Fakty i opinie

Tylko jeden chętny do remontu Opery Leśnej

Najnowszy artukuł na ten temat

Studenci PG wymyślą koncepcję rozbudowy Opery Leśnej w Sopocie

Tak ma wyglądać Opera Leśna za dwa lata, jeżeli za 4 tygodnie zostanie rozstrzygnięty przetarg.
Tak ma wyglądać Opera Leśna za dwa lata, jeżeli za 4 tygodnie zostanie rozstrzygnięty przetarg. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Chlubę i symbol Sopotu, Operę Leśną czeka tuż po ostatniej edycji tegorocznego Sopot Festival długo oczekiwany remont. Ale władze miasta są zdumione, że do zamkniętego w piątek przetargu stanęła tylko jedna firma.O remoncie Opery Leśnej mówiło się od wielu lat. W fatalnym stanie, wręcz nie z tej epoki, jest większa część obiektu: ławki dla widowni, zaplecze dla artystów czy dach, który nie wytrzymuje dużych opadów deszczu.

Dlatego dużą radością dla władz miasta była informacja, że po wielu staraniach, na początku tego roku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszy unijnych dołożyło do remontu 28 mln zł.

- Przed przetargiem, który miał charakter międzynarodowy, otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań ponad 170. Zakładaliśmy, że w związku z tym będzie sporo oferentów. Jednak do przetargu stanęło tylko jedno konsorcjum - dziwi się Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie.

Tym konsorcjum jest Alstal - Budownictwo składające się z czterech firm. Niestety pojawił się kolejny problem. Według miasta oferta na wykonanie prac budowlanych w Operze Leśnej nie powinna przekroczyć 69,5 mln zł.

- Oferent wycenił swoje usługi na blisko 74 mln zł. Dlaczego? To rozpatrzy komisja przetargowa, która w przeciągu 3-4 tygodni zapozna się ze szczegółami oferty. Wtedy też powinna zapaść decyzja o rozstrzygnięciu przetargu - wyjaśnia Dyksińska.

Konsorcjum zobowiązało się, i nawet przedłożyło w związku z tym dokument gwarancyjny, że ukończy wszelkie prace do końca stycznia 2011 r. Oznacza to dla Opery Leśnej i goszczących tam od wielu lat festiwali utratę jednego sezonu.

- Liczyliśmy się z takim terminem. Za dwa lata Sopot będzie należał do grona polskich miast, w którym będą się odbywać międzynarodowe spotkania unijnych ministrów w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Do tego czasu powstanie też marina przy molo - zapowiada Dykśińska.

Opinie (54) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.