• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trudno jest "być z Gdańska"

Michał Brancewicz
18 stycznia 2023, godz. 07:00 
Opinie (386)
Najpierw zdziwiłem się, że potrzebne są dodatkowe dokumenty do weryfikacji bycia gdańszczaninem, a potem przez przypadek wybrałem weryfikację w jedynym punkcie obsługi w mieście. Najpierw zdziwiłem się, że potrzebne są dodatkowe dokumenty do weryfikacji bycia gdańszczaninem, a potem przez przypadek wybrałem weryfikację w jedynym punkcie obsługi w mieście.

"Jestem z Gdańska" - takie hasło widnieje na karcie mieszkańca w wersji plastikowej i mobilnej. Co roku trzeba przedłużać jej ważność, ale w tym roku wygasła moja "cecha mieszkańca Gdańska". No i "bycie z Gdańska" się skomplikowało.Karta mieszkańca Gdańska:

Karta daje wiele różnych zniżek w sklepach czy restauracjach oraz darmowych wejść, np. raz w roku do zoo lub na mecz Lechii. Służy mi także jako nośnik biletu miesięcznego.

Przedłużenie ważności karty w wersji podstawowej kosztuje co roku 1 zł. Cena jest zachęcająca, ale procedury już nie.

"Wygaśnięcie cechy mieszkańca Gdańska"Okazało się, że w tym roku muszę udowodnić moje bycie gdańszczaninem. "W przypadku wygaśnięcia cechy mieszkańca Gdańska, zostaniesz poproszony o dodanie dokumentu weryfikacyjnego".

Jak to brzmi "wygaśnięcie cechy mieszkańca Gdańska". Rozumiem, że nikt nie zauważył w urzędzie, że w tamtym roku zapłaciłem chociażby podatek od nieruchomości?

Żeby udowodnić swoją cechę mieszkańca nie mogę posłużyć się dowodem osobistym. To by było zbyt proste. Przecież mogę mieszkać gdzieś indziej niż dowodzi jakaś tam plastikowa karta.

Na Grunwaldzkiej 148 jest jedyny punkt obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca w całym mieście. Kiedyś znajdował się też m.in. w tunelu przy dworcu głównym. Na Grunwaldzkiej 148 jest jedyny punkt obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca w całym mieście. Kiedyś znajdował się też m.in. w tunelu przy dworcu głównym.
Dokument, że mieszkam w Gdańsku do wyboru, do koloru:

 • zameldowanie na pobyt stały w Gdańsku
 • zameldowanie na pobyt czasowy w Gdańsku
 • kartę pobytu stałego
 • kartę pobytu czasowego
 • pierwszą stronę PIT 37; PIT 38, PIT 36, PIT 28 lub PIT 36L z bieżącego roku podatkowego
 • bieżącą decyzję wymiaru podatku od nieruchomości (gruntowy) zlokalizowanej w Gdańsku
 • potwierdzenie własności mieszkania (akt notarialny) zlokalizowanego w Gdańsku
 • bieżącą umowę najmu mieszkania zlokalizowanego w Gdańsku
 • dokument od usługodawcy (faktura lub strona/strony zawartej umowy, na której widnieje adres w Gdańsku i podany jest czas trwania umowy).

Nie wiem ilu było do tej pory oszustów podszywających się pod gdańszczan, by tylko móc wejść za darmo do zoo albo na wieżę kościoła Mariackiego lub skorzystać z 10-procentowej zniżki na przejazd kołem widokowym AmberSky.

Jeden punkt obsługi karty mieszkańca na całe miastoMożna taki dokument przesłać online, no chyba, że niepostrzeżenie wyłączy się opcję weryfikacji. Wtedy dostaje się na e-maila radosną wiadomość: "Wybrałeś weryfikację w punkcie. Zapraszamy do Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy al. Grunwaldzkiej 148".

I to jedyne takie miejsce w całym mieście, gdzie można załatwić sprawę osobiście.

Co ważne "Wizyta w Centrum Obsługi będzie możliwa tylko po uprzedniej rezerwacji terminu". Oczyma wyobraźni widzę jak bez rezerwacji pod budynkiem piętrzą się tłumy, a obsługa karty mieszkańca uwija się jak w ukropie, niczym ekspedientki na kasie w markecie.

A co z żoną i dzieckiem? Jestem tzw. administratorem rodzinnego konta, czy moja weryfikacja wystarczy, czy oni osobno muszą udowodnić, że są gdańszczanami?

Bilet miesięczny doładowałem 16 stycznia na plastikową kartę mieszkańca. Aplikacja jednak go nie widzi. Bilet miesięczny doładowałem 16 stycznia na plastikową kartę mieszkańca. Aplikacja jednak go nie widzi.

Aplikacja "nie widzi" biletu na plastikowej karcieKarta mieszkańca istnieje już od wielu lat, ale wciąż jest pełna niedociągnięć. Dzisiaj mam ją już w obu wersjach - plastikową i w aplikacji, ale ile razy bym nie załadowywał nowego biletu w biletomacie, aplikacja go nie widzi.

Nawet nie chcę próbować zrobić tego w drugą stronę, bo jak kupię bilet na apkę, to może okazać się, że na plastikowej karcie go nie ma. A niech mi się telefon wyładuje akurat w czasie kontroli.

Karta do biblioteki na karcie mieszkańca? "Pracują nad tym"Niedawno odnowiłem też kartę w miejskiej bibliotece. Jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że karty bibliotecznej nie ma jeszcze na karcie mieszkańca. "Pracują nad tym" - powiedziała z nieukrywanym zawstydzeniem bibliotekarka.
10:53 31 STYCZNIA

Problem z doładowaniem Karty Mieszkańca (24 opinie)

Mam pytanie mieszkając w Gdańsku od lat mam problem z doładowaniem karty mieszkańca bo życzą sobie ważnych i z daty i treści dokumentów bo to ze jesteś zameldowany dłużej jak 3 lata to nie dowód !o co chodzi kim dla Was są mieszkańcy i kto za ten bałagan odpowiada ?
Mam pytanie mieszkając w Gdańsku od lat mam problem z doładowaniem karty mieszkańca bo życzą sobie ważnych i z daty i treści dokumentów bo to ze jesteś zameldowany dłużej jak 3 lata to nie dowód !o co chodzi kim dla Was są mieszkańcy i kto za ten bałagan odpowiada ?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (386)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane