Fakty i opinie

Trójmiejski deweloper kupił za 12 mln zł dawną siedzibę TVP

Najnowszy artukuł na ten temat

Tak może zmienić się dawny ośrodek TVP


Firma Inwesting kupiła działkę z dawną siedzibą regionalnego oddziału Telewizji Polskiej przy ul. Sobótki 15 zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu. W przyszłości powstanie tam zabudowa mieszkaniowa. Jaki los czeka historyczne obiekty i czy będzie udostępniona droga do historycznego parku Jaśkowej Doliny?Czy chciałbyś mieszkać na terenie dawnej działki TVP?

tak, to atrakcyjna lokalizacja 57%
wszytko zależy od ceny 25%
nie, nie odpowiadają mi takie rejony 18%
zakończona Łącznie głosów: 1116
Tego, że TVP negocjowało zakup działki przy ul. Sobótki z firmą Inwesting, żadna ze stron długo nie chciała przyznać, zasłaniając się tajemnicą handlową. Ostatecznie sfinalizowano transakcję i deweloper kupił zabudowaną działkę o powierzchni niemal 10 tys. m kw., za 12 mln zł. Teren w rękach TVP3 Gdańsk był od końca lat 50., w drugiej połowie lat 90. XX wieku, oddział przeniósł się do siedziby przy ul. Czyżewskiego.

Mieszkania i promenada do Jaśkowej DolinyInwesting to firma budowlano-deweloperska, która działa na trójmiejskim rynku od 1994 roku. Specjalizuje się w realizacji wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Pierwszy etap osiedla Klimaty, który powstał przy ulicy Myśliwskie Wzgórze na Morenie, w 2011 roku zdobył tytuł Najciekawszej inwestycji mieszkaniowej w Trójmieście i okolicach w corocznie organizowanym przez Trojmiasto.pl plebiscycie (zobacz wyniki najnowszej edycji plebiscytu 2017).
 
Zobacz inwestycje firmy Inwesting w naszej bazie inwestycji

Kiedy rozpocznie się zabudowa atrakcyjnej działki?

- Dużym atutem działki jest jej położenie - przyznaje Jerzy Ingielewicz, członek zarządu Inwesting. - Trudno obecnie mówić o tym kiedy zrealizujemy inwestycję, jest na to za wcześnie. Tego typu inwestycje deweloperskie mają czas projektowania i przygotowania nawet kilkuletni. Spieszyć się nie będziemy, bo jest to temat ciekawy. Na pewno będziemy chcieli w tym miejscu zaproponować budownictwo mieszkaniowe i na pewno będziemy się odnosić do zapisów planu miejscowego, który nakłada obowiązek zachowania tam struktury zabytkowej i charakteru zabudowy Wrzeszcza i Jaśkowej Doliny.
W planach jest udostępnienie drogi do lasu do historycznego parku Jaśkowej Doliny.
W planach jest udostępnienie drogi do lasu do historycznego parku Jaśkowej Doliny. infografika Trojmiasto.pl

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest szansa na udostępnienie drogi do lasu, do historycznego parku Jaśkowej Doliny. W zeszłym roku w tej sprawie bezskutecznie apelowali do TVP działacze z Wrzeszcza. Telewizja dysponowała tam trzema działkami, w tym jedną, która jest drogą i należy do miasta. Dzięki udostępnieniu tej drogi, byłaby szansa na odtworzenie istniejących tam dawniej schodów, które prowadziły wprost na promenadę Jana Labesa.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, na większości działek deweloper będzie mógł zabudować maksymalnie 30 proc. posiadanego gruntu, a zabudowa nie będzie mogła przekroczyć wysokości 15 metrów (tj. ok. pięciu kondygnacji). Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość lokalizacji tzw. dominanty kompozycyjnej wysokości 60 metrów n.p.m. (zwracamy uwagę: nad poziomem morza, a nie od ziemi) w miejscu, gdzie w latach 50. telewizja zbudowała wieżę naśladującą wieżyczkę dawnej restauracji. Stoi ona na wzniesieniu o wysokości 40 m n.p.m, więc dominanta nie może mieć więcej, niż 20 metrów wysokości.

Dawna siedziba TVP: czy jest co rewaloryzować?Trudno natomiast powiedzieć, jaki ostatecznie los czeka budynek z charakterystyczną wieżą - w którego murach znajdują się relikty słynnej niegdyś w całym Gdańsku restauracji "Zinglershöhe" (pol. Wzgórze Zinglera) oraz o budynku neorenesansowej willi z końca XIX wieku. Szczególnie ten ostatni jest od lat w bardzo złym stanie.


Warto jednak podkreślić, że teren znajduje się w obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Każdy projekt będzie więc musiał być konsultowany z miejskim konserwatorem. Zapisy planu miejscowego zobowiązują inwestora do nawiązania do historycznej struktury przestrzennej nie tylko zabudową, ale też zielenią.

Czytaj też: Dawna siedziba telewizji jest dziś ruiną

Pozostałości willi pod adresem Sobótki 14 to obiekt o wartościach kulturowych. Poza tym, że budynek ten znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, jest także wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Według prawa ochronie podlega charakter budynku, jego detal architektoniczny, materiał elewacyjny, zabytkowa stolarka okien i drzwi oraz wyposażenie wnętrz.

W rzeczywistości niewiele z tego pozostało. Mimo to plan nakazuje rewaloryzację obiektu. Trudno powiedzieć czy obiekt się tego doczeka, tym bardziej jeżeli nowy właściciel planuje przeprowadzenie inwestycji za kilka lat. Wtedy z obiektu mogą już pozostać jedynie cegły.

Opinie (163) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.