Fakty i opinie

stat

Ul. Świętojańska opowiada swoją historię

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: Starowiejska będzie strefą pieszą

Zaczyna się kolejna promocja ul. Świętojańskiej zobacz na mapie Gdyni, a władze Gdyni przekonują, że ulica wcale nie umiera, a wręcz przeżywa drugą młodość. Tym razem urzędników wspiera deweloper budujący przy ulicy Świętojańskiej centrum Baltiq Plaza.Najciekawsze lokalizacje na ul. Świętojańskiej oznaczone zostały flagami, a pod nimi znajdziemy opisy i historię wybranych miejsc.
Najciekawsze lokalizacje na ul. Świętojańskiej oznaczone zostały flagami, a pod nimi znajdziemy opisy i historię wybranych miejsc. mat. prasowe
Właśnie wydana została książka znanej nie tylko w Gdyni pisarki Małgorzaty Sokołowskiej. Znajdziemy w niej m.in. 25 ciekawych miejsc wraz z historiami, które ich dotyczą. Oczywiście wszystkie dotyczą ul. Świętojańskiej. Ta ulica przeżywa bowiem według władz miasta renesans.

- Ulica przechodziła kryzys, kiedy w sumie nie za bardzo było po co ją odwiedzać. Ludzie zaczęli jeździć samochodami, więc nie spotykało się znajomych, a gdy skończył się PRL i sklepy kolonialne czy punkty rzemieślnicze nie były już czymś wyjątkowym, zaczęła się wyludniać. Teraz mamy tu jednak coraz więcej kawiarni oraz restauracji i ponownie warto tu się pojawiać. Świętojańska przeżywa drugą młodość - przekonuje wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Zobacz więcej: Coraz więcej kawiarni i restauracji na ul. Świętojańskiej.

W wydawnictwie, które za 9,43 zł można nabyć w kilku punktach - oczywiście przy ul. Świętojańskiej - jest 25 opisów ciekawych miejsc, ale znajdziemy je także bez książki. Są one bowiem oznaczone flagami, pod którymi znajdują się opisy z ciekawostkami. Akcję promocyjną uzupełni wystawa, którą od piątku będzie można oglądać na Placu Kaszubskim.

- Zależało nam na trzech rzeczach. Po pierwsze na tym, by publikacja przybliżała Świętojańską zarówno mieszkańcom naszego miasta, jak i odwiedzającym Gdynię gościom. Po drugie, by pokazywała nie tylko historię, ale również rozwój ulicy i jej niezwykły dziś potencjał. Po trzecie, by prowokowała do wyjścia z domu na piękny spacer po Świętojańskiej - mówi Tomasz Banel, naczelnik wydziału polityki gospodarczej i nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni

Czytaj także: Świętojańska ulicą banków? Tylko w górnej części.

Akcję współfinansuje deweloper Moderna Investment, który realizuje inwestycję Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej zobacz na mapie Gdyni. To ekskluzywna kamienica z usługami i sklepami na dolnej kondygnacji.

- To moje życiowe dzieło, dlatego tak bardzo zależy nam, by ul. Świętojańska stała się modna, by była miejscem mającym wiele do zaoferowania. Zachowując proporcje, jest przecież taką samą ulicą jak Oxford Street dla Londynu czy Avenue des Champs-Élysées dla Paryża - podkreśla prezes Moderny Investment Adam Małaczek.

Zobacz paradę zabytkowych samochodów na ul. Świętojańskiej. Film archiwalny.

Opinie (99)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.