Fakty i opinie

Trwa szklenie palmiarni w parku Oliwskim

Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa montaż 420 szyb palmiarni w Parku Oliwskim


Trwa szklenie rotundy palmiarni w parku Oliwskim w Gdańsku. Prace powinny zakończyć się najpóźniej w sierpniu. Choć w przypadku tego przedsięwzięcia lepiej nie chwalić dnia przed zachodem słońca.Ja oceniasz decyzję o budowie nowej palmiarni, wiedząc o problemach z przeciągającą się budową?

gra nie była warta świeczki 50%
ocalenie palmy było warte tych ponad 17 mln zł 50%
zakończona Łącznie głosów: 921
O problemach palmiarni będącej domem ponad 180-letniego daktylowca zaczęto mówić i pisać już niemal 10 lat temu.

W 2012 r. okazało się, że zbudowana w 1986 roku palmiarnia została zaprojektowana zbyt zachowawczo. Ciągle rosnąca palma po raz pierwszy przebiła wówczas szklany dach budynku.

Jego sztukowanie było rozwiązaniem na krótką metę. W 2015 r. miasto uznało, że palmiarnia wymaga remontu i że zostanie on przeprowadzony, ale nie będzie polegał na podwyższeniu budynku. Urzędnicy zaproponowali, by palma została ścięta, zakonserwowana i już w zmumifikowanej formie eksponowana przed budynkiem. Za przykład podawali Wiedeń, w którym takie zakonserwowane palmy zdobią wejście do tamtejszej oranżerii.

Budowa rotundy palmiarni w połowie lat 80. XX wieku.
Budowa rotundy palmiarni w połowie lat 80. XX wieku. fot. Zbigniew Kosycarz/KFP
Ta propozycja spotkała się jednak z krytyką mieszkańców. Pod presją społeczną urzędnicy się ugięli i ogłosili, że będą walczyć o zachowanie daktylowca przy życiu. Wymagało to jednak podwyższenia palmiarni z ówczesnych 19 do co najmniej 24 metrów.

Rozpisano konkurs na projekt nowej palmiarni. Wygrała go podwarszawska pracownia Rysy Architekci, która w 2016 r. zaprojektowała zwieńczony kopułą budynek o obłym kształcie, z fasadą skręconą wokół własnej osi.

Projekt nowej palmiarni powstał w pracowni Rysy Architekci w 2016 r.
Projekt nowej palmiarni powstał w pracowni Rysy Architekci w 2016 r. mat. prasowe
Rozbiórka starej palmiarni zaczęła się latem 2017 roku. Jej konstrukcja okazała się jednak bardziej trwała niż się spodziewano, dlatego prace zajęły więcej czasu niż zakładano.

Rozbiórka palmiarni w parku Oliwskim (wrzesień 2017 r.)Dopiero późną jesienią wylano fundamenty dla nowej konstrukcji i zaczęto ją wznosić. O przeszkleniu przed zimą nie mogło jednak być mowy. Dlatego przed zimą palmę owinięto folią i materiałami izolacyjnymi, by nie zaszkodziły jej niskie temperatury.

Od 2017 roku palma w parku Oliwskim jest owinięta materiałem izolacyjnym, by przetrwała okres między rozebraniem starej i budową nowej palmiarni.
Od 2017 roku palma w parku Oliwskim jest owinięta materiałem izolacyjnym, by przetrwała okres między rozebraniem starej i budową nowej palmiarni. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl
Budowa nowej palmiarni miała trwać kilka miesięcy i kosztować 7,7 mln zł. Nie udało się dotrzymać ani terminu, ani kosztorysu. Ten ostatni dość szybko powiększono do 8,7 mln zł, bo okazało się, że konstrukcja wymaga wzmocnienia. Prac także nie zakończono latem 2018 r.

Nie zakończono ich zresztą do dziś, bo z placu budowy zeszła firma, która na stojącą już konstrukcję miała nałożyć szyby. Nie poradziła sobie z tym wyzwaniem.

Konstrukcja palmiarni jest gotowa co najmniej od drugiej połowy 2018 r. Od tego czasu czeka jednak na oszklenie.
Konstrukcja palmiarni jest gotowa co najmniej od drugiej połowy 2018 r. Od tego czasu czeka jednak na oszklenie. fot. DRMG
Jesienią 2019 roku wyłoniono kolejnego wykonawcę, który za 8,5 mln zł (przypomnijmy, że początkowo tyle miała kosztować cała palmiarnia zbudowana od zera) miał oszklić palmiarnię. To właśnie ta firma prowadzi obecnie w Oliwie prace, które mają zakończyć się do sierpnia 2020 r.

Palmiarnia w parku Oliwskim (marzec 2020 r.)Palmiarnia to nie wszystkoBudowa nowej palmiarni to jednak nie wszystkie inwestycje zaplanowane na terenie kompleksu botanicznego w parku Oliwskim. W ich ramach przebudowana ma zostać także oranżeria, czyli budynek w którym eksponowane są egotyczne rośliny. To przez niego wchodziło się do właściwej palmiarni z daktylowcem. Do tego zaplanowano budowę nowych szklarni.

Już trzy postępowania na przebudowę oranżerii zakończyły się przekroczeniem budżetu. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Miasto liczyło, że te prace uda się wykonać za ok. 9 mln zł. Jednak w połowie marca okazało się, że wykonawcy (do przetargu stanęły trzy firmy) oczekują za to co najmniej 13 mln zł. Postępowanie więc unieważniono.

Udało się natomiast zakończyć budowę obiektu, w którym znajdują się pomieszczenia socjalne oraz węzeł ciepła zapewniający palmiarni niezbędną temperaturę. Te prace pochłonęły 3,5 mln zł.

Kilka słów o historii palmiarni w parku OliwskimBudynek palmiarni położony jest w południowej części parku i stanowi jego integralną część. Już około roku 1734 w miejscu obecnej palmiarni istniał budynek oranżerii. Zlokalizowany był wzdłuż wschodniej granicy parku (tzw. części francuskiej) i miał rzut wydłużonego prostokąta.

W latach 1899-1929 w pobliżu starej oranżerii utworzone zostało alpinarium ze sporą liczbą roślin pochodzących z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano w cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.

W połowie lat 80. XX wieku powstała wielokątna rotunda palmiarni, którą rozebrano ostatecznie w 2017 r., gdy zdecydowano o budowie powstającego właśnie budynku.

źródło: DRMG

Opinie (129) 10 zablokowanych

 • Bardzo jestem ciekaw jak palma zniosła te wielomiesięczne opakowanie

  Jak uschnie, to kto poniesie konsekwencje?

  • 171 10

 • Z tą palmą to pryma aprilis?W dobie pandemii myślę ze nie czas na żarty...ehh

  • 58 29

 • I tak nie skonczą w tym roku !!!

  • 54 8

 • Wstyd dla miasta
  Notabene jestem ciekawa czy palma
  nie zwiedla

  • 81 8

 • To chyba ten artykuł primaaprilisowy :)

  • 55 17

 • Palma to mi na ręku wyrośnia...jak palma tam jeszcze żywa jest ;)

  • 48 6

 • Do 3 razy sztuka

  Tu już 3 przebudowa palmiarni w moim życiu.
  Stary już jestem

  • 57 1

 • Wiesz co robi ta palmiarnia?

  Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest palmiarnia na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest palmiarnia społeczna, w oparciu o sześć instytucji która sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?

  • 61 16

 • Nikt

  Zrobi się protokół zniszczenia

  • 48 1

 • dobre, 1 kwietnia, ta palmiarnia nigdy nie zostanie oszklona

  • 41 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.