Będzie przebudowa ulicy przy gdyńskim stadionie. 9,5 mln zł na realizację

Gdynia planuje remont ul. Stryjskiej, na odcinku od Olimpijskiej do ronda Macieja BrzeskiegoMapka. Ma kosztować blisko 9,5 mln zł, będzie realizowany w oparciu o procedurę ZRID. Nie obejmie przebudowy wiaduktu, ale za to powstanie osobny lewoskręt w ul. Halicką.Czy przebudowa ul. Stryjskiej jest potrzebna?

tak, dobrze, że zostanie wykonana 26%
tak, ale w szerszym zakresie uwzględniającym przebudowę wiaduktu 42%
nie, są pilniejsze potrzeby 32%
zakończona Łącznie głosów: 771
400-metrowy odcinek ulicy Stryjskiej, znajdującej się przy Stadionie Miejskim w Gdyni, pozornie nie wydaje się istotny z komunikacyjnego punktu widzenia. Ale tylko pozornie. Zwłaszcza w godzinach szczytu bywa newralgicznym punktem na drodze zmotoryzowanych mieszkańców miasta.

Problemy na skrzyżowaniu i pod wiaduktemZatory pojawiają się przy skrzyżowaniu z ul. Halicką. Również piesi i rowerzyści nie mają łatwo z powodu wiaduktu, po którym biegnie linia kolejowaMapka. Przejście wąskim chodnikiem pod konstrukcją, kiedy obok jadą samochody, jest niebezpieczne. Zgodnie z przepisami rowerzyści powinni jechać ulicą. Niektórzy jednak próbują przedostać się jednak chodnikiem. Moment nieuwagi i mogą znaleźć się na jezdni.

graf. Trojmiasto.pl
Dodatkowo problemy powoduje wysokość wiaduktu. W 2017 roku pisaliśmy, że kłopoty z przejazdem pod nim mają autobusy na gaz. Z tego powodu na trasę linii w kierunku Witomina były kierowane pojazdy starszego typu. Rozwiązaniem miało być obniżenie jezdni w tym miejscu.

Ciężarówka pod wiaduktem. Film z lipcaZRID dla przebudowy ul. StryjskiejW ostatnim czasie pojawiło się ogłoszenie o wydaniu decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID dla przebudowy ul. Stryjskiej.

Dodajmy, że decyzje mają charakter administracyjny, przez co nie wymagają zgody stron, których dotyczą, a w szczególności właścicieli nieruchomości objętych decyzją. Na ich podstawie może zostać udzielone pozwolenie na budowę drogi.

Zapytaliśmy o plany w tym zakresie. Urzędnicy informują, że przebudowa drogi ul. Stryjskiej w Gdyni jest rzeczywiście planowana.

Zakres prac obejmuje odcinek o długości ok. 400 metrów od Węzła Macieja Brzeskiego do skrzyżowania z ul. Olimpijską.

Budowa będzie polegać na:

  • wymianie konstrukcji nawierzchni jezdni głównej,
  • wykonaniu chodników,
  • zatok autobusowych,
  • zjazdów publicznych,
  • fragmentów ścieżki rowerowej,
  • azyli dla pieszych.


Prawie 9,5 mln zł za prace, ale bez przebudowy wiaduktuW ramach zadania przebudowana zostanie również kanalizacja deszczowa i sanitarna oraz oświetlenie uliczne. Usunięte zostaną również kolizje z sieciami uzbrojenia terenu. Jezdnia ma być obniżona.

- Projekt przewiduje także wykonaniu lewoskrętu do ul. Halickiej wraz z przebudową jej włączenia. W ramach tego zadania nie przebudowujemy wiaduktu - wskazuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

W prezentowanych przez nas kilka tygodni temu planach inwestycji drogowych w Gdyni na 2022 roku ul. Stryjskiej nie było, więc zapytaliśmy też urzędników o datę rozpoczęcia prac.

- Rozpoczęcie prac będzie możliwe w momencie, kiedy będą zabezpieczone środki w budżecie - odpowiada Marek Łucyk.
Wiadomo za to, że szacowany koszt przebudowy to 9,4 mln zł.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane