Fakty i opinie

stat

Ulice na Demptowie zyskają kanalizację

Dzięki inwestycji na drogach pojawi się asfalt. Na zdj. ul. Zwierzyniecka.
Dzięki inwestycji na drogach pojawi się asfalt. Na zdj. ul. Zwierzyniecka. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Do końca roku na ul. Zwierzynieckiej, Wilczej i Bobrowej zobacz na mapie Gdyni na Demptowie pojawi się kanalizacja, a na drogach asfalt. Zaplanowano też utworzenie otwartego zbiornika retencyjnego, bo cała inwestycja ma przede wszystkim zabezpieczać okolicę przed podtopieniami.Jak oceniasz stan ulic w swojej dzielnicy?

bardzo dobrze, nie mam zastrzeżeń 17%
dobrze, choć są miejsca, gdzie jest sporo dziur 27%
kiepsko, część wymaga remontu 24%
fatalnie, potrzebne są pilne prace na większości odcinków 32%
zakończona Łącznie głosów: 179
Mieszkańcy Demptowa obietnice o inwestycjach słyszą od kilku lat, dlatego do kolejnych podchodzą sceptycznie. Tym bardziej, że pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przekonywali ich w rozmowach, że projekt zmian w ich dzielnicy jest skomplikowany i nie da się wykonać wszystkich prac od razu.

Inwestycja możliwa dopiero po wsparciu z UE

Z kolei w magistracie słyszeli, że choć budowa dróg przy ich domach jest w wykazie priorytetowych inwestycji, to muszą uzbroić się w cierpliwość. Na przeszkodzie miały stawać nierozwiązane kwestie właścicielskie gruntów, których przez lata nie udało się uregulować.

Mijały kolejne lata, aż w końcu decydujące okazało się wsparcie z Unii Europejskiej na zabezpieczenie Gdyni przed powodzią. Na projekt wart w sumie 25 mln zł miasto dostało 20 mln dofinansowania z UE.

Przypomnijmy, że w ramach przedsięwzięcia była realizowana przebudowa, a w niektórych miejscach budowa kanalizacji deszczowej, w centrum połączona m.in. z remontem ul. Wybickiego i Armii Krajowej. Kanalizacja powstaje także w ulicach Komierowskiego, Opata Hackiego, Chylońskiej i Zamenhofa w Chyloni, gdzie budowane są również urządzenia podczyszczające i kolektor deszczowy do rzeki Chylonki.

- To ściśle wiąże się z rewitalizacją Chyloni. Nie będzie jej bez uporządkowania sytuacji z kanalizacją - zapowiadał kilka miesięcy temu Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Zbiornik retencyjny dla mieszkańców

W najbliższych dniach prace powinny ruszyć także na Demptowie. Wykona je firma Strabag, która w przetargu zobowiązała się do wykonania inwestycji w 22 tygodnie. Oferta przedsiębiorstwa okazała się lepsza od propozycji złożonej przez firmę MTM oraz Konsorcjum Elgrund WPRD Grave. Koszt to 5,234 mln zł.

W ramach inwestycji powstanie m.in. kanalizacja deszczowa i sanitarna w ulicach Zwierzynieckiej, Bobrowej, Wilczej i Demptowskiej. Po zakończeniu prac pod ziemią przyjdzie czas na infrastrukturę w postaci chodników i nawierzchni asfaltowej. Jednym z elementów zabezpieczenia przed intensywnymi opadami będzie nowy zbiornik retencyjny.

- Pozwoli na czasowe zmagazynowanie wód opadowych oraz zmniejszenie przepływów maksymalnych poniżej zbiornika. Tym samym będzie przeciwdziałał zalaniom i podtopieniom.
Jednocześnie będzie pełnił funkcję zbiornika magazynującego wodę na cele użytkowe, jak
podlewanie zieleni miejskiej czy zmywanie ulic - wyjaśniają gdyńscy urzędnicy.

Zbiornik będzie otwarty i ogólnodostępny. Wokół pojawi się zieleń, więc ma być przy okazji ciekawym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców.

Opinie (49) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.