Fakty i opinie

stat

Trzech Króli - tradycja i barwne orszaki

Co roku ulicami Gdańska 6 stycznia przechodzi barwny orszak z okazji Święta Trzech Króli.
Co roku ulicami Gdańska 6 stycznia przechodzi barwny orszak z okazji Święta Trzech Króli. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Święto Trzech Króli to nie tylko jeden z dni wolnych od pracy, ale też święto traktowane przez Kościół na równi z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. To także czas barwnych orszaków, które przejdą ulicami Gdańska i Gdyni.Czy święto Trzech Króli obchodzisz w sposób religijny?

tak, idę na mszę i biorę udział w orszaku Trzech Króli 39%
raczej nie, maszeruję w orszaku, ale traktuję go jako świecką inscenizację 8%
nie, traktuję ten dzień po prostu jako wolne od pracy 46%
nawet nie wiedziała(e)m, że to jest święto religijne 7%
zakończona Łącznie głosów: 885
Święto Objawienia Pańskiego, znane bardziej jako Święto Trzech Króli, jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt, które - co ciekawe - było obchodzone na długo przed upowszechnieniem się Bożego Narodzenia. O czym też wielu z nas zapomina, to wydarzenie, które Kościół katolicki traktuje na równi z narodzeniem Chrystusa i Wielkanocą.

- Boże Narodzenie czy Wielkanoc są ze sobą powiązane - nie będzie Męki Pana Jezusa i Zmartwychwstania bez Bożego Narodzenia, tak jak i Boże Narodzenie zmierza ku innym świętom, jak np. Objawienie Pańskie czyli właśnie Święto Trzech Króli - mówi ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. - To uroczystość w skali powinności chrześcijańskich na równi z Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą. Jest to dzień wolny, świętujemy go, a punktem najważniejszym tego dnia dla praktykujących katolików jest msza święta w kościele.

Na jego wagę i znaczenie wpływ mają także inne elementy.

- Pokłon Trzech Króli to wydarzenie, które symbolizuje dotarcie prawdy o narodzinach Chrystusa dla całego świata. Od tego momentu zaczynamy też liczyć lata naszej ery. Bez zauważenia znaczenia wydarzenia, jakim było narodzenie Chrystusa nie byłoby np. kalendarza gregoriańskiego.

Tego dnia Kościół katolicki modli się za misjonarzy. - Zawsze uroczystość Objawienia Pańskiego była szczególną okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę głoszenia Ewangelii - dodaje proboszcz. - Zawsze tego dnia obchodzimy dzień misji i misjonarzy. Z tym związany jest też Misyjny Dzień Dzieci. Przyjęło się, że 6 stycznia to dzień, w którym dzieci kolędują i zbierają datki na misje i w szczególny sposób myślą o swoich kolegach z krajów misyjnych.

Trzech Króli to też święto szczególnie bogate w symbole religijne.

- Tego dnia warto zwrócić uwagę na szopkę. Przyzwyczailiśmy się, że możemy ją oglądać od dnia Bożego Narodzenia, a tymczasem w uroczystość Trzech Króli dostawiamy do niej trzy postacie królów - mówi duchowny. - Ponadto warto przypomnieć, co oznaczają dary składane przez królów czy mędrców Jezusowi: złoto - to symbol pomyślności, dobrobytu, ale również w odniesieniu do rzeczy nieprzemijających, kadzidło - to chwała Boga, przypomina nam o tym, że naturalną powinnością człowieka jest szczególna łączność z Bogiem, woń kadzidła to symbol modlitwy składanej w darze. Mirra natomiast to symbol zdrowia, którego utraty tak bardzo się obawiamy.

Jedna z tradycji, która na stałe zagościła w Trójmieście, to barwne orszaki. W tym roku przejdą ulicami Gdańska i Gdyni.

W Gdańsku orszak zacznie się formować o godz. 11.30 przed Bazyliką Mariacką, a wyruszy o godz. 12. - Będą oczywiście królowie, Święta Rodzina, scena walki Aniołów z Demonami, pojawi się Herod, a cały orszak zakończy się w żywej szopce na Targu Węglowym - dodaje ks. Zieliński.

W Gdyni orszak wyruszy o godz. 12 sprzed Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 zobacz na mapie Gdyni. Poprzedzi go msza św. zaplanowana na godz. 11.

Święto Trzech Króli to dzień ustawowo wolny od pracy.

Święta religijne, dzięki którym mamy dni wolne od pracy:

Wielkanoc - 5 i 6 kwietnia (niedziela i poniedziałek)
Zielone Świątki - 24 maja (niedziela)
Boże Ciało - 4 czerwca (czwartek)
Wszystkich Świętych - 1 listopada (niedziela)
Boże Narodzenie - 25 i 26 grudnia (piątek i sobota)


Orszak Trzech Króli w Gdańsku 2014 r.Barwny orszak Trzech Króli w Gdyni 2014 r.Orszak Trzech Króli w Gdańsku - Walka aniołów i diabłówOrszak Trzech Króli 2013 r.

Opinie (386) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.