Fakty i opinie

stat

Turystyka a UE

Pierwsza na taką skalę dwudniowa Europejska Konferencja Turystyczna odbyła się w Grand Hotelu w Sopocie. Goście z Polski i Europy obradują pod hasłem "Perspektywy europejskiego rynku turystycznego po rozszerzeniu Unii Europejskiej".

Na obrady w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem przybyli m.in. przedstawiciele takich organizacji turystycznych jak World Tourism Organisation, European Tour Operators Assotiation, Instytut Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, a także tanich linii lotniczych jak Easy Jet czy Wizz Air. Konferencja jest skierowana przede wszystkim do branży turystycznej: przedstawicieli hoteli, firm i operatorów turystycznych, organizacji turystycznych, administracji rządowej i samorządowej, odpowiedzialnych za turystykę oraz linii lotniczych i dyrektorów ds. marketingu i rozwoju branży turystycznej. Podczas konferencji zaprezentowano też nowe logo Sopotu, które zostało opracowane w ramach "strategii marketingu turystycznego miasta Sopot.

- Turystyka nie jest tylko transportem lub tylko zakwaterowaniem - podkreślał w swoim wystąpieniu Bill Richards, sekretarz generalny European Travel & Tourism Action Group z Wielkiej Brytanii, autor książki "Marketing atrakcji turystycznych". - Najważniejszym trendem europejskiego rynku turystycznego jest wzrost liczby starszych ludzi z dostatecznymi funduszami, by móc podróżować.

Konsekwencją tego jest powiększający się popyt na wysoką jakość, wygodę, komfort i bezpieczeństwo, a także oferowanie produktu w oparciu o konkretne potrzeby danego nabywcy. Ponadto nadal spada średnia liczba osób w gospodarstwie domowym, co wiąże się często z wyższymi dochodami i zwiększoną siłą nabywczą.
Zdaniem Marzeny Wanagos, wiceprezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, turystyka jest w Europie tą dziedziną gospodarki, która notuje stały wzrost.

- Unia stawia na rozwój turystyki, bo gwarantuje ona wysoki poziom zatrudnienia, lepszą integrację państw UE, wzrost dobrobytu - mówiła Marzena Wanagos. - Już w roku 2003 odnotowaliśmy 3-procentowy wzrost przyjazdów turystów zagranicznych do Polski. W tym roku wzrost ten - w porównaniu do analogicznych okresów lat poprzednich - sięgał już 17-21 procent. Samorządy lokalne na rozwój turystyki przeznaczają coraz więcej środków. W naszym województwie, w listopadzie ubiegłego roku powołaliśmy Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną. Należy do niej już ok. 40 członków, czyli dwa razy tyle co na początku. Na Pomorzu działa też najwięcej w kraju lokalnych organizacji turystycznych - bo aż 21 na 56 takich w całej Polsce.

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.