Fakty i opinie

Trudne rozmowy o finansowaniu ECS

Najnowszy artukuł na ten temat

Powołano radę Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku, konkurencję dla ECS


Rozpoczęły się negocjacje między Gdańskiem a rządem w sprawie finansowania Europejskiego Centrum Solidarności. To efekt obniżenia o 3 mln zł rządowego dofinansowania na tegoroczną działalność placówki.We wtorek po godz. 16 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie dotyczące finansowania i funkcjonowania Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczestniczyli w nim wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Trudne rozmowy bez rozwiązańMinister Sellin w konferencji po spotkaniu zaznaczył, że wszyscy mają dobrą wolę związaną z dalszym funkcjonowaniem ECS oraz nikt nie ma zamiaru tej instytucji krzywdzić.

- Na pewno będziemy szukać kompromisu, rozwiązań, które spowodują, że instytucja będzie mogła spokojnie i stabilnie funkcjonować. Takich rozwiązań będziemy szukali w najbliższych tygodniach już na poziomie rozmów roboczych - poinformował wiceszef MKiDN.
Wiceminister kultury wskazał, że dobrze by było, żeby na terenie ESC "nie odbywały się, bo jednak jest to instytucja kultury i ma swój regulamin wewnętrzny, wydarzenia o charakterze partyjno-politycznym".

- Myślę, że tego nie chce ani dyrekcja ECS, ani żaden z organizatorów i myślę, że taki cel jest do osiągnięcia i nikt nie jest zainteresowany tym, żeby budowano jakieś poczucie jednostronności działania tej instytucji - podkreślił.
Zapowiedział też serię spotkań i rozmów roboczych w sprawie ECS.

Nie chcemy, by ECS zostało przejęteAleksandra Dulkiewicz do tych zapewnień podchodzi sceptycznie, tuż po konferencji dziennikarzom powiedziała:

- Dzisiaj jesteśmy w dialogu. Nie ukrywam, że propozycje, które zostały złożone przez pana wicepremiera Glińskiego i ministra Sellina są trudne. Musimy wspólnie z marszałkiem Mieczysławem Strukiem je przeanalizować - podkreśliła. - To jest dla mnie szalenie trudne, bo bardzo bym nie chciała, żeby instytucja została przejęta przez Ministerstwo Kultury tak, jak to się stało z Muzeum II Wojny Światowej - do tego na pewno nie dopuścimy.
Aleksandra Dulkiewicz podsumowała też rozmowy z ministrami na swoim profilu facebookowym:

Spotkanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wicepremierem Piotrem Glińskim i ministrem Jarosławem Sellinem nie przyniosło niestety przełomu. Przedstawiona propozycja doprowadziłaby do przejęcia Europejskiego Centrum Solidarności I European Solidarity Centre. Przywrócenie dotacji wiązałoby się z utratą niezależności ECS, a do tego nie możemy dopuścić. Nie wybaczyłby nam tego pomysłodawca i twórca Europejskiego Centrum Solidarności śp. Paweł Adamowicz. Nie możemy dopuścić, by ECS podzielił los Muzeum II Wojny Światowej.

Pieniądze, obchody i politykaPrzypomnijmy: w zeszłym roku ministerstwo zapowiedziało, że zmniejszy dofinansowanie z dotychczasowej kwoty (wypłacanej co roku od momentu otwarcia placówki w 2014 r.) z 7 do 4 mln zł.

Tymczasem w ECS w tym roku planowano duże obchody z okazji 30-lecia wyborów kontraktowych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, z udziałem środowisk opozycyjnych, po zgodzie ówczesnych władz PRL. Rząd do tych obchodów odnosi się sceptycznie.

Przy obcięciu dofinansowania podkreślano, że: "poziom tej dotacji [7 mln zł - red.] wykraczał znacznie ponad uregulowany w umowie z dnia 8 listopada 2007 r. o utworzeniu i prowadzeniu jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą ECS oraz aneksu ze stycznia 2013 r., minimalny poziom dotacji ze strony MKiDN - 4 mln zł" - zwracał uwagę resort, oraz że "wszystkie dotychczas przekazywane środki ponad tę kwotę wynikały wyłącznie z dobrowolnych decyzji ministra kultury, który uwzględniał prośby instytucji". MKiDN zaznaczyło wówczas, że zaoszczędzone 3 mln zł zostaną przekazane na projekty kulturalne w Gdańsku.

ECS na roczne utrzymanie potrzebuje ponad 16 mln zł.
ECS na roczne utrzymanie potrzebuje ponad 16 mln zł. fot. K.Koprowski/Trojmiasto.pl
Ministerstwo wytykało też, że ECS jako instytucja kultury w ostatnim okresie upolityczniła się i stała się miejscem spotkań polityków, w tym szefa PO Grzegorza Schetyny z Lechem Wałęsą, w ECS Paweł Adamowicz ogłosił start w wyborach samorządowych.

ECS na działalność potrzebuje ok. 16 mln zł rocznie. Budżet na rok 2019 w wersji "obciętej" składa się z:

 • 4 mln 560 tys. zł dotacji Miasta Gdańska
 • 4 mln zł dotacji rządowej
 • 1 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
 • 4 mln zł to szacowane roczne wpływy z działalności ECS (bilety, najem sal, zewnętrzne imprezy).


Placówkę rocznie odwiedza około 900 tys. osób. ECS otwarto w sierpniu 2014 roku.

ECS w ostatnim okresie otrzymuje deklaracje o woli pomocy finansowej od osób prywatnych i firm, dlatego placówka ustanowiła subkonto dla wpłat z tytuły darowizny. Szczegóły na stronie ECS.

Opinie (1072) ponad 50 zablokowanych

 • Stworzenie ECS w takim kształcie, w jakim jest teraz było pomyłką. Zamiast zaadaptować piękne, oryginalne budynki stoczniowe i stworzyć w nich wielkie archiwum Solidarności jako ruchu społecznego, ewentualnie jakiegoś centrum badań nad totalitaryzmami, wybudowano wielki, betonowy pomnik Wałęsy i instytucję, która właściwie nie wiadomo co robi, ale podejrzanie mocno związana jest z jednym obozem ideowym. A to oczywiście budzi sprzeciw tego drugiego obozu, czyli ECS zamiast łączyć, dzieli i jątrzy. Mam nadzieję, że uda się stworzyć tej instytucji jakiś nowy plan działania. Szkoda w końcu, żeby tak wielka instytucja nie służyła nam, mieszkańcom.

  • 650 351

 • Pis musi zgarnac wszystko. Nie oddamy ECS. Nie chce w nim popiersia Kaczynskiego i wystawy o tym jak obalil komune

  • 470 405

 • "ECS jako instytucja kultury, w ostatnim okresie upolityczniła się"

  Dziwnym trafem w ostatnich latach wg PISu wszystko się upolitycznia. Ciekawe, że przekazanie władzy pod Ministerstwo Kultury, zpełnie krokiem w tym kierunku nie będzie.

  Jak pojąć tę logikę??

  • 316 193

 • aż tyle milionów trzeba dopłacać? po co to komu???

  może przegląd zatrudnienia? część musiałoby stracić posadkę

  • 390 142

 • Pięknie

  PO wybudowało kloca przynoszącego straty i teraz to My mamy się dołożyć do utrzymania tego straszydła i do pensji wszystkich śpiochów, którzy za frajer biorą po 10tyś pensji, urzędując w tym zardzewiałym gmachu. Przecież to jest kabaret patrząc na stan dróg w mieście, które nie będą remontowane bo przecież trzeba dać na coś co będzie kosztem do końca świata...

  • 492 223

 • Dlaczego?

  • 7 27

 • jednym słowem chcecie pieniędzy

  za które będziecie walczyć z tymi, którzy mają wam je dać?

  • 416 101

 • Myślę że nie, ale jego obecna forma działalności jest błędna. Budynek powinien sam na siebie zarabiać.

  • 67 25

 • Uzasadnij.

  • 9 5

 • Bardzo słabe wpływy z działalności...
  4mln / 900tyś = ok 4,4zł za bilet.
  Na stronie pisze iż bilet kosztuje 20zł ...
  Chyba jednak liczyć nie umiem....

  • 256 30

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.