Fakty i opinie

stat

Trójmiejski wątek filmu o pedofilii w Kościele

Najnowszy artukuł na ten temat

Ruszył proces oskarżonego o molestowanie w komunikacji miejskiej

Ks. Franciszek Cybula w kościele pw. św. Stanisława Kostki na ul. Abrahama w Oliwie. Zdjęcie wykonane podczas uroczystości pierwszej komunii świętej w maju 1994 r.
Ks. Franciszek Cybula w kościele pw. św. Stanisława Kostki na ul. Abrahama w Oliwie. Zdjęcie wykonane podczas uroczystości pierwszej komunii świętej w maju 1994 r. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Film o ofiarach księży-pedofilów, który w niedzielę będzie można obejrzeć w trzech miejscach w Trójmieście, ma także lokalny wątek. Jedna z opisywanych historii dotyczy ofiary ks. Franciszka Cybuli, duchownego, który pracował w Gdańsku i Sopocie, był też spowiednikiem Lecha Wałęsy. W filmie przyznaje się do kontaktu seksualnego z 13-latkiem.Czy księża dopuszczają się częściej czynów pedofilskich niż członkowie innych grup zawodowych?

nie, to złudzenie, wynikające z tego, że takie przypadki są często nagłaśnianie 27%
trudno powiedzieć, to zjawisko było przez lata bardzo słabo zbadane 19%
tak, ponieważ pedofil tak kieruje swoim życiem, by mieć dostęp do dzieci 18%
tak, wynika to z narzuconego celibatu i niemożności realizacji potrzeb seksualnych 36%
zakończona Łącznie głosów: 5275
Aktualizacja, godz. 11:27. ZHP odwołał pokaz filmu w Domu Harcerza w Gdańsku.


W czwartek w Warszawie zaprezentowano dziennikarzom film "Tylko nie mów nikomu" autorstwa dziennikarza Tomasza Sekielskiego. W dwugodzinnym materiale pokazane są historie kilkunastu osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży rzymskokatolickich. Nagrane są także konfrontacje dorosłych dziś już osób z duchownymi, zwykle w bardzo już zaawansowanym wieku.

Trójmiasto pojawia się w materiale co najmniej dwukrotnie. Przede wszystkim w filmie są ujęcia z nocnego przewrócenia pomnika ks. Henryka Jankowskiego, do czego doszło w nocy 21 lutego 2019 roku w Gdańsku. Twórca filmu był na miejscu z kamerą i zarejestrował to zdarzenie.

W filmie pojawia się także nowa dla opinii publicznej informacja, że związany z Gdańskiem i Kaszubami ksiądz Franciszek Cybula miał przed laty molestować 13-letniego chłopca.

Autor filmu odwiedził księdza jesienią ubiegłego roku. Podczas rozmowy duchowny nie zaprzeczał, że doszło do kontaktu seksualnego. Twierdził natomiast, że chłopiec sam chciał, by on "go popieścił". Podczas rozmowy ze swoją ofiarą, 78-letni ksiądz proponuje mu "trochę pieniędzy".

Ks. Franciszek Cybula podczas konfrontacji ze swoją ofiarą. Do spotkania doszło w listopadzie 2018 r., na trzy miesiące przed śmiercią duchownego.
Ks. Franciszek Cybula podczas konfrontacji ze swoją ofiarą. Do spotkania doszło w listopadzie 2018 r., na trzy miesiące przed śmiercią duchownego. kadr z filmu Tomasza Sekielskiego
Franciszek Cybula urodził się 10 sierpnia 1940 r. w Gdańsku, zmarł 21 lutego 2019 r. w Kartuzach. Dorastał w Gowidlinie na Kaszubach. Księdzem został w wieku 27 lat, święcenia przyjął w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Przez cały swoje życie pracował w Trójmieście, m.in. w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Przymorzu, w kościele garnizonowym we Wrzeszczu i archikatedrze w Oliwie, był także proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza w Sopocie. Od 2009 roku był prałatem honorowym kapituły przy archikatedrze oliwskiej.

Od sierpnia 1980 r. był związany z Lechem Wałęsą, najpierw jako jego spowiednik, a następnie - po 1990 roku - jako jego kapelan, przez całą kadencję prezydencką, czyli do 1995 r.

W notce biograficznej zamieszczonej po jego śmierci w katolickim tygodniku Gość Niedzielny znajduje się informacja, że w młodości był duszpasterzem szkół średnich, później młodzieży akademickiej. Był też katechetą i rekolekcjonistą młodzieży maturalnej, akademickiej i służby zdrowia.

Autorem filmu "Tylko nie mów nikomu" jest dziennikarz Tomasz Sekielski. Na produkcję dokumentu zebrał on 450 tys. zł w publicznej zbiórce internetowej.
Autorem filmu "Tylko nie mów nikomu" jest dziennikarz Tomasz Sekielski. Na produkcję dokumentu zebrał on 450 tys. zł w publicznej zbiórce internetowej. kadr z kanału youtube.com/sekielski
Premiera filmu "Tylko nie mów nikomu" odbędzie się w sobotę na kanale Youtube twórcy filmu, Tomasza Sekielskiego. W niedzielę w Trójmieście odbędą się trzy publiczne pokazy: w klubie Miejsce w Sopocie, (godz. 16:30), w Domu Harcerza w Gdańsku (godz. 18) oraz w klubie Spatif w Sopocie (godz. 19:30).