• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Tysiące gdynian zwiedzało park naukowo-technologiczny

18 października 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (21)

Dzień Otwarty Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta

W środę, 15 października, pasjonaci nowoczesnych technologii mogli bliżej przyjrzeć się funkcjonowaniu Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Uczestnicy Dnia Otwartego wzięli udział w licznych warsztatach i wykładach, a dodatkowo mogli zajrzeć do miejsc, które na co dzień nie są dostępne. Była to również doskonała okazja do zaprezentowania zwiedzającym najnowszego "dziecka" PPNT Gdynia, czyli Laboratorium Innowacji Społecznych.Młody miłośnik innowacyjnych rozwiązań. Młody miłośnik innowacyjnych rozwiązań.
Dzień Otwarty Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Dzień Otwarty Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
Nowo otwarte Laboratorium Innowacji Społecznych. Nowo otwarte Laboratorium Innowacji Społecznych.
Frekwencja podczas Dnia Otwartego przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Frekwencja podczas Dnia Otwartego przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Sztuka latania dronem nie należy do łatwych. Sztuka latania dronem nie należy do łatwych.
Dla wielu laików Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia zobacz na mapie Gdyni to gigantyczny oszklony kompleks budynków, w których... no właśnie, co się dzieje? Szeroka rzesza pasjonatów wiedzy odpowiedź na to pytanie uzyskała w minioną środę, podczas Dnia Otwartego.

Zasadniczym celem gdyńskiego parku jest pomaganie w realizacji innowacyjnych projektów firmom, które swoje siedziby mają właśnie w PPNT. A tych aktualnie jest blisko 200. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ciekawe pomysły powstają we wnętrzach nowoczesnego centrum. Dlatego też, drzwi parku zostały otwarte jeszcze szerzej, dla jeszcze większej liczby osób spragnionych nowinek technologicznych.

- Otwieramy park dla wszystkich, gdyż chcemy wytłumaczyć i zaprezentować czym na co dzień zajmuje się PPNT, przedstawić dzień pracy firm, które się tutaj mieszczą - zdradza Michał Rybak z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Na każdego kto odwiedził w środę gdyński park czekała moc atrakcji. Całodniowy program wydarzenia wypełniły liczne warsztaty, prezentacje, wykłady, projekcje i wystawy. Gratką dla zwiedzających była możliwość odkrywania zakamarków potężnego kompleksu PPNT Gdynia podczas zorganizowanych wycieczek z przewodnikami.

Zainteresowani zwiedzili laboratorium PPNT, w którym prowadzone są prace w zakresie: biologii molekularnej, analizy chemicznej, mikrobiologii czy badań in vitro. Uczestnicy Dnia Otwartego podziwiali m.in. klonowanie roślin na przykładzie rosiczek i torfowców. Chętni mieli okazję stworzyć własny krem z naturalnych olejków.

- Pragniemy pokazać, że park to nie tylko biurowiec, ale przede wszystkim miejsce powstawania ciekawych i innowacyjnych rzeczy. Jestem przekonany, że osoby, które odwiedziły nasz park, dowiedziały się wielu ciekawostek - dodaje Rybak.

W laboratorium elektronicznym można było zwiedzić ultranowoczesne pomieszczenia wyposażone w m.in. Klatkę Faradaya i komorę klimatyczną. Uczestnicy przy pomocy specjalistycznych okularów przeżywali niesamowity lot, a w zasadzie symulację lotu nad PPNT Gdynia. Chętni mogli z bliska przyjrzeć się profesjonalnym pokazom latania dronem. Z kolei, firma TMA zaprezentowała swoje ciekawe wynalazki: skaner 3D oraz robota z systemem detekcji wizyjnej.

Czytaj także: PPNT Gdynia zaprasza na Dzień Otwarty

Na moment uczestnicy Dnia Otwartego zawitali do kosmosu, a ściślej, wysłuchali ciekawych opowieści pracowników firmy Space Forest, zajmującej się budową... rakiet. Dzięki przedstawicielom MpicoSys odwiedzający dowiedzieli się o specyfikacji ekranów wykorzystujących technologię e-papieru. Sporym zainteresowaniem cieszył się innowacyjny wynalazek liczący ptaki w portach lotniczych. Jego głównym zadaniem jest pomoc w zapobieganiu kolizji samolotów z ptakami. To jednak kropla w morzu przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

Wisienką na torcie środowego Dnia Otwartego była inauguracja nowej przestrzeni - Laboratorium Innowacji Społecznych.

- To tak naprawdę zupełnie nowe miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Miejsce zostało stworzone z myślą o mieszkańcach, o przedsiębiorcach, o przedstawicielach samorządu oraz organizacji pozarządowych. To miejsce wymiany myśli i pomysłów, ale również wspólnego zastanawiania się nad tym, co można uczynić, aby w Gdyni i w Trójmieście żyło się lepiej - tłumaczy Zuzanna Malicka z PPNT Gdynia.

W przerwach między odkrywaniem kolejnych zakamarków PPNT, w sali kinowej zainteresowani mogli zobaczyć jeden z trzech filmów dokumentalnych: Objectfied, Helvetica i The Startup Kids. Zwieńczeniem intensywnego dnia pełnego naukowo-technologicznych doświadczeń były koncerty: recital fortepianowy Sławomira Jaskułke oraz zespołu funky&soul Elek3city.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (21)

 • Darmoszka (1)

  Darmowe to poszli, proste. Ciekawe czy zastawili wszystko jak pod zoo.

  • 7 9

  • nie bylo za darmo

   • 0 1

 • Lubię takie miejsca

  Tam się dzieje

  • 10 8

 • Dlaczego środa? (1)

  W weekend bym się wybrał...

  • 12 3

  • Rusz mózgiem

   Dlatego, bo w tygodniu ludzie pracują. Również w parku tak jest. Przecież nikt nie zmusi do przyjscia pracowników w weekend...

   • 0 0

 • Dziekujemy przewielebny

  Panie Wojciechu!

  • 10 7

 • ciekawa jestem jaki zysk z tego ma budżet naszego miasta, jakie są koszty żeby ten moloch utrzymać kto to finansuje,,,pytam się ja

  • 10 12

 • Szkoda ze dowiadujemy sie po fakcie ale jak jest impreza w Gdańsku to informuja tydzień wczesniej (2)

  i przypominaja co dziennie!

  • 15 7

  • Nieprawda

   Były zapowiedzi tej imprezy.

   • 5 1

  • Z tego co pamiętam to były dwie zapowiedzi tego wydarzenia

   • 5 0

 • Artykuł sponsorowany :)

  O tym że mieszkańcy miasta dokładają do utrzymania tego obiektu 20 milionów rocznie i że obsługuje to armia urzędników już nie dodali.

  • 12 9

 • Byłem, było OK, choć organizatorzy nie do końca radzili sobie z nawałem ludzi (4)

  Nie wszystkie Panie z białymi parasolkami to wszystko ogarniały. Wynikało to m.in. z sprzecznymi zainteresowaniami wielu osób, mnogością tematów w setkach laboratoriów do których (co b.poufnych nie wpuszczano - wymogi bezpieczeństwa,itd.) Do pozostałych wpuszczano po ca 12 osób, ponieważ drogocenny sprzęt, brak miejsca a i działania były może mniej medialne, a na dodatek przestraszało niektórych nadmiar fizyki i matematyki oraz spr.inż. i nowoczesnych technologi, zwłaszcza dla starszych mniej zrozumiała.

  Sam kiedyś byłem (dodatkowo)takim przewodnikiem/oprowadzaczem więc wiem co piszę i także rozumiem osoby oprowadzające zwłaszcza jeśli się pozwoli grupie lub osobie na "zbyt wiele".

  Jestem pełen podziwu dla zarządzających PPN-T, że tak kompetentnie dobrali innowacyjne firmy parkowe do tego jak zauważyłem w 90% stanowiące ludzi młodych, a często już z ogromnymi dorobkami nie tylko naukowymi"dr", ale i zawodowymi, organizacyjnymi i społecznymi. Także podbudowany jestem wielkością zagospodarowania wynajętych pomieszczeń (ok. 80%) jak i właściwie urządzonymi i zagospodarowanymi pomieszczeniami wspólnymi. To wcale nie oznacza, że jest jedynie wspaniale ? Bo w różnych rozmowach dowiedziałam się o problemach m.in. sięganie przez różne podmioty do tego samego źródła finansowego? Dużej rotacji, ponieważ nie wszyscy wytrzymują intensywne działania na absolutnym TOP-ie i popadają w kłopoty wraz z usunięciem z grona parkowego.

  Na mnie ogromne wrażenie zrobiła f.SpaceForest - chodzi mi o nowe technologie kosmiczne dla Polski, aby dogonić Europę i ciesze się, że wraz z Skandynawami mogą zrobić naprawdę wiele dla rozwoju oraz standardów naszego życia. Nie spodziewałem się, że ich technologie kosmiczne wdrażane w Gdyni są w wielu wypadkach nawet wiodącymi w Unii Europejskiej do tego ciągle je udoskonalając przenosimy na nasz grunt -choćby spr. materiałowe, konstrukcyjne, pędniki i silniki rakiet czy nowoczesne systemy i sposoby paliwa. Na dodatek pokazane na filmie jak są badane na gdyńskim poligonie - hamowni czy nad zatoką.

  Mimo wielkich trudności ciągłych poprawek, aby było nowocześniej i funkcjonalnej - najnowsze tu technologie, i Inteligentne Systemy Transportowe, Logistyczne, Robotyczne i Automatyczne zyskują już nie tylko na popularności, znajdując zastosowanie w realizacji założeń nowoczesnych strategii, ale garściami czerpią z ogromnej dziedziny informatycznej, programistycznej i sztucznej inteligencji. Widać sejmowa decyzja za utworzeniem Polskiej Agencji Kosmicznej nie jest gołosłowna. A Polska jej siedzibę powinna ustanowić w Gdyni jeśli chce ja traktować poważnie, fachowo i merytorycznie a za razem inwestując w region, jeśli tematem ma być raczej polityczny to no pewnie Gdańsk.

  Widać poprzez mądre decyzje włodarzy Gdyni powstał PIERWSZY, a właściwie był adaptowany PPN-T w ramach funduszy PFARE jeszcze na długo przed przystąpieniem do UE i fantastycznie sie rozbudował do NAJWIĘKSZEGO w Polsce i na najlepiej merytorycznie zagospodarowanego to wieki sukces, ale należy ciągle nad nim jeszcze intensywniej pracować, tak aby następnie z niego wydzielać całe dziedziny technologiczno-naukowe i tworzyć dla nich specjalistyczne miejsca. Np. Okrętownictwo-Pływające w BPNT, czy technologi kosmicznych i powietrznych w Babich Dołach oraz innych, które się wyłonią w międzyczasie. Zauważyłem np. duży rozwój invirto i techn.biologicznych i z nimi związanych naprawdę na wysokim poziomie. Technologii Inicjatyw Społecznych itd. itp. Sytuacja i mądre władze dały nam znowu ciekawe możliwość, teraz okaże się czy będziemy zdolni i rozsądni odpowiednio je wykorzystać, bo takie okazje także motywują dodatkowo do korzystania z większego samodoskonalenia się nabywania dodatkowej wiedzy i umiejętności, który gwarantuje szybki rozwój regionu. Mamy w Polsce wiele miast, w których aż prosi się o wykorzystanie nowych technologii w celu ułatwienia nam życia i poprawy jego komplementarności i jakości.

  Tylko musimy i należy wybierać ludzi mądrych w budowaniu sensownej, długoterminowej i dalekowzrocznej polityki rozwojowej opartej na wiedzy, a nie na układach politycznych - kolesi i miejsc na synekury.

  Choć kosztowało mnie to pół dnia, ale naprawdę cieszę się, że mogłem to wszystko zobaczyć, jednak może było to ok. 10% wszystkiego tego co tam istnieje, ale jednak. I nikt mi nie powie, że są to zmarnowane pieniądze?

  I teraz prywata, - co prawda gdzieś tam w tle, ale fotoreporter ujął moją skromną osobę - dzięki temu jest to dla mnie namacalny dowód zaistniałych faktów.

  • 8 16

  • (3)

   Nawet w sobotę Wydział Propagandy UM nie próżnuje :)

   • 7 4

   • za to ty się lenisz

    czy podżerasz serek, pisząc głupoty?

    • 1 4

   • (1)

    żal mi takich szarych "myszek", ludzi takich jak ty. To, że nie masz informacji o działalności PPNT i realizowanych tam przedsięwzięć, inwestycjach to nie znaczy że ich nie ma i trzeba jakiegoś Wydz.Propagandy UM, aby zakłamywać rzeczywistość, tak jak dzieje się to w Gdańsku. Widzisz myszko różnica między gdańskiem a gdynią: w gdańsku chwalą się że mają coś w planach, w Gdyni zamiast się "Nawet w sobotę Wydział Propagandy UM"chwalić, skutecznie działają. Wiadomo - nie wszystkim da się dogodzić. I taki Idiota gdy nie ma argumentów pisze (Wydz. Propagandy UM nie próżnuje :) A inni podobni mu idioci go wspierają, lajkują i głupi wpis traktują jako wykładnie? No cóż głupków u nas nie brakuje a wystarczy otworzyć TV wiadomości, internet czy inne media i jest ich masa, a jeszcze inni pozwalają i promują głupoty na różnych forach. Już Kopernik mawiał , że zło...... Ale oczywiście zawsze znajdą się krzykacze którzy zawsze są z zasady na nie - bez wiedzy, wizji i racjonalnych argumentów, a najlepiej czują się w polityce.

    • 3 4

    • Gdyby nie te odniesienia do Gdańska

     to może i dałoby się uwierzyć, że nie stoi za tym wydział propagandy. Ale są niestety kompleksy, które zawsze wezmą górę. Trudno się dziwić urzędnikom, że murem za swoim preziem stoją. Gdyby go zabrakło, trzeba by było nowej roboty szukać. A posadki przecież cieplutkie, dobra kasa za lojalność co miesiąc wpływa na konto...

     • 1 0

 • Wyborcza Kielbasa Pana Szczurja (3)

  Przed wyborami to i zwiedzanie lotniska w kosakowie powinni zrobic ;)

  Taaaaka inwestycja to i powinno miasto sie pochwalic ;)

  • 8 5

  • Zazdrościsz leming ze w Budyniolandi to możesz sobie najwyżej pusty stadion oglądać :) (2)

   • 4 6

   • Lemingu

    byc moze, ale jestem z Gdyni, wiec i widze nieudolnosc Szczurka...

    Czas na zmiany!!!

    • 2 0

   • Celna uwaga. :)

    Zwlaszcza w kontekście gdyńskiego lotniska, na którym ruch niczym na JFK, co kilka sekund wielkie jumbo jety startują i lądują... :)

    • 0 0

 • "Tysiące zwiedzało"

  czy może "tysiące zwiedzały"?

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane