• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tu wsiadasz, a tu czekasz. Pomysł czytelnika na przystankowy chaos

Krystian
28 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (192)
Czytelnik proponuje, by linie na najbardziej obleganych przystankach ułatwiły pasażerom wsiadanie, wysiadanie i oczekiwanie na tramwaj. Czytelnik proponuje, by linie na najbardziej obleganych przystankach ułatwiły pasażerom wsiadanie, wysiadanie i oczekiwanie na tramwaj.

Czekasz na przystanku na tramwaj, ale nie ten, który akurat przyjechał? Nie stój przy krawędzi peronu i nie blokuj przejścia - apeluje pan Krystian. Nasz czytelnik proponuje, by na najbardziej obleganych przystankach tramwajowych wymalować linie dzielące peron na dwie strefy.Linie na przystankach wskazujących miejsce wsiadania i oczekiwania na tramwaj to:

Oto jego propozycja:

Jestem stałym pasażerem komunikacji miejskiej w Gdańsku. Głównie korzystam z tramwajów, czasem kolejek Szybkiej Kolei Miejskiej i rzadziej - autobusów.

Problem, o którym chcę napisać, dotyczy głównie przystanków tramwajowych. I to tych - najbardziej obleganych np. przy Bramie Wyżynnej, Dworcu Głównym, Jaśkowej Dolinie czy Galerii Bałtyckiej.

Pomysł czytelnika na kolejki przed biletomatami SKM Pomysł czytelnika na kolejki przed biletomatami SKM

Problem jest znany większości pasażerów. Chodzi o sytuację, w której wysiadasz z zatłoczonego tramwaju na równie zatłoczony przystanek, a tam czeka na ciebie tłum i prawdziwa kombinacja alpejska. W drodze do przejścia czy tunelu jak slalomowe tyczki musisz wyminąć stojące osoby, które czekają na tramwaj, ale nie ten, który akurat przyjechał.

I zamiast stanąć z boku, by nikomu nie zagradzać przejścia - na tramwaj czekają na najbardziej ruchliwym fragmencie peronu.

Czy nie lepiej stanąć w takim miejscu, by nikt nie musiał nadkładać drogi, trącać barkiem, plecakiem czy niesioną torbą?

Linie albo słupki sposobem na usprawnienie ruchu na przystankach? Linie albo słupki sposobem na usprawnienie ruchu na przystankach?

Podobnie sytuacja wygląda przy wysiadaniu z pojazdu i odwiecznym dylematem dotyczącym "pierwszeństwa przejazdu", a więc rozstrzygnięciem kto idzie pierwszy: wysiadający pasażer czy wsiadający?

Na nic zdają się też apele o zdejmowanie z pleców w komunikacji miejskiej plecaków, którymi trącamy innych pasażerów.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w TrójmieścieAlbo o niesłuchanie głośnej muzyki. Na długiej liście grzechów w komunikacji są też prywatne, a czasem wręcz intymne rozmowy przez telefon, których muszą słuchać inni pasażerowie.

Linia na przystanku byłaby jasnym sygnałem: tu wsiadasz, a tu czekasz. Nikomu nie przeszkadzasz, nikomu nie stajesz na drodze. A gdy widzisz, że jedzie twój tramwaj - po prostu stajesz na linii. Tramwaj się zatrzymuje, jedni wysiadają, drudzy wsiadają, a pozostali czekają dalej na swój tramwaj.

Proste? Proste!

Krystian

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (192)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane