Fakty i opinie

Trzech nowych patronów gdańskich tramwajów

Najnowszy artukuł na ten temat

Zbigniew Jujka został patronem tramwaju

Trzy nowo wskazane osoby zostaną patronami tramwajów typu Pesa Jazz Duo.
Trzy nowo wskazane osoby zostaną patronami tramwajów typu Pesa Jazz Duo. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Trzech nowych patronów zyskają gdańskie tramwaje. Dwóch z nich zaproponowała redakcja Trojmiasto.plAktor Zbyszek Cybulski, fotoreporter Zbigniew Kosycarz oraz pisarz Brunon Zwarra będą patronami trzech kolejnych tramwajów jeżdżących po Gdańsku. Poinformował o tym w sobotę wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.

- Rozpoczął pracę powołany przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz zespół rekomendujący patronów nowych gdańskich tramwajów, którym mam zaszczyt kierować. Miło mi poinformować, że pierwsze trzy nowe tramwaje typu Pesy otrzymają imiona Brunona Zwarry, Zbigniewa Cybulskiego i Zbigniewa Kosycarza!

Poznaj wszystkich patronów gdańskich tramwajów


Kosycarz i Cybulski to propozycje redakcji Trojmiasto.plWarto przypomnieć, że spośród trzech nowych patronów aż dwóch wskazaliśmy w naszym artykule sprzed dwóch i pół roku pt. "Szukamy patronów dla gdańskich tramwajów".

Wśród naszych ówczesnych kandydatów znaleźli się Zbigniew Cybulski i Zbigniew Kosycarz. Brunona Zwarry nie proponowaliśmy, ponieważ w momencie publikacji tamtego artykułu autor "Wspomnień gdańskiego bówki" jeszcze żył. (Brunon Zwarra zmarł 14 sierpnia 2018 r.)

Deotyma i Andrzej Grubba wciąż czekająWśród naszych kandydatów na patronów tramwajów znaleźli się jeszcze tenisista stołowy Andrzej Grubba oraz pisarka Jadwiga Łuszczewska "Deotyma", autorka powieści "Panienka z okienka".

Pisarz Brunon Zwarra

Urodził się 18 października 1919 r. w Gdańsku. W latach 1929-1935 był uczniem Gimnazjum Polskiego, od 1935 roku pracował w Emalierni Johannesa Segora we Wrzeszczu. 14 września 1939 został aresztowany przez Niemców i uwięziony w obozie w Nowym Porcie, następnie w Stutthofie i wreszcie w Sachsenhausen. Zwolniono go w 1942 r. W latach 70. XX wieku zajął się pracą pisarską. Opublikował zbiór 73 relacji o początkach II wojny światowej w Gdańsku - "Gdańsk 1939". "Wspomnienia Polaków gdańszczan" (1984), autobiograficzne "Wspomnienia gdańskiego bówki" (1984-1997) oraz powieści "Gdańszczanie" (1999-2001) i "W gdańskiej twierdzy" (2003). W 1997 roku uhonorowany Medalem Księcia Mściwoja II.

Aktor Zbigniew Cybulski

Choć szkołę teatralną ukończył w Krakowie, to pierwszy angaż otrzymał w 1953 r. w Teatrze Wybrzeże, gdzie debiutował w sztuce "Intryga i miłość" Friedricha Schillera. Rok później zagrał już w filmach "Pokolenie" i "Kariera". W tym samym czasie, wraz z Bogumiłem Kobielą, założył teatrzyk studencki Bim-Bom w Gdańsku, który zaistniał nie tylko w Trójmieście, ale i na długie lata stał się wyznacznikiem wysokiej kultury studenckiej w całym kraju. Występowali w nim m.in. Jacek Fedorowicz i Jerzy Afanasjew. Cybulski stworzył kilkadziesiąt ról filmowych, z których część nierozerwalnie związanych jest z Gdańskiem i Trójmiastem, jak choćby rola Jacka w "Do widzenia, do jutra".

Fotoreporter Zbigniew Kosycarz

Do Trójmiasta przyjechał tuż po zakończeniu wojny i pozostał w nim na stałe. Przez kilkadziesiąt lat dokumentował życie codzienne trzech miast jako fotoreporter "Dziennika Bałtyckiego" i "Głosu Wybrzeża". Już w latach 70. otrzymał tytuł "Gdańszczanina Roku" i został laureatem Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Od 1997 roku organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Foto imienia Zbigniewa Kosycarza. W 2009 roku przyznano mu pośmiertnie Medal Księcia Mściwoja II.


Opinie (178) ponad 50 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Romuald Koperski również powinien mieć swój tramwaj w naszym mieście (6)

  • 40 21

  • ten od rzucania w ludzi zgniłymi jajcami?

   robił to wielokrotnie, celując w przeciwników polityki Putina.

   • 10 18

  • (1)

   Nie nie powinnien. Miał "parasol"..

   • 7 11

   • Małgorzaty z Błonska proponuje

    Niedoszłej prezydętki

    • 5 6

  • I Jan Kowalski

   • 0 0

  • Również tak uważam (1)

   .

   • 3 1

   • powinien Romek Koperski mieć "swój tramwaj"

    jak czytam niektóre komentarze zastanawiam się skąd taki wysyp krasnali umysłowych

    • 3 2

 • Super (2)

  Bardzo dobrze :). I tak powinno wyglądać upamiętnienie kogoś ważnego dla naszego miasta / regionu, a nie jakaś "pomnikomania".

  • 102 18

  • Cybulski najlepszy

   zwłaszcza, że skończył na kolei

   • 2 8

  • Zapomnieliście o Jujce !!!

   • 5 2

 • Zamiast trzech nowych patronow, wolalbym trzy nowe tramwaje... (3)

  • 74 94

  • to są trzy nowe tramwaje...

   • 39 5

  • Jedno drugiego nie wyklucza;)

   I tak właśnie ma być wg wypowiedzi p. Borawskiego: '(...) pierwsze trzy nowe Pesy otrzymają imiona... (...)'

   • 27 2

  • Czekaj, Niemcy będą złomować to kupimy jak za nowe płacąc

   • 5 19

 • a ten najlepszy kiedy? (2)

  już myślałam, że...

  • 24 27

  • Święty Paweł? (1)

   • 20 8

   • no, jo! " święty"

    • 4 0

 • (8)

  To już nie Gunter Grass?

  • 83 45

  • W wysoko rozwiniętych krajach nazwy nadaje się szerokokadłubowym samolotom pasażerskim

   • 25 10

  • Był. Sprawdź artykuły sprzed 4 lat,

   N8C linii nr 5, wnętrze inspirowane twórczością Grassa.

   • 17 0

  • (1)

   jego tramwaj się wykoleił

   • 21 6

   • ...na zakręcie historia....Pięknie to napisałem

    • 19 7

  • (3)

   Domagam się znaczków pocztowych z tramwajami na których będą widoczne takie super nazwy i konkursy i super i dzieje się w Gdańsku i jest fun, rozwój i dynamika i to widać od razu jak się wysiędzie z tramwaju

   • 7 8

   • Co do znaczków to Poczta Polska od dawna oferuje usługę znaczka spersonalizowanego. Mozesz zamówić nie tylko tramwaj ale nawet swojego psa.

    • 3 0

   • (...) "wysiędzie (...)? No tak, smartfon się ma, wiedzy nie. (1)

    • 0 1

    • To celowy wybieg mający sprowokować do zastanowienia, zwrócenia uwagi, refleksji. Przecieź ambergold, złesłowo, rzygamtczewem nie pisze się razem a przecież to już takie zwroty że powinny znaleźć się w sjp. Wyjaśniając to tak mozolnie chciałbym teź zwrócić uwagę że Tczewem pisze się ciągle z wielkiej litery i wiem o tym. Dziękuję za uwagę. Nie stawiam przecinków bo mi się nie chce,

     • 4 3

 • Kosycarz bardzo zasłużony bo uwieczniał Gdańsk - jestem za! (6)

  • 103 15

  • Panie Marianie, jak Pan użył określenia zasłużony to już wiadomo o Panu... zasłużony w zakresie realizowania zadań naczelnych na chwilę obecną. Po prostu P. Kosycarz miał przywilej tego zawodu jak prezenterzy muzyki w radio tw trójka. Przyjemna praca nie kopalnia. Prawda, zostawił potężne archiwum czy prywatne??? Czy gazetowe?? Nie wiem

   • 11 11

  • Pozwolę sobie wyrazić odrębne zdanie.

   Nie tylko Pan Kosycarz uwieczniał Trójmiasto, było wielu innych wspaniałych fotoreporterów. Dziwnym trafem ów Pan jest mocno faworyzowany przez pewne gremia. Nie wspomnę jak bardzo płynie na tym nazwisku jego syn, który to zdecydowanie nie ma takiego talentu aby go tak często wspominać na tym portalu.
   Pozdrawiam.

   • 22 11

  • kosycarz (1)

   wiadomo blisko Wałęsy Dulkiewicz Skiby itd towarzystwo a Andrzej Grubba czeka z całym szacunkiem dla Pan Zbigniewa ale w 3City są setki fotoreporterów

   • 11 8

   • Grubba chodził do kosciola , dlatego...

    Prędzej Gorzelaka będzie , tego historyka

    • 5 3

  • Przeczytaj coś Zwarty polecam

   • 1 0

  • I mnie w latach 70....ech

   • 0 0

 • Kosycarz

  Po wielu latach utrwalania w pamięci tramwajów na ulicach naszego miasta przez pana Kosycarza, tramwaje odwdzięczają się tym samym . Bardzo się cieszę!

  • 84 11

 • Miło, że Polacy (10)

  • 89 18

  • Europejczycy (2)

   • 7 14

   • Ziemianie? (1)

    • 5 0

    • kartoflanie

     • 1 1

  • a co za różnica? (2)

   • 8 14

   • IV rzeszanie? (1)

    • 1 5

    • rzeszpospolitanie

     • 0 1

  • sasza, wasze wpisy towarzyszu są nudne (1)

   i takie sowieckie, że aż oczy bolą

   • 6 2

   • gdzie ty masz saszę ?

    gdzie byłeś jak bozia dzieciakom rozum rozdawała

    • 1 0

  • Gdańszczanie

   • 1 0

  • A co, niby Polacy lepsi jacyś?

   • 1 0

 • Robert Brylewski (3)

  To moja propozycja.

  • 17 10

  • Popieram

   Może ktoś na poważnie by o tym pomyślał.

   • 4 3

  • (1)

   Marian Niezguła z klatki 15B, to moja propozycja.

   • 11 3

   • Jesień degraduję cię za niewiedzę.

    No ale wy posterunkowy Jesień to pewnie na disco polo wychowani, co?

    • 0 0

 • Gdyby wygrał Maciej (1)

  To byliby inni patroni. Albo trzy tego samego. Prokurator Piotrowicz. Imiona nadane w rocznicę stanu wojennego.

  • 13 42

  • Ale jaki Maciej?

   • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.