Fakty i opinie

stat

Manifestacja jedności z Unią Europejską


W południe na Długim Targu w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska odbyła się manifestacja jedności z Europą i poparcia dla przewodniczącego Rady Europejskiej. Jej organizatorem były władze Gdańska.Utożsamiasz się z manifestacją przy Dworze Artusa?

nie 46%
nie interesuje mnie, jak cała polityka 6%
tak 48%
zakończona Łącznie głosów: 2469
Aktualizacja, godz. 13:14. Manifestacja już się kończy. Przebiegła w przyjaznej atmosferze, ludzie rozchodzą się do domów.

Aktualizacja, godz. 12:48. Wśród przemawiających są przede wszystkim politycy związani z Platformą Obywatelską. Jest prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Henryka KrzywonosPaweł Adamowicz.

- Jesteśmy z Polski, więc musimy być ludźmi wrażliwymi. A wrażliwość to między innymi pomoc uchodźcom z Syrii, która tak się niektórym nie podoba - podkreślał w przemówieniu prezydent Gdańska.


Początek manifestacji w Gdańsku.


Od godz. 12 przed Dworem Artusa ok. 2 tys. osób manifestuje jedność z Europą i poparcie dla Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Miejsce Polski jest w Europie".

Manifestacja jest organizowana przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który otwarcie i od wielu miesięcy sprzeciwia się działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości na różnych płaszczyznach.

Mnóstwo osób na wiec przyszło z flagami Polski i Unii Europejskiej, a także z transparentami, na których można było przeczytać hasła popierające UE i krytykujące rząd PiS, m.in.: "Precz z kaczorem dyktatorem", "Nie dla kaczystanu", "Polska w Unii Europejskiej".


Byłego premiera poparli wszyscy, poza polskim rządem

Przypomnijmy, że Donald Tusk, pochodzący z Gdańska były premier RP oraz szef Platformy Obywatelskiej, pełni funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej od 1 grudnia 2014, kiedy to zastąpił na tym stanowisku Belga - Hermana Van Rompuya.

Choć kadencja Tuska miała dobiec końca w maju, to już w lutym zapowiedział, że będzie chciał ubiegać się o reelekcję. Teraz, podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, dokonano jego ponownego wyboru na tę funkcję. Polak uzyskał poparcie rządów 27 państw.

Za wyborem jego kandydatury głosowali wszyscy poza polskim rządem, który - twierdząc, że były premier miesza się bezpodstawnie w wewnętrzne sprawy kraju - przedstawił kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego.

Donald Tusk funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej będzie pełnić przez kolejne 2,5 roku.

To nie pierwsze tego typu wydarzenie w Trójmieście

Manifestacja w Gdańsku to kolejne wydarzenie w Trójmieście, związane z wyborem Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. W czwartek na Placu Przyjaciół Sopotu zebrało się kilkadziesiąt osób. Uczestnicy wznieśli toast szampanem, śpiewali też - wymachując flagami Polski i UE - "Polska wolna europejska" i "Tu jest Europa".

Opinie (1295) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij