• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto zaciska pasa i ogranicza zużycie prądu

Aleksandra Nietopiel
6 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (378)
W niektórych miejscach Trójmiasta latarnie świecą krócej, wyłączane są na noc. W niektórych miejscach Trójmiasta latarnie świecą krócej, wyłączane są na noc.

Wygaszanie części latarni, modernizacja oświetlenia na bardziej ekonomiczne czy rezygnacja z iluminacji świątecznych. Trójmiasto zaciska pasa i planuje ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Ma być oszczędniej, ale nie kosztem bezpieczeństwa mieszkańców.

   

Odczuwasz skutki "oświetleniowych oszczędności" w swojej okolicy?

W czasie rosnącej inflacji i niepewnej przyszłości oszczędzanie stało się synonimem codzienności właściwie dla wszystkich.

Niedawno pisaliśmy o tym, że sklepy skracają godziny pracy,miasta rezygnują z części podświetlanych dekoracji świątecznych.

To nie koniec ograniczeń. Oszczędniej świecą już latarnie uliczne.

Kto zarządza latarniami ulicznymiSopot: ponad pół tys. latarni będzie świecić krócejSopot w ramach cięcia wydatków zaplanował wyłączenie części oświetlenia ulicznego.

- W Sopocie mamy 4250 latarni ulicznych. Planowane wyłączenia w ramach oszczędności obejmą blisko 550 z nich. Nie odbędzie się to kosztem bezpieczeństwa mieszkańców - przekazał Marek Niziołek z Urzędu Miasta w Sopocie.
Wcześniejsza wymiana 800 latarni w Dolnym Sopocie na nowoczesne i energooszczędne czy wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej przyniosły oszczędności, ale to i tak nie pokryje wzrostu cen energii.

Koszt opłat Gminy na zakup energii elektrycznej oraz prace związane z utrzymaniem i konserwacją oświetlenia w 2022 roku zamknie się w kwocie 2,9 mln zł - z czego koszt samego prądu to 2 mln zł.

Sopot po zmroku, bez świecących latarni. Zdjęcie z listopada 2021 r. Sopot po zmroku, bez świecących latarni. Zdjęcie z listopada 2021 r.

Nowe ustawienie oświetlenia w SopocieZarząd Dróg i Zieleni w Sopocie zmienił już ustawienia parametrów oświetlenia parkowego i ulicznego. Latarnie świecą krócej, w godzinach 22-5 w następujących lokalizacjach:


Aleja MamuszkiMapka, tj. ścieżka piesza i rowerowa wzdłuż plaży od mola do restauracji Koliba będzie oświetlona, bez nocnych wyłączeń. Latarnie nie będą wygaszane również na alei Wojska PolskiegoMapka od mola do granicy z Gdańskiem.

Do lokalizacji o ograniczonym oświetleniu dołączą też:

  • park Północny, w części od Dworku Admirał do granicy z Gdynią,
  • ścieżka piesza dookoła stawu Kochanowskiego,
  • okolica stawu Obodrzyców,
  • jezdnia ulicy Moniuszki od ulicy 1 Maja do Opery Leśnej.


Miasta borykają się z problemem wysokich kosztów cen energii. Miasta borykają się z problemem wysokich kosztów cen energii.

Gdynia: zespół do spraw zarządzania oświetleniem ulicznymGdynia w ramach oszczędności już wcześniej zapowiedziała, że rezygnuje z jarmarku świątecznego i ograniczy czas funkcjonowania iluminacji w okresie zimowym. Kolejnym krokiem jest powołanie przez prezydenta specjalnego zespołu do spraw zarządzania oświetleniem ulicznym oraz jego optymalizacji.

- Zespół zajmie się planowaniem długofalowych działań, pozwalających oszczędzać energię nie tylko w dobie kryzysu energetycznego, ale także w przyszłości - wyjaśnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Zespół tworzą przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Planowane jest lepsze zarządzanie oraz sterowanie oświetleniem ulicznym, a także wymiana kolejnych opraw na ledowe.

Latarniami steruje zegar astronomicznyAktualnie latarnie utrzymywane przez ZDiZ w Gdyni w zdecydowanej większości zapalają się 20 minut po zachodzie słońca i gasną 20 minut przed wschodem słońca. Załączaniem i wyłączaniem oświetlenia steruje zegar astronomiczny. Gdyński GZDiZ utrzymuje ok. 20 000 szt. opraw. Latarnie uliczne w swoim utrzymaniu ma również Gdyńskie Centrum Sportu, Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych czy Agencja Rozwoju Gdyni.

W roku 2021 na pokrycie kosztów energii elektrycznej Gdynia wydała ok. 2,5 mln zł. Objęła ona też dostawę i dystrybucję energii elektrycznej zarówno do latarni miejskich będących własnością gminy, jak i refinansowanie kosztów utrzymania spółdzielniom mieszkaniowym oświetlającym tereny gminne swoim oświetleniem.

Co się dzieje jak gasną światła... widoczność jest mocno ograniczona. Co się dzieje jak gasną światła... widoczność jest mocno ograniczona.

Gdańsk jeszcze liczy, trwają negocjacje cenGdańsk o szczegółach dotyczących oszczędności, także tych obejmujących oświetlenia, poinformuje podczas planowanej na połowę listopada konferencji prasowej. Wiadomo natomiast, że Jarmark Bożonarodzeniowym w mieście się odbędzie, a planowane świąteczne iluminacje będą działały w ograniczonym zakresie.

W ostatnim przetargu na zakup energii na przyszły rok dla Gdańska i innych gmin z grupy zakupowej nie wpłynęła żadna oferta. Dlatego miasto zdecydowało się na wszczęcie procedury negocjacyjnej ze spółką Energa Obrót.

Szacowana wartość zamówienia wynosi 139,5 mln zł bez VAT.

Ogłoszenie o takim działaniu zostało opublikowane na miejskiej stronie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (378)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane