Fakty i opinie

stat

Ruch kolejowy: Trójmiasto ustępuje tylko Warszawie

Gdańsk Główny to stacja, gdzie przewijają się największe potoki podróżnych w Trójmieście.
Gdańsk Główny to stacja, gdzie przewijają się największe potoki podróżnych w Trójmieście. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

W Gdańsku kolej obsłużyła w zeszłym roku ponad 35 mln pasażerów, co plasuje miasto na drugim miejscu w Polsce. Czwarta pozycja należy do Gdyni. Sopot również plasuje się w tym zestawieniu w pierwszej dziesiątce.Dokąd najczęściej podróżujesz koleją?

w obrębie jednego miasta 7%
w obrębie Trójmiasta 41%
po Trójmieście i miejscowościach ościennych 14%
korzystam z pociągów dalekobieżnych 38%
zakończona Łącznie głosów: 1563
Urząd Transportu Kolejowego przeanalizował, które miasta w danych województwach generują największy ruch pasażerski. Dane o pasażerach pochodzące z poszczególnych stacji i przystanków zostały połączone.

W czołówce miast o największym ruchu znalazł się Gdańsk. Sama stacja Gdańsk Główny w klasyfikacji dziesięciu największych dworców zajęła ostatnie miejsce z 10,3 mln odprawionych pasażerów. Jednak po doliczeniu ruchu pasażerskiego z pozostałych dziewięciu stacji znajdujących się w mieście okazało się, że łącznie w Gdańsku odprawionych zostało 35,3 mln pasażerów, co dało miastu drugie miejsce w całym zestawieniu.

Z kolei ruch na wszystkich stacjach w Gdyni dał temu miastu czwartą pozycję z liczbą 22,9 mln wsiadających i wsiadających pasażerów rocznie. Warto podkreślić, że stacja Gdynia Główna znalazła się w zestawieniu wszystkich polskich stacji na 9. miejscu z 11,2 mln pasażerów. Była to jedyna w całym zestawieniu stacja znajdująca się w mieście, które nie jest miastem wojewódzkim.

W zestawieniu miast w pierwszej dziesiątce znalazł się również Sopot.

Czytaj też: Gdynia i Gdańsk wśród dziesięciu największych dworców w kraju

Liczba wymiany pasażerów na Pomorzu w poszczególnych miastach.
Liczba wymiany pasażerów na Pomorzu w poszczególnych miastach. graf. Trojmiasto.pl

Jakie miasto obsłużyło największą liczbę pasażerów? Dla nikogo nie może być zaskoczeniem, że była to Warszawa, która odnotowała obsługę 127 mln pasażerów. Gdyby zsumować wszystkich pasażerów odprawionych w Trójmieście (67 mln), to wciąż stanowiliby oni tylko połowę tych, którzy do pociągów wsiedli bądź też wysiedli z nich w Warszawie.

Opinie (149) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.