• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zagłosuj na Kulturalne Ożywienie Trójmiasta

Łukasz Rudziński
27 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Skrzydła Trójmiasta rozdane. Oni nas uskrzydlają

Postanowiliśmy przyjrzeć się miejscom, spektaklom i inicjatywom, które dostarczają mieszkańcom Trójmiasta nowych wrażeń i wzbogacają życie kulturalne naszej aglomeracji. W plebiscycie "Skrzydła Trójmiasta", w kategorii Kulturalne Ożywienie Trójmiasta znajdują się zarówno sceny i spektakle teatralne, klub z ambicjami, jak i największa plenerowa galeria w Trójmieście.Kulturalne Ożywienie Trójmiasta to kategoria stworzona po to, by przyjrzeć się miejscom, w których szukamy wytchnienia po codziennych obowiązkach, odpoczywamy i relaksujemy się, jednocześnie korzystając z pomysłowej infrastruktury i kultury wzbogacającej nasze życie. Warto, szukając sposobów na relaks, zerwać ze stereotypami, czego dowodem jest już sama wyłoniona przez nas szóstka. Liczą się nie tyle rozmach i gabaryty, ale również pasja, pomysłowość i inicjatywa oraz ich efekty - tysiące zadowolonych, po prostu szczęśliwszych ludzi. W gronie nominowanych w tej kategorii znajdziemy:

Monumental Art

Festiwal Monumental Art jest jednym z najciekawszych projektów, realizowanych dzięki kandydaturze Gdańska na Europejską Stolicę Kultury 2016. Dzięki temu dzielnica, znana powszechnie jako typowa "sypialnia" Gdańska, zyskała nowy wyraz, niespotykany w tej skali nigdzie w Polsce ani w Europie. Dzięki wielkoformatowym malunkom, umieszczonym na bocznych ścianach bloków, Zaspa jest dziś największą plenerową galerią w Europie, liczącą obecnie 58 murali, z czego 42 prace powstały właśnie dzięki inicjatywie Instytutu Kultury Miejskiej i Piotra Szwabe - kuratora Monumental Art. W każdej chwili możemy odkryć na nowo tę dzielnicę, spacerując szlakiem murali - samemu lub w towarzystwie specjalnie szkolonych z wiedzy na temat kolekcji murali na Zaspie lokalnych przewodników.

Festiwal Monumental Art pozwolił rozbudować kolekcję malarstwa monumentalnego na Zaspie do obecnych imponujących rozmiarów - dziś na Zaspie znajduje się blisko 60 murali. Festiwal Monumental Art pozwolił rozbudować kolekcję malarstwa monumentalnego na Zaspie do obecnych imponujących rozmiarów - dziś na Zaspie znajduje się blisko 60 murali.

Musical "Piotruś Pan"

Teatr Muzyczny w Gdyni podejmuje wiele artystycznych przedsięwzięć, jednak zdecydowana większość publiczności najlepiej kojarzy przede wszystkim największe produkcje, które określają rangę tej sceny i są jej wizytówką. Wprawdzie wydawać by się mogło, że konieczność wypełniania niemal codziennie przeszło tysięcznej widowni nie zachęca do podejmowania ryzyka, w Muzycznym jednak śmiało wytyczają lub podejmują najnowsze trendy. "Piotruś Pan" jest tego świetnym przykładem. Spektakl Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy zawieszony jest gdzieś pomiędzy dziecięcą wyobraźnią (i energią, bo w kluczowych rolach obsadzone są dzieci, które doskonale radzą sobie na scenie), a najwyższej jakości techniką. Ogląda się go w okularach 3D, bo scenografia przedstawienia jest zrealizowana w trójwymiarze. Efekt najlepiej zobaczyć "na żywo".

Połączenie technologii 3D z talentem artystów Teatru Muzycznego w Gdyni i ponadczasową bajką o dorastaniu daje w musicalu "Piotruś Pan" efekt, który jednakowo podbija serca dużych i małych widzów. Połączenie technologii 3D z talentem artystów Teatru Muzycznego w Gdyni i ponadczasową bajką o dorastaniu daje w musicalu "Piotruś Pan" efekt, który jednakowo podbija serca dużych i małych widzów.

Scena Letnia w Orłowie

Nie ma piękniejszej scenografii niż zachód słońca nad morzem, ani lepszej muzyki od szumu fal. Z tego założenia wyszli pomysłodawcy Sceny Letniej w Orłowie, która przez 20 lat swojego istnienia miała kilka lokalizacji, ale dopiero w 2010 roku zyskała tę obecną i - jak się wydaje - najbardziej optymalną. Widzowie Sceny Letniej oglądają spektakle, koncerty i inne organizowane na niej wydarzenia parząc jednocześnie na artystów i Morze Bałtyckie. Dzięki Scenie Letniej zarówno mieszkańcy Trójmiasta, jak i turyści podziwiać mogą Gdynię z niepowtarzalnej perspektywy, mając przy okazji możliwość poznania przedstawień Teatru Miejskiego w Gdyni i Centrum Kultury w Gdyni.

Scena Letnia w Orłowie to najpiękniej położona scena plenerowa w Polsce. Scena Letnia w Orłowie to najpiękniej położona scena plenerowa w Polsce.

Spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru"

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze inicjatywy często są owocem wspólnej pracy wielu różnych zaangażowanych w nią osób czy instytucji. Tak też jest w przypadku "Wesołych kumoszek z Windsoru" - koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże. Już w założeniach spektakl miał być niezwykły, bo jako pierwszy współczesny polski spektakl grany jest na scenie elżbietańskiej, zakładającej obecność widzów z każdej strony widowiska. Reżyser Paweł Aigner znalazł złoty środek między teatrem dramatycznym a komedią dell'arte, zaś aktorzy Teatru Wybrzeże doskonale poradzili sobie w zupełnie nowych dla siebie realiach. "Wesołe kumoszki z Windsoru" okazały się w pełni zasłużonym sukcesem, a widzowie przekonali się, że oglądanie sztuki na stojąco wcale nie jest tak uciążliwe, jak by się wydawało. Spektakl został uznany za najlepsze przedstawienie 2015 roku w województwie pomorskim.

"Wesołe kumoszki z Windsoru" są doskonałym przykładem współpracy dwóch instytucji na wspólny sukces, do którego w równej mierze przyczynił się Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr Wybrzeże. "Wesołe kumoszki z Windsoru" są doskonałym przykładem współpracy dwóch instytucji na wspólny sukces, do którego w równej mierze przyczynił się Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr Wybrzeże.

Stary Maneż we Wrzeszczu

Stary Maneż jest jedną z pierwszych dużych inicjatyw kulturalno-rozrywkowych na osiedlu Garnizon, którego zresztą błyskawicznie stał się wizytówką. Dzięki temu cały Wrzeszcz zyskał kolejne miejsce, w którym po prostu warto bywać. Tajemnica sukcesu tego klubu, co nie jest niespodzianką, tkwi w jego klimacie - pozwala dobrze spędzić czas, który często uprzyjemnią nam artyści z najwyższej półki. W programie koncertowym panuje doskonale wyważony eklektyzm - znajdziemy tu zarówno przedstawicieli popu, jazzu, sceny hip-hopowej, rocka, jak i metalu czy szeroko pojętej muzyki alternatywej. Bywa nastrojowo, nostalgicznie, kiedy indziej bardziej energetycznie, ale niezmiennie ciekawie. Dlatego klub w Garnizonie jest miejscem, w którym odnajdzie się każdy szukający ambitnej rozrywki.

Stary Maneż tętni życiem, przyciągając publiczność w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. To kulturalno-rozrywkowa wizytówka Wrzeszcza. Stary Maneż tętni życiem, przyciągając publiczność w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. To kulturalno-rozrywkowa wizytówka Wrzeszcza.

Teatr BOTO

Sukces wymaga poświęceń, ale też często sporej dawki ryzyka. Zaryzykowali założyciele Teatru BOTO (Tomasz Weber, Sylwia Góra-Weber i Adam Nalepa), poświęcając własne środki, a także mnóstwo czasu i energii, by stworzyć urokliwe miejsce, działające jako lokal kulturalno-gastronomiczny w samym sercu Sopotu, przy ul. Bohaterów Monte Cassino. I choć jego siedziba jest czynna dopiero od marca, teatr ten błyskawicznie wniknął w tkankę miasta, będąc przestrzenią kameralnych spektakli, wystaw, spotkań czy projekcji organizowanych przez Fundację Teatru BOTO lub przy okazji licznych sopockich przedsięwzięć. Teatr BOTO pozwala na doświadczanie sztuki niezwykle blisko, niemal na wyciągnięcie ręki. Jego otwarty i eksperymentalny charakter w połączeniu z tak bezpośrednim spotkaniem z artystami sprawia, że wydarzenia w Teatrze BOTO na długo zapadają w pamięć.

Teatr BOTO to niezwykła prywatna inicjatywa, która błyskawicznie wchłonęła w tkankę miasta, oferując szereg ciekawych, często eksperymentalnych przedsięwzięć. Teatr BOTO to niezwykła prywatna inicjatywa, która błyskawicznie wchłonęła w tkankę miasta, oferując szereg ciekawych, często eksperymentalnych przedsięwzięć.

Piąta edycja plebiscytu mieszkańców "Skrzydła Trójmiasta"

Głosowanie w plebiscycie trwa do 5 października - lista wszystkich nominowanych. Uroczysta V Gala Nagród Niezależnych, podczas której wręczymy statuetki, odbędzie się 6 października w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

W tym roku plebiscyt "Skrzydła Trójmiasta" odbywa się po raz piąty. Pierwsza edycja miała miejsce w 2008 roku, od tego czasu kolejne organizowane są co dwa lata. Do tej pory czytelnicy portalu Trojmiasto.pl przyznali 25 statuetek w różnych, zmieniających się kategoriach. W ostatnim głosowaniu, które odbyło się jesienią 2014 roku, oddano łącznie ponad 100 tys. głosów, co sprawia, że "Skrzydła Trójmiasta" są największym niezależnym plebiscytem w Trójmieście.

Poznaj laureatów i nominowanych w poprzednich edycjach: 2014, 2012, 2010, 2008.

Wydarzenia

Opinie (27) 1 zablokowana

 • Tylko Gdynia. Szczurek wydaje rocznie 50 milionów złotych na "promocję " (2)

  więc musimy wygrać!

  • 12 9

  • a gdzie nagroda dla Nowej Wystawy Stałej w muzeum Gdyni

   autorskiego dzieła "dyrektora".? W grudniu zapraszamy na wernisaż pierwszej profesjonalnie zorganizowanej wystawy!

   • 3 0

  • Nie karmić porannego trolla.

   • 0 0

 • Ok a gdzie tu kultura? (1)

  Reklama developera reklama pustego gmachu który turysci kojarzą ze spalarnią odpadów reklama chybionego pomysłu umieszczania malunków na zaszczanych slamsach bez urazy dla mieszkancow ale tak to pachnie i wygląda w oczach meksykanina i tylko kultury mało albo zostały wybrane mizerne osiągnięcia. Co się stało z tysiącami flag Gdańsk stolica europejska ba kultury?

  • 11 10

  • Bo w Gdańsku nie inwestuje się w kulturę.

   Tu się inwestuje w cegł, beton, farbę itp. A potem się chwali ile poszło na kulturę

   • 3 1

 • Nawet w Bydgoszczy więcej sie dzieje (5)

  Trójmiasto przysypia

  • 11 12

  • Dokładnie (1)

   Jeśli chodzi o jazz to nawet w Sulęczynie jest lepiej niż w Gdańsku gdzie budzi się jazz w teatrze leśnym we Wrzeszczu.
   W Gdańsku są jedynie gmachy w których nic się nie dzieje.

   • 4 4

   • obaj/oboje bredzicie, proponuję wyjść z domu i się rozejrzeć... a jazz w Sulęczynie niestety dobry ale dla seniorów, w sumie tak samo jak ten w teatrze leśnym...

    • 1 2

  • (1)

   Nawet w Wejherowie czy innych Kartuzach więcej się dzieje, mimo że to mniejsze miasta, z mniejszymi tradycjami.

   • 0 4

   • To zależy u kogo w domu, proponuję z niego wyjść jak się nic nie dzieje

    • 2 0

  • Bydgoszczu

   • 3 1

 • "Lotnisko" Gdynia - proponuję wielki pchli targ...! (5)

  • 13 9

  • (1)

   Skończ juz z tym lotniskiem.... nie wiesz, że żart ciągle powtarzany przestaje być śmieszny?

   • 1 4

   • Przecież wpisy tego trolla już nikt na poważnie nie bierze do siebie.

    Stracił wiarygodność i nawet jeśli nie żartuje i pisze prawdę, to ludzie i tak go już nie biorą na poważnie. Teraz zostało mu już tylko pisanie komentarzy bez podpisywania się.

    • 1 2

  • Na lotnisku w Gdyni powinien rozbić się cyrk zapaśnikami (2)

   • 1 0

   • (1)

    i ze striptizem!!

    • 2 0

    • Budyn szczurek jako gwiazdy wieczora

     • 0 0

 • Słabo tak ogólnie, ja bym wybrał Stary Maneż bo to prywatna inicjatywa

  Wynalazki typu murale czy teatr szekspirowski to przejadalnia podatków a nie ożywiacze kultury, gdzie o być albo nie być nie decydują widzowie nogami i biletami tylko urzędnik zza biurka podpisujący wniosek o grant czy dotację.

  • 16 5

 • Niestety kultura w gdańsku to tylko dotacje dla bytów niespełnionych. (1)

  Teatr w Gdańsku leRZy i kwiczy.
  Filharmonia prezentuje poziom orkiestry kameralnej z małego miasteczka.
  Opera ze spektaklami tęczowo cyrkowymi bez urazy odpycha.
  Koncerty w Gdańsku to głównie stare gwiazdy i wylansowana Maleńczukowizna.
  Dobrze że człowiek służbowo bywa w innych miastach bo by zaczął oglądać m jak mdłości i słuchać jak Czesiu śpiewa.

  • 10 6

  • nic dodać nic ująć

   bardzo trafne podsumowanie; też od lat czekam aż filharmonia w końcu zaprezentuje któreś z dzieł klasyki gatunku a nie tylko wiązanki z wycinków większych całości.....

   • 2 1

 • Jaka kultura? To prowincja! Jak nie żarcie to kopanie kamieni i kościółek. Od dawna wiadomo ze Gdansk idzie na dno i zatrzymał się na latach 90.

  • 6 3

 • Zagłosuj na kulturalne ożywienie Trójmiasta

  proponuje striptiz wykonaniu budynia na targu węglowym

  • 3 2

 • Słabe te nominacje

  To jednak prawda, że Gdańsk to kulturalna pustynia.

  • 7 4

 • Dzięki naszej Gdyni jakoś to Trójmiasto wypada w rankingach!!

  • 4 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane