  • Po Zaspie też i pokazują właśnie murale

   • 0 0

 • Dziurawe i zniszczone ulice (10)

  W naszej Gdyni to nie problem, wystarczy zacząć od anteny w Chwaszczynie i kierować się w stronę centrum ul.Wielkopolską gdzie nowoczesne trolejbusy są niszczone na dziurach
  do innowacyjnego napisu w oknach Parku Technologicznego - jest zarąbiście.
  Potem 10 lutego strefa prestiżu, Morska, Kwiatkowskiego,Kartuska,Rdestowa. Głowa mała od atrakcji i zwiedzania.

  • 62 23

  • Zapomniałeś o zrzędliwych mieszkańcach (1)

   • 21 4

   • Dobrze, że jesteś szczęśliwy hipsterze z leżaka pod muszlą koncertową

    • 8 11

  • (2)

   A kto chce przyjeżdżać do Gdyni? Nawet ludzie, którzy przypłynęli tym ogromnym promem pojechali od razu do Gdańska

   • 28 13

   • Hahaha

    • 2 1

   • i bardzo dobrze

    niech zobaczą to okropne miejsce na pomorzu

    • 4 6

  • Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma (3)

   Teraz wiem, że najwięksi malkontenci są w Gdyni

   • 14 3

   • I chodzą piechotą lub jak popadnie rowerem

    • 4 1

   • To jeden kretyn

    Osobiscie watpie zeby był z Gdyni. Truje, mędzi, wymysla. Tyle takim jak on zostało

    • 5 6

   • To nie wiesz że to mieszkańcy miasta z pod znaku połamanej swastyki.

    • 0 1

  • A pojedź Rdestową w okolicach giełdy.

   Potem możesz na prostowanie felg jechać i wymianę zawieszenia.

   • 14 2

 • (5)

  A moich znajomych interesuje siedzienie u nas na działce i codzienne grillowanie, a wieczorem piwo przy ognisku i kiełbacha. I tak cały tydzień.

  • 53 27

  • Słabo. Naprawdę. Można w ciągu tygodnia z dwa,trzy razy odpalić grill ale codzień... To już lepiej z ogniska kiełbaskę zjeść.

   • 12 9

  • a moich tylko spacery

   po gdyńskiej Riwierze.

   • 22 2

  • Współczujący

   Nie zazdroszczę takich gości.

   • 18 3

  • twoi znajomi to bieda intelektualna skoro zadowala ich codzienna kiełbasa z grilla i porcja alkoholu lub są alkoholikami

   • 9 10

  • Zasanów się więc

   co w takim razie Ty reprezentujesz, że utrzymujesz znajomości z takimi prymitywami.

   • 8 6

 • Lodziarnia Mis to bardzo przereklamowana lodziarnia. (8)

  Ceny z kosmosu a lody widnieje. 3zl za mała gałkę zamrożone wody to spora przesada.

  • 127 10

  • (1)

   bo to jest Miś po rekonstrukcji, zmianach recept i wymianie obsługi. Jak chcesz poczuć klasyczne smaki i spotkać się obsługa starego, kultowego misia, to 2 ulice bliżej centrum jest lodziarnia Znane Smaki (Tartaczna 5) założona przez stara ekipę... Polecam.

   Oczywiście lodziarnia Miś jest dobra, ale nie ma to nic wspólnego ze "starym" misiem, znanym od lat.

   • 52 2

   • No proszę, nawet nie wiedziałem. Łatwo sprawdzić lokalizację i okolicę w Google Maps.
    Dzięki za informację!

    • 17 1

  • (2)

   Tak dla sprostowania, lodziarnia o której mowa w artykule i posiadająca ta sama nazwę to już nie ta sama lodziarnia... Pan Arnold odpowiedzialny za artykuł mógłby nie wprowadzać nieświadomych klientów w błąd... Z lodziarni została już tylko nazwa (chwyt reklamowy) prawdziwy MIS usytuowany jest 2/3ulice wcześniej na bodajże ul. tartacznej pod szyldem ZNANE SMAKI, info z pewnego źródła, polecam również sprawdzić lodziarnie na Google maps tak dla pewności. Pozdrawiam!

   • 36 1

   • a czytasz czasami, co inni piszą?.... powielasz post ktory napisali 2 wpisy wyżej, w odpowiedzi do tego samego...

    • 4 10

   • Tak samo jak z ketchupem Włocławek

    Ten "identyczny" (identycznie wyglądający) robiony jest w Łowiczu.

    Oryginał z Włocławka występuje od jakiegoś czasu z powrotem na rynku, ale pod nazwą "Dworski" i zupełnie inną szatą graficzną.

    A i tak nie byłem i nie jestem jego fanem - ale tak mi się skojarzyło.

    • 8 2

  • wszyscy robi lody z tego samego proszku, Jeden sypie do wody tyle ile każe przepis a inny połowę

   • 11 4

  • dokładnie

   Nie smakują mi lody z Misia.

   • 11 1

  • Prawdziwe lody te z dawnego Misia, czyli te produkowane od 1962r znajdują się na Tartacznej 5 - polecam!

   • 8 1

 • orunia (2)

  proponuję łyk-end na Oruni ; atrakcji co nie miara , emocje gwarantowane ... dla wymagających klientów noc świętojańska w bloczku na Uboczu :D

  • 52 13

  • Tak, tak, a jako atrakcja spożywanie alkoholu w przejściu pod tym blokiem, albo w bramie obok,

   a potem spacer do parku oruńskiego w krzaki, na dalszą konsumpcję alkoholu i jakaś demolka na najbliższym przystanku.

   • 2 1

  • Stereotyty, stereotypy, stereotypy

   Nie przemęczasz się zapewne myśleniem. Oruński park jest miejscem wyjątkowej urody. Zapraszamy!

   • 4 1

 • (6)

  bardzo inspirujące dla gości jest pokazanie miejsc, gdzie Pan Prezydent tego miasta ma swoje mieszkania

  • 57 38

  • (2)

   Komuś zazdrość poślady ściska, że musi gnieździć się w 5 osób w kawalerce na morenie

   • 15 28

   • na morenie nie ma kawalerek !!

    • 7 4

   • W Jelitkowie ma, tam gdzie kiedyś była jednostka wojskowa,

    tylko czy pozwoli zwiedzać ?

    • 3 1

  • ale to zajecie nie na jeden dzien

   • 15 1

  • ale sucho

   • 1 5

  • czasu by zabrakło żeby wszystkie pokazać

   • 4 2

 • pokazać znajomym budyń (1)

  • 50 27

  • Budyń smogu. Śmierdzidło zdezolowane meleksiarza sprowadzone ze złomowiska w GB dalej zatruwa Stare i Główne Miasto

   pomimo braku atestu szyb itd. Teraz już na złość wozi nawet po 2-3 osoby byle tylko więcej spalin wypuścić w eter.

   • 3 2

 • Nie mam znajomych których nudzą zabytki, zwłaszcza jak o nich opowiadam.

  • 33 5

 • Opisane w artykule "atrakcje" to mogą być ok, ale... (6)

  Tylko po dobrym gibonie. Inaczej można się zanudzić ;)

  • 29 24

  • (1)

   Bierz gibony i wbijaj nocą na kalwarię wejherowską ;) Tylko idźcie według "planu" :)

   pozdro 600

   • 9 1

   • To wy od tej trawy takie przyglupie w tym weju jesteśta

    • 3 6

  • sadzic palic zalegalizowac
   pzdro dla wszystkich dobrych chlopakow
   elo

   • 4 6

  • Ty tam Gibon

   Czy tam gimbus siedź cicho

   • 2 3

  • Wolę psylocypki.

   • 1 3

  • hehehehe

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane