Fakty i opinie

stat

Kobiety protestowały w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Protesty w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, które odbyły się rano i popołudniu, przyciągnęły ok. 3 tys. osób. Jednak  największa liczba uczestników spodziewana jest na wiecu na placu Solidarności w Gdańsku, który zaplanowany jest na godz. 17.
Protesty w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, które odbyły się rano i popołudniu, przyciągnęły ok. 3 tys. osób. Jednak największa liczba uczestników spodziewana jest na wiecu na placu Solidarności w Gdańsku, który zaplanowany jest na godz. 17. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

W całym kraju trwały lokalne manifestacje kobiet, będące częścią ogólnopolskiego strajku kobiet. Zwieńczeniem trwających od rana trójmiejskich protestów była ogromna manifestacja na placu Solidarności w Gdańsku, gdzie pojawiło się przynajmniej kilka tysięcy osób, które wyraziły sprzeciw dotyczący możliwego zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych.Aktualizacja godz. 18:21 Oficjalna część manifestacji została zakończona. Najpierw swoje transparenty zwinęli kontrmanifestanci, później zaś zakończył się właściwy protest. Tłum zgromadzony na placu Solidarności skanduje "dziękujemy!".

Aktualizacja godz. 17:57 Wciąż przybywa protestujących - niedawno dojechała część osób, które manifestowały wcześniej w Gdyni. Ludzie skandują: "Solidarność naszą bronią, politycy niech się gonią!". Co ciekawe, banery z hasłami przeciwko zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego pojawiły się też... na balkonie ECS, gdzie weszło kilku manifestantów.
Na placu Solidarności jest coraz więcej ludzi. Ktoś z manifestujących wszedł na balkon ECS i wywiesił tam jeden z transparentów.
Na placu Solidarności jest coraz więcej ludzi. Ktoś z manifestujących wszedł na balkon ECS i wywiesił tam jeden z transparentów. fot. Magda/czytelniczka Trojmiasto.pl


Aktualizacja godz. 17:35 Na placu Solidarności jest coraz więcej ludzi - wygląda to w ten sposób, jakby nie było już miejsca dla większej liczby manifestantów, a wciąż dochodzą kolejni. Według samych organizatorów protestować może nawet 10 tys. osób, choć dane te wydają się nieco przeszacowane. Najwięcej jest kobiet, ale nie brakuje także mężczyzn oraz dzieci. Większość protestujących ubrana jest na czarno. Wciąż odczytywane są nazwiska z tzw. "listy hańby", czyli nazwiska posłów, którzy głosowali za przyjęciem do dalszych prac projektu zaostrzającego przepisy dotyczące aborcji. Padają też nawiązujące do owej listy hasła, np. "Hańba! Posłowie szykują piekło kobiet".


Aktualizacja, godz. 17:10 Nasz reporter donosi z placu Solidarności - Plac jest wypełniony po brzegi. Na oko jest tu kilka tysięcy osób. Przemawiają ludzie z partii Razem, Tolerado, KOD-u, Federacji Feministycznej i ruchu Dziewuchy Dziewuchom. Odczytano listę posłów, którzy głosowali za zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego. Jest kakofonia, bo kontrmanifestanci odmawiają różaniec, a manifestanci ich zagłuszają.
PO godz. 17 na placu Solidarności w Gdańsku było już kilka tysięcy kobiet (i mężczyzn), którzy protestują przeciwko planowanemu zaostrzeniu ustawy o dostępie do aborcji.
PO godz. 17 na placu Solidarności w Gdańsku było już kilka tysięcy kobiet (i mężczyzn), którzy protestują przeciwko planowanemu zaostrzeniu ustawy o dostępie do aborcji. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl


Aktualizacja, godz. 16:45 Gęstnieje tłum demonstrujących kobiet, które kontynuują swój całodzienny protest na placu Solidarności w Gdańsku. Tych kobiet (ale i mężczyzn) jest już kilka tysięcy. Protest ma potrwać do godz. 20.

Ale nie wszyscy tu zgromadzeni są przeciwko zmianie ustawy o dostępie do aborcji. Jest tu także niewielkie grono zwolenników całkowitego zakazu aborcji.

Manifestacja i kontrmanifestacja na pl. SolidarnościAktualizacja, godz. 15:35 Kobiety, które od rana manifestowały na Podwalu Grodzkim w Gdańsku, przeszły już na Plac Solidarności. Jest tam już co najmniej kilkaset protestujących, a ich liczba z pewnością się zwiększy, gdy na manifestację dojadą gdynianki oraz dołączą kobiety, które spędziły dzień w pracy.

Aktualizacja, godz. 15:00 Po godz. 15 rozpocznie się manifestacja na placu Solidarności w Gdańsku. Organizatorki zapewniają, że nie rozpoczną przed przyjazdem uczestniczek, które w południe manifestowały w Gdyni. Najprawdopodobniej najwięcej osób dołączy około godz. 17, gdy do protestujących dołączą te osoby, które dziś normalnie poszły do pracy. Manifestacja na placu Solidarności ma potrwać do godz. 20.


Aktualizacja, godz. 13:36 Protestujące w Gdyni przeszły już ze Skweru Kościuszki pod Urząd Miasta, a następnie w dół ul. Piłsudskiego w stronę bulwaru.


Podsumowanie gdyńskiego protestu na Skwerze KościuszkiAktualizacja, godz. 13:30 Około setka kobiet ubranych na czarno przeszła ul. Bohaterów Monte Cassino na plac Przyjaciół Sopotu, gdzie trwa pikieta.


Aktualizacja, godz. 13:20 W Gdyni kobiety maszerują wzdłuż Skweru Kościuszki i Molo Południowego. Zdaniem naszego reportera jest tu ok. 2 tys. manifestantów.

Protestujący ruszyli w kierunku Akwarium Gdyńskiego


Manifestanci w GdyniAktualizacja, godz. 13:00 Trwają przemówienia na manifestacji w Gdańsku

Przemowa jednej z liderek podczas czarnego protestu w Gdańsku.Aktualizacja, godz. 12:20 Zdaniem naszego reportera w Gdyni zgromadziło się ok. 1000 kobiet.Na skwerze Kościuszki pisane są listy do tych posłów, którzy nie odrzucili projektu ustawy zaostrzającej przepisy o aborcji. Wśród zgromadzonych widać flagi KOD i Partii Razem. Zamiast transparentów dominują parasole, większość osób protestuje przysłuchując się przemówieniom organizatorów.


Ci próbują też zachęcać przybyłych do wyrażenia opinii przez megafon. Są też wspólne okrzyki. Ok. godz. 15 planują dołączyć do protestu w Gdańsku.

Przypomnijmy bowiem, że po godz. 15 wszyscy demonstrujący mają spotkać się w Gdańsku, na placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska, gdzie odbędzie się największa z dzisiejszych manifestacji, zrzeszająca uczestników z całego Trójmiasta.

W Gdyni piszą listy do posłów

Pisanie listów do posłów, którzy nie odrzucili projektu ustawy zaostrzających przepisy antyaborcyjnej.Aktualizacja, godz. 12:08 O godz. 12 rozpoczęła się manifestacja na skwerze Kościuszki w Gdyni. Mimo deszczowej pogody na miejscu zgromadziło się kilkaset osób. Są także mężczyźni, ale większość to ubrane na czarno kobiety.

Kilkaset osób na manifestacji w GdyniUczestnicy manifestacji przy Podwalu Grodzkim w  Gdańsku.
Uczestnicy manifestacji przy Podwalu Grodzkim w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Na Podwalu Grodzkim w Gdańsku uczestnicy pikiety zbierali się od godz. 9. Ok. godz. 10 protestowało już ok. stu osób. To dobry wynik zważywszy na siąpiący nieustannie od rana deszcz.

Manifestacja w ramach "Czarnego strajku" w Gdańsku

Czarny protest w Gdańsku cz. 2Jak oceniasz Ogólnopolski strajk kobiet?

popieram i biorę udział 34%
popieram, ale nie biorę czynnego udziału 47%
nie popieram tej akcji 19%
zakończona Łącznie głosów: 5126
Protest w Sopocie się opóźnił, bo o godz. 10 przed dworcem pojawiły się tylko dwie organizatorki. Naszych reporterów poinformowały o przeniesieniu manifestacji na godz. 12.

Protest na skwerze Kościuszki w Gdyni ma ruszyć ok. godz. 12.

***


Przypomnijmy: dwa tygodnie temu Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy liberalizujący ustawę antyaborcyjną, natomiast do dalszych prac skierował inny obywatelski projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji. Ta decyzja sprawiła, że w kobiety protestowały w tzw. czarnych marszach, także w Trójmieście.

Dziś aborcja jest możliwa w trzech przypadkach - kiedy dziecko zostanie poczęte w wyniku gwałtu, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz gdy badania wykażą uszkodzenie płodu.

W ślad za Islandią

Polskie kobiety uznały, że postąpią tak, jak ponad 40 lat temu zareagowały Islandki. 24 października 1975 roku w Islandii 90 proc. kobiet postanowiło urządzić strajk. Powód - niskie płace, nierówność płci i generalnie lekceważące podejście mężczyzn. Ponieważ jednak panie nie były zorganizowane w związek zawodowy, a protest dotyczył też kobiet niepracujących zawodowo, Islandki formalnie nie strajkowały, lecz wzięły wolne.

Opinie (2042) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij