Fakty i opinie

stat

Trwają obchody 4 czerwca w Gdańsku

Trwają uroczystości pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
Trwają uroczystości pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Od rana w Gdańsku trwają uroczystości związane z 20 rocznicą pierwszych w części wolnych wyborów, które były początkiem upadku komunizmu w Polsce i Europie.Na Placu Solidarności otwarto wystawę upamiętniającą wydarzenia sprzed 20 lat.

O godz. 12 na Placu Solidarności przy Pomniku Poległych Stoczniowców odbyła się msza św., której przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp. Homilię wygłosił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. We mszy udział wziął prezydent Rzeczpospolitej.

Wcześniej Lech Kaczyński wygłosił przemówienie i w sali Akwen Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku wręczył państwowe odznaczenia osobom zasłużonym dla przemian demokratycznych w Polsce. Otrzymało je ponad 40 osób.

- Żałuję, że na tej sali, wśród najwyższych organów Rzeczypospolitej obecny jestem tylko ja. Zaprawdę, niezależnie od różnic chciałbym, żeby było inaczej - przyznał prezydent.

Po mszy odbył się wiec związkowców na Placu Solidarności. Wziął w nim udział Lech Kaczyński, oraz lider "Solidarności" Janusz Śniadek. Po mszy plac opuściło wielu gości, w tym m.in. wicepremier Waldemar Pawlak.

W tym samym czasie Donald Tusk i były prezydent Polski, symbol "Solidarności" Lech Wałęsa świętują w Krakowie.

Po zakończeniu uroczystości szef polskiego rządu wraz z Lechem Wałęsą i Vaclavem Havelem odlecą do Gdańska.

Opinie (393) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.