• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trzeba krwi!

karp
11 czerwca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
W banku krwi zaczyna jej brakować. Dlatego też Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku chwyta się różnych sposobów, aby znaleźć dawców.

Według specjalistów, na początku czerwca banki krwi świecą pustkami. - Aby nie dopuścić do braku krwi wyjeżdżamy w teren specjalistycznym ambulansem - mówi dr Małgorzata Szafran, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańasku - Wychodzimy naprzeciw krwiodawcy. Chodzi o to, aby on nie musiał szukać punktu oddawania krwi.

W każdy czwartek specjalistyczny ambulans stoi przy kinie Krewetka w Gdańsku. Prócz tego odwiedza inne punkty, między innymi w Pucku, Nowym Dworze i Pruszczu. - Docieramy tam, gdzie punktów krwiodawstwa nie ma - mówi doktor Szafran. - Już za niecały miesiąc rozpoczynamy akcję Podaruj krew - uratuj życie". Przyjeżdżamy również tam, gdzie zorganizuje się większa grupa dawców.

Zapotrzebowanie na krew rośnie co roku. Liczba krwiodawców spadłaby, gdyby nie wyjazdy ambulansu i szukanie dawców. Lekarze nie dopuszczają myśli, aby krwi w banku zabrakło. - Gdyby się tak jednak stało, zmuszeni byśmy byli do szukania w innych stacjach . Zadarzało się już tak, że wysyłaliśmy faksy do Słupska czy Olsztyna - podkreśla Małgorzata Szafran.

Aby zapewnić sobie życzliwość krwiodawców trzeba ich na różne sposoby dopieszczać. Np. w II LO w Gdańsku odbyła się spartakiada Klubu Honorowych Dawców Krwi i PCK pod hasłem: "W zdrowym ciele...zdrowa krew". Zorganizowała ją młodzież, która założyła w szkole punkt Honorowego Dawcy Krwi. W imprezie wzięły udział drużyny straży pożarnej, policji ratownictwa medycznego oraz grupa ratowników wysokościowych. Każda z nich zaprezentowała swoje umiejętności w niesieniu pomocy. Zjawiły się także gdańskie kluby honorowych dawców krwi. Na scenie zaprezentowały się młodzieżowe kapele rockowe. Widzowie zobaczyli pokaz walk rycerskich oraz skosztowali grochówki wojskowej.

Wszystkich informacji na temat akcji Regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.rckik-gdansk.internetdsl.pl
Głos Wybrzeżakarp

Opinie (83)

  • To szczęście być zdrowym

    Jestem od wielu lat honorowym krwiodawcą. Oddaje krew z ... radości. Że jestem zdrowy. Że mogę pomóc. Jest w tym dla mnie cos z misterium życia i coś z tej solidarnosci, o ktorej czasami się mówi wokół, choć nie zawsze się ją praktykuje.
    POLECAM PRAKTYKOWANIE SOLIDARNOŚCI. SATYSFAKCJA GWARANTOWANA.

    • 0 0

  • Gratuluje tak odpowiedzialnej postawy:)))))

    • 0 0

  • oj gallus

    a gdzie Twoje serce ? zmielone z kaszanką świnie pożarły ?

    • 0 0

  • serce jest na miejscu ćwoku natomiast z twoją przysadką jest coś nie w porządku
    masz ją zalaną wodą:))))

    • 0 0

  • Oddawajcie krew

    Gromkim głosem przyłączam się do wszystkich zwolenników oddawania krwi. Sam dopiero robię to od niedawna, ale przynajmniej mogę coś z siebie dać i komuś pomóc. Nie kosztuje to wiele, a, jak już tu wspomniano - satysfakcja gwarantowana!

    • 0 0

  • nigdy nie daje tu swoich kometarzy ale po przeczytaniu komentarza Maxa ( patrz kolumnę niżej ) to mnei zatkało
    po

    • 0 0

  • WOJTEK KOZLOWSKI Z ULICY SZAREJ W GDANSKU LUBI CZERNINE ZE SWIERZEJ KRWI!!! Z KACZKI!!!!

    • 0 0

  • a gdzie pobierają krew błekitną?

    • 0 0

  • Opinie lekarzy

    "Wprawdzie transfuzje sa dziś bezpieczniejsze niż w przeszłości,ale wciąż niosą ze sobą zagrożenia,do których należą reakcje układu odpornościowego oraz możliwość zakażenia się zapaleniem watroby bądz chorobami przenoszonymi drogą płciową" (dr Terence J Sacchi,docent nauk med.)
    "Większośc lekarzy przeprowadza transuzje odruchowo i po prostu bezkrytycznie szafuje krwią.Ja tak nie robię"(dr Alex Zapolanski ordynator kardiochirurgii w San Francisko)
    Kto jest zainteresowany bezkrwawą metodą leczenia?
    "Weżmy na przykład pacjentów z rakiem.Wielokrotnie się przekonaliśmy,że jeśli nie otrzymuja krwi,szybciej dochodzą do zdrowia i rzadziej wystepuje u nich nawrót choroby" (dr Mark E.Boyd- profesor ginekologii i położnictwa Kanada)
    "Bez użycia krwi często leczymy profesorów uniwersyteckich i ich rodziny.Nawet chirurdzy proszą,byśmy unikali transfuzji!Jeden z nich na przykład przyszedł do nas w sprawie swej żony,która miała być operowana i powiedział "Postarajcie się o jedno,żeby nie dostała krwi "W naszym ośrodku o leczenie bez krwi proszą zwykle bardzo dobrze poinformowani pacjenci"(dr Donat R.Spahn-profesor anastezjologii Zurych)
    Postęp w medycynie skłonił wiele osób do zwrócenia uwagi na bezkrwawa medycynę.Czego mozemy się spodziewać w przyszłosci? Profesor Luc Montagnier,odkrywca wirusa wywołującego AIDS,mówi:"Coraz głębsze zrozumienie tego zagadnienia pokazuje,że kiedyś transfuzje zostaną całkowicie zarzucone"
    Wybrane metody leczenia
    Płyny:Płyn Ringera,dekstran,skrobia hydroksyetylowana(HES)oraz inne płyny służą zwiększeniu objetości krwi i zapobiegaja wstrząsowi Hipowolemicznemu.Obecnie prowadzi się badania nad płynami,kture mogą przenisić tlen.
    Leki:Białka otrzymywane metodami inżynierii genetycznej moga stymulować wytwarzanie krwinek czerwonych(erytropoetyna),płytek krwi(interleukina-11)oraz krwinek białych(GM-CSF,G-CSF).inne leki w dużej mierze zmniejszają utratę krwi podczas operacji(aprotyninai inne leki antyfibrynolityczne)albo pomagają zachamowaćostry krwotok(desmopresyna).
    Biologiczne środki hemostatyczne: Kolagen oraz opatrunkicelulozowe stosuje się bezpośrednio,by zatamować krwawienie.Kleje,między innymi fibrynowe,mogą zatamować krwawienie z ran kłutych,a takze z większych obszarów uszkodzonej tkanki.
    Odzyskiwanie krwi:Specjalne urządzenie odzyskuje krew utracona podczas operacji bądż urazu.Krew krazy w systemie zamkniętym i po oczyszczeniu wraca do pacjęta.Używając tej aparatury,można odzyskać nieraz sporą ilość krwi.
    Techniki chirurgiczne:dokładne planowanie przedoperacyjne,obejmujące konsultacje ze specjalistami,pomaga zespołowi chirurgów uniknąć komplikacji.Decydujące znaczenie ma szybkie zatrzymanie krwawienia.Opóżnienia trwające dłużej niż 24 godz. znacznie zwiększają prawdopodobieństwo śmierci.Podzielenie większych operacji na kilka etapów zmniejsza całkowitą utratę krwi.
    Narzędzia chirurgiczne:Niekture narzędzia jednocześnie przecinają i sklejają naczynia krwionośne.Inne mogą zatamować krwawienie z dużego obszaru uszkodzonej tkanki.Laparoskopy oraz minimalnie inwazyjne narzędzia pozwalaja na przeprowadzenie operacji bez utraty krwi związanej z większymi cięciami.

    • 0 0

  • ale mądrala tralalala

    tu ludzie nie mogą doczekać się prostego zabiegu, facet
    nie mamy stopni naukowych i NIE MAMY RACZEJ SZANSY NA DYKTOWANIE JAK MAMY BYĆ LECZENI
    a jak jeszcze wezmę pod uwagę NIEDOUCZENIE polskich medyków obraz BRYNDZY bedzie kompletny
    z jednej strony wzywa sie ludzi do szlachetnej idei oddawania krwi a z drugiej jakiś "poinformowany" wrzuca kawałki o leczeniu w USA
    popukaj sie w kalarepe facet i rozejrzyj wkoło
    polskie szpitale zajmują komornicy!
    firmy windykacyjne po kupieniu długów szpitalnych spuszczaja sfory komorników!
    widzisz to??

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane