Fakty i opinie

stat

Ul. Nałkowskiej w Gdyni: remont dopiero po badaniach hydrologicznych

Osuwisko na Karwinach przy ul. Nałkowskiej pozostaje zabezpieczone od lipca 2016 roku.
Osuwisko na Karwinach przy ul. Nałkowskiej pozostaje zabezpieczone od lipca 2016 roku. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Ulica Nałkowskiej zobacz na mapie Gdyni na Karwinach czeka na remont od półtora roku. Osuwisko, które utrudnia przejazd i - zdaniem mieszkańców - może być niebezpieczne, powstało po gwałtownej ulewie, która nawiedziła Trójmiasto w lipcu 2016 roku. Gdyńscy urzędnicy od dawna zapowiadają remont, ale ich zdaniem musi być on poprzedzony badaniami hydrologicznymi.Czy obawiasz się, że osuwisko na Karwinach będzie się pogłębiać?

nie, widać, że jest odpowiednio zabezpieczone

12%

ciężko ocenić, ale ufam, że urzędnicy do tego nie dopuszczą

18%

tak, konieczny jest jak najszybszy remont

70%
Ulewa w Trójmieście w 2016 roku, która spowodowała ogrom strat w Gdańsku i Sopocie, dużo zmieniła także w infrastrukturze w Gdyni.

Czytaj też: Ulewa 2016 w Trójmieście. Ponad 400 interwencji i dwie ofiary śmiertelne

Osunięcie skarpy przy ul. Nałkowskiej w GdyniNajbardziej widocznym skutkiem ulewy w mieście było osunięcie się skarpy przy ul. Nałkowskiej na Karwinach. Poniżej tego miejsca znajduje się zbiornik retencyjny. Do zniszczenia samego zbiornika na szczęście nie doszło, ale na ulicy od tego czasu pojawiły się szykany, co utrudnia ruch i powoduje narzekania kierowców.

Z drugiej strony, nie brakuje głosów mieszkańców, że zwężenie drogi w tym miejscu uspokoiło ruch samochodowy, więc może warto wykorzystać ten fakt np. do stworzenia ułatwień dla rowerzystów?

Tak czy inaczej, tymczasowa organizacja ruchu obowiązuje już od blisko dwóch lat.

Czytaj też: Kiedy Gdynia naprawi zniszczone przez ulewę ulice

Decyzji o remoncie ulicy wciąż nie ma, za to przybywa pytań mieszkańców i radnych dzielnicy o termin, w którym urzędnicy mają zamiar uporządkować sytuację. Nie brakuje też zarzutów o opieszałość.

UM w Gdyni: remont ul. Nałkowskiej po badaniach- W kwietniu 2017 roku urzędnicy poinformowali nas, że sprawa została dopiero przekazana z jednej jednostki - ZDIZ, do drugiej - Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Wygląda na to, że prawie po roku ktoś dopiero stwierdza, że warto zainteresować się sprawą. Dodajmy, że w międzyczasie są realizowane inwestycje, np. z budżetu obywatelskiego, które powstają od zera - zżyma się Marek Dudziński, radny dzielnicy Karwiny.
Ulica w tym miejscu jest zwężona, więc mieszkańcy dopytują o remont infrastruktury.
Ulica w tym miejscu jest zwężona, więc mieszkańcy dopytują o remont infrastruktury. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Urzędnicy podkreślają, że naprawa nie jest tak prosta, jak się wydaje, bo teren, gdzie doszło do podmycia, musi najpierw zostać przebadany.

- Najpierw były konieczna ekspertyza określająca, że trzeba wykonać określone roboty w samym korpusie drogi. Trzeba sprawdzić, jaka jest zlewnia oraz jakie są przepływy wody pod drogą - twierdzą urzędnicy z Zarządu Dróg i Zieleni.

Remont ul. Nałkowskiej w Gdyni nie wcześniej niż w 2019 rokuWykonawca badań hydrologicznych zostanie wybrany prawdopodobnie w marcu. Pół roku potrwają badania, z których wyniknie, czy konieczne będzie wykonanie remontu wraz z przebudową infrastruktury, czy konieczna będzie budowa nowego obiektu mostowego. W zależności od tego, jaką inwestycję trzeba będzie wykonać, konieczne będzie opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

- Przepust na ul. Nałkowskiej i jego stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu jego użytkowania. Roboty budowlane rozpoczną się nie prędzej niż w 2019 roku - informuje Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Czytaj również: Ulica Sienkiewicza nieprzejezdna od roku

Opinie (121) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.