• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Trójmiasto w Budowie. Zmiany na placu Kaszubskim

Ewa Budnik
2 lipca 2022, godz. 15:00 
Opinie (112)

Budynek na rogu placu Kaszubskiego i ul. Jana z Kolna wypełnił ostatnią wolną działkę przy placu.

W cyklu Trójmiasto w Budowie odwiedzamy inwestycje, które właśnie powstają na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni, zmieniając tożsamość ważnych przestrzeni miasta. Taka zmiana następuje właśnie przy placu Kaszubskim/ul. Jana z Kolna w GdyniMapka, gdzie widoczna jest już cała bryła nowego budynku.Jak często bywasz na placu Kaszubskim w Gdyni?

Plac Kaszubski był centrum Gdyni jeszcze w czasach, kiedy miejscowość ta była rybacką wioską. Tu krzyżowały się wszystkie najważniejsze szlaki. Tu było pierwsze targowisko, potem przy tym placu stał pierwszy gdyński ratusz. Z czasem plac doczekał się wybrukowania, rozwijał się tu handel, powstał szpital. To tutaj prostą drogą (ul. Starowiejską) trafia się wprost spod gdyńskiego dworca, by chwilę później móc znaleźć się na jednym z nabrzeży.

W swojej historii plac przechodził dziesiątki metamorfoz. W ostatnich dziesięcioleciach jego otoczenie zmienia się za sprawą deweloperów.

Przypomnijmy: w 2001 r. pod adresem plac Kaszubski 15Mapka Invest Komfort zakończył budowę Kamienicy przy placu Kaszubskim, w 2011 r. AB Inwestor skończył budowę Transatlantyka (plac Kaszubski 17Mapka), który jest ważnym elementem placu, bo widoczny jest niemal z samego początku ul. Świętojańskiej. W 2012 r. Moderna oddała do użytkowania Kamienicę Moderna przy placu Kaszubskim 7Mapka.

Cały czas remontowane są elewacje istniejących przy placu budynków (włącznie z elewacją Szpitala Miejskiego), a sama przestrzeń placu ewoluuje w kierunku przyjemnej, zachęcającej do zatrzymania się przestrzeni miejskiej.

Dawny rynek w pełni okolony zabudowąRezydencja Plac Kaszubski, której jedna ściana stoi przy placu Kaszubskim, a druga przy ul. Jana z Kolna, jest najnowszym elementem tego miejsca w Gdyni.

Na tym etapie budowy już od kilkunastu tygodni widać, w jaki sposób nowa zabudowa swoją bryłą zmieni czy też dopełni przestrzeń. Obecnie uznać można, że plac stał się kompletny, tak jak każdy miejski rynek (niegdyś zresztą plac Kaszubski nazywany był Rynkiem Kaszubskim).

  • Wyokrąglony szklany narożnik budynku bezpośrednio nawiązuje do gdyńskich tradycji architektonicznych, ale w nowoczesnym wydaniu.
  • Zanim w sąsiedztwie kamienicy przy placu Kaszubskim powstał Transatlantyk, w jego miejscu stały pawilony handlowe. 2011 r

Budowa w Śródmieściu ma swoje wymagania- Budowa jest skomplikowana, bo prowadzona jest w otoczeniu zwartej, śródmiejskiej zabudowy. Organizacja prac, precyzyjny harmonogram robót i dostaw materiałów budowlanych ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Nie ma tu miejsca na magazynowanie - opowiada Marcin Ujazdowski, kierownik budowy z firmy Mota-Engil Polska, która jest tu generalnym wykonawcą. - Poza tym chociaż budowy nie da się prowadzić zupełnie po cichu, robimy wszystko, aby uwzględniać potrzeby okolicznych mieszkańców. Jesteśmy w kontakcie z zarządami sąsiednich wspólnot i zarządcami budynków.
Rezydencja przez ścianę sąsiaduje z Gdyńskim Centrum Biznesu (GCB). To siedmiokondygnacyjny budynek, który oddano do użytkowania w 1998 r. Ma więc także halę garażową. Wjazd do niej zorganizowany był dotąd od strony ul. Jana z Kolna, przez działkę, gdzie teraz powstaje nowy obiekt. W związku z tym deweloper Rezydencji Plac Kaszubski, firma Yareal, musiała zobowiązać się do zapewnienia dojazdu do parkingu podziemnego GCB - będzie on możliwy przez parking podziemny rezydencji. Teraz podziemie GCB jest wyłączone z użytkowania, ale łącznik prowadzący z hali rezydencji do hali GCB już jest gotowy (halę GCB pokazujemy w 1:32 filmu).

Trójmiasto w Budowie. Officer, który zmieni oblicze GdyniBudowa, nie licząc betonu zużytego na ściany szczelinowe fundamentów, pochłonęła 3 tys. m sześc. betonu. Wywieźć trzeba było ok. 1 tys. m sześc. ziemi. Tak dużej budowy nie da się więc prowadzić bez żurawia. Został on co prawda zdemontowany na kilka dni przez wizytą Trojmiasto.pl na budowie, ale jego miejsce na placu budowy to także dowód na to, jak trzeba oszczędzać miejsce na budowie prowadzonej w centrum miasta: postawiony on został na posadzce garażu podziemnego, a w stropie tego garażu pozostawiony został otwór, z którego wystawała 50-metrowa stalowa konstrukcja. Budynek co prawda nie jest aż tak wysoki, ale obok placu budowy rosną wysokie topole, więc jego ramię musiało sięgać jeszcze wyżej.

Uszanowane zostały także kasztany rosnące przy samej budowie, od strony Jana z Kolna. Ich pnie i gałęzie zostały specjalnie zabezpieczone, czuwa nad nimi nadzór dendrologiczny. Już widać, że budowa nie będzie dla nich zagrożeniem - w ich koronach widać tegoroczne kasztany.

Pierwszy w Gdyni certyfikowany budynek mieszkaniowyRezydencja Plac Kaszubski będzie miała sześć kondygnacji nadziemnych. Na parterze zaprojektowano pięć lokali usługowych, na piętrach od 1 do 5 - 38 apartamentów, w tym trzy na najwyższym wycofanym w stosunku do elewacji piętrze. Mieszkania będą tu miały wysokość 3 m, a na ostatniej kondygnacji nawet więcej.

Wycofanie ostatniej kondygnacji oraz wyokrąglony narożnik to charakterystyczne elementy gdyńskiego modernizmu, które oczywiście zostały uwzględnione w projekcie przez architektów z gdyńskiej pracowni Arch Deco (deweloper ma korzenie francuskie, a generalny wykonawca portugalskie).

Elewacja od strony placu wykończona będzie elewacją wentylowaną ze spieku kwarcowego, od strony patia - tynkiem mineralnym. Strop nad garażem podziemnym, który znalazł się pod całą działką, wykorzystany zostanie do powstania terenu zielonego z wiatą rowerową i małym placem zabaw.

Na Międzytorzu stanie pięć mieszkaniowych wieżRezydencja Plac Kaszubski jest przez dewelopera certyfikowana w systemie BREEAM dla budownictwa mieszkaniowego na poziomie Very Good (taki poziom ma certyfikat Interim wydawany w trakcie budowy). Takie certyfikaty, podkreślające, że inwestycja powstaje i funkcjonować będzie w duchu zrównoważonego rozwoju, wydawane są zwykle dla budynków biurowych. Budynek przy placu Kaszubskim będzie pierwszym gdyńskim obiektem mieszkaniowym z takim certyfikatem.

- Na etapie budowy to cała masa drobiazgów, których trzeba przypilnować. Np. lampy oświetlające plac budowy są skierowane dokładnie tak, aby oświetlały budowę, ale nie świeciły w okna okolicznych budynków i nie powodowały powstawania smogu świetlnego - opowiada Marcin Ujazdowski.
Budowlańcy pierwszą niespodziankę na budowie mieli już na samym jej początku: w wykopie wykryte zostały niewypały prawdopodobnie pochodzenia radzieckiego. Odnaleziono całe skupisko pocisków prawdopodobnie po stanowisku ogniowym. Budowa została wstrzymana na pewien czas przez saperów, którzy metr po metrze przeszukać musieli tern całej działki.

Nieruchomości

Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy Ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.