Fakty i opinie

stat

Ul. Orłowska może stać się nadmorskim salonem Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Mieszkańcy Orłowa chcą więcej miejsca dla pieszych

Mniej samochodów, pierwszeństwo dla pieszych i rowerzystów - tak może wyglądać dolny odcinek ul. Orłowskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Gotowa jest dokumentacja projektowa zagospodarowania odcinka ulicy tuż przy plaży, która przewiduje takie zmiany.Jak oceniasz zaproponowane przez architektów zmiany na ul. Orłowskiej?

bardzo dobrze, liczę, że w ten sposób ta ulica będzie niedługo wyglądała 57%
nie najgorzej, choć kilka rzeczy bym zmienił(a) 16%
średnio, obawiam się, że jest tam za mało przestrzeni na takie pomysły 9%
źle, w takim kształcie to miejsce straci swój urok 18%
zakończona Łącznie głosów: 850
O konieczności zmian na ul. Orłowskiej mówi się od dłuższego czasu. Wprowadzane stopniowo korekty (budowa parkingu naprzeciw szkoły, progi zwalniające) mają doprowadzić do oddania tego urokliwego miejsca pieszym. Ostatni pomysł to jeszcze większe ograniczenie ruchu samochodowego na rzecz pieszych i rowerzystów poprzez przebudowę odcinka biegnącego tuż przy plaży.

Każdego lata okazuje się bowiem, że zmotoryzowani ignorują znaki drogowe i zastawiają drogę tym, którzy na spacer po plaży wybrali się pieszo. Gdy straż miejska zabiera się za egzekwowanie przepisów, kierowcy podnoszą larum.

Równość na drodze

Pierwsze poszukiwania biura gotowego stworzyć projekt architektoniczny podjęto w połowie roku. Zakończyły się fiaskiem z powodu zbyt wysokich kwot zaproponowanych za realizację projektu. Udało się za drugim razem. W sierpniu wybrano firmę Nevora Projekt, która za przygotowaną wraz z pracownią architektoniczną MIDI koncepcję otrzymała blisko 122,5 tys zł.

Pod koniec listopada poznaliśmy efekt tych prac. Na ulicy Orłowskiej mają pojawić się nowe zejścia na plażę m.in. dla rowerzystów, niepełnosprawnych i matek z dziećmi. Na samym końcu zaplanowano plac rekreacyjny, gdzie będą mogły stanąć np. foodtrucki, natomiast na dojściu do niego zaprojektowano siedziska, ławki i nową zieleń. Pojawi się także nowe oświetlenie.

Końcowy fragment ulicy Orłowskiej to miejsce spokojne poza sezonem letnim. W wakacje przejście między samochodami bywa prawdziwą trudnością.
Końcowy fragment ulicy Orłowskiej to miejsce spokojne poza sezonem letnim. W wakacje przejście między samochodami bywa prawdziwą trudnością. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl
Co z samochodami? Ich ruch ma zostać znacząco spowolniony i ograniczony do minimum, czemu ma służyć stworzenie jednej, współdzielonej strefy dla zmotoryzowanych, pieszych i rowerzystów bez krawężników, z rondem na wysokości Tawerny Orłowskiej zobacz na mapie Gdyni.

Kiedy realizacja?

Urzędnicy twierdzą, że mogą zaakceptować tę koncepcję, ale czy zostanie ona zrealizowana w zaproponowanej formie, okaże się prawdopodobnie w przyszłym roku, więc o terminach prac budowlanych na razie nikt nie chce mówić.

- Najpierw muszą zostać przeprowadzone konsultacje, a sam projekt musi być jeszcze dokładnie przeanalizowany. Na pewno wezmą w nich udział mieszkańcy Orłowa. Do dyskusji na pewno włączy się też miejski konserwator zabytków - informuje Sebastian Drausal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.

Opinie (165)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.