Fakty i opinie

Trzy lata z zamkniętym pomostem w Osowej

Molo w parku Chirona jest zamknięte od trzech lat. Niedługo ma się to zmienić.
Molo w parku Chirona jest zamknięte od trzech lat. Niedługo ma się to zmienić. fot. Czytelnik / Trojmiasto.pl

Od ponad trzech lat nie można korzystać z drewnianego molo w parku ChironaMapka w Osowej, który w 2012 roku został nagrodzony w wojewódzkim konkursie na najpiękniejszą przestrzeń publiczną. Pomost jest w  złym stan technicznym. Miasto twierdzi, że wyremontuje go w przyszłym roku.Czy byłeś(a)ś kiedyś w parku Chirona?

nie, nigdy 45%
nie, nawet nie wiedziałem(a)m o jego istnieniu 24%
tak, ale tylko raz 4%
tak, wielokrotnie 27%
zakończona Łącznie głosów: 946
Park Chirona w Osowej powstawał przez sześć lat. Oficjalne otwarcie nastąpiło w październiku 2010 roku.

Znajdująca się tu wcześniej bagnista łąka zmieniła się w miejsce rekreacji i wypoczynku okolicznych mieszkańców. Wybagrowano staw, powstało na nim molo, malownicza wyspa, duży plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu - kiedy powstawała, była jedną z pierwszych w mieście.

Dwa lata później park wygrał konkurs na najpiękniejszą przestrzeń publiczną w województwie pomorskim.

Tak wyglądało molo w 2012 r.
Tak wyglądało molo w 2012 r. fot. GZDiZ
Mimo że budowa parku kosztowała ponad 2,7 mln zł, to mieszkańcy twierdzą, że nikt się nim nie interesował.

- Od czasu przyznania nagrody miasto przestało się interesować infrastrukturą parku, a dokładnie jednym z jego najważniejszych elementów, stanowiącym jednocześnie jego największą atrakcję, jaką jest drewniany pomost wychodzący kilkanaście metrów w głąb stawu - mówi pan Piotr, mieszkaniec Osowej. - Molo już blisko trzeci rok jest zamknięte, wynika to z jego złego stanu technicznego. Obecnie pomost grozi zawaleniem i jest zamknięty. Choć to może za duże słowo, po prostu wejście przegradza drewniana belka, na której kiedyś powieszono napis "zakaz wstępu".
Czytaj także: Drewniany pomost w parku Reagana przejdzie gruntowny remont

Mieszkańcy dopytywali o remont wielokrotnieZ wiadomości przekazanej nam przez pana Piotra wynika, że zarówno radni, jak i mieszkańcy dopytywali o remont molo, ale odpowiedź zawsze była taka sama - brak środków.

- Wielokrotnie radni Osowej oraz mieszkańcy, zatem z definicji również i płatnicy podatków w Gdańsku, wyborcy, zadawali pytanie w magistracie, jak i bezpośrednio pani prezydent Dulkiewicz, czy i kiedy pomost zostanie wyremontowany. Odpowiedź od kilku już lat jest mniej więcej taka sama: pomost musi zostać wybudowany od nowa, kosztem ok. 200 tys. zł, na co brak środków - kończy pan Piotr.
W sprawie zbiornika wodnego i drewnianego pomostu wypowiadała się na Facebooku sama prezydent.

- Stan stawu jest na bieżąco monitorowany przez pracowników Gdańskich Wód. W 2021 r. zaplanowane są prace związane z jego częściowym bagrowaniem, uwzględniające korzystny wpływ roślinności wodnej na bytowanie fauny w zbiornikach wodnych. W tym roku jednak nie przewidujemy prac nad samym pomostem, który prawdopodobnie będzie musiał być zbudowany od nowa. Na taką realizację w tym roku niestety nie ma szans - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz.
Mimo że pomost jest zamknięty, to wciąż znajdują się tacy, którym to nie przeszkadza.
Mimo że pomost jest zamknięty, to wciąż znajdują się tacy, którym to nie przeszkadza. fot. Czytelnik / Trojmiasto.pl

Gdańskie Wody: miasto zabezpieczyło środki. W przyszłym roku wykonamy remontSpółka Gdańskie Wody, która przejęła w 2019 r. teren od Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, twierdzi, że miasto już zabezpieczyło środki na remont, który rozpocznie się w przyszłym roku.

- Obiekt w parku Chirona przejęliśmy od Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w czerwcu 2019 r. Wówczas pomost był już nieczynny. Dotychczas wykonywaliśmy prace związane z przeglądami oraz pełniliśmy nadzór nad zamknięciem pomostu - mówi Jarosław Sobolewski ze spółki Gdańskie Wody. - Z informacji, jakie przekazał nam magistrat, wynika, że miasto zabezpieczyło 200 tys. zł na remont pomostu. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Po otrzymaniu informacji od miasta, we wrześniu, rozpoczęliśmy fazę przygotowania projektu. Po analizie stanu technicznego pomostu podejmiemy decyzję o jego odbudowie lub remoncie.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (163)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »