Fakty i opinie

stat

Unikatowa rzeźba wraca do wnętrza kościoła św. Mikołaja


Stojąca od wielu lat w wieży bazyliki św. Mikołaja zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku XVII wieczna rzeźba prezentująca grupę mieszczan modlących się na różańcu, zyska "nowe życie". Rozpoczynają się prace konserwatorskie, po których trafi ona do wnętrza świątyni.Czy byłeś kiedyś w kościele św. Mikołaja?

tak, wiele razy 66%
tak, raz, dawno temu 15%
jeszcze nie 10%
nie i nie zamierzam 9%
zakończona Łącznie głosów: 449
Niedawno informowaliśmy, że w wieży bazyliki św. Mikołaja znaleziono brakujące elementy 500 letniego obrazu Matki Boskiej z dzieciątkiem. Okazuje się, że w tym niedostępnym na co dzień pomieszczeniu stała też od wielu lat XVII-wieczna rzeźba, która obecnie poddawana jest renowacji.

- Rzeźba pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Ten, kto w katalogu sporządzał notatkę na jej temat, nie był pewien, co ona przedstawia, bo napisano że to jest "rzeźba wielopostaciowa". My możemy powiedzieć więcej, gdyż postaci z tego dzieła trzymają różańce, a to sugeruje, że jest to bractwo różańcowe. Zresztą dominikanie byli znani od średniowiecza właśnie z tego, że zakładali bractwa różańcowe - wyjaśnia ojciec Michał Osek, subprzeor i syndyk klasztoru dominikanów w Gdańsku.
Gdańsk w okresie powstania tej rzeźby był miastem w dużej mierze protestanckim. To właśnie wtedy zaczęto używać różańców takich, jak znamy obecnie, podzielonych na dziesiątki.

- Postaci z rzeźby trzymają tzw. sznury różańcowe, które miały zazwyczaj 50 paciorków bez podziału. To też pokazuje, że mimo iż był to już okres, gdy w życie wchodziły nowe różańce, artysta na zlecenie bractwa przedstawił ich tradycyjną formę - wyjaśnia ojciec Osek.
Rzeźba ma ponad metr wysokości oraz szerokości i formę półkolistą. Przedstawione na niej postaci kobiet i mężczyzn mają wyraźnie zindywidualizowane twarze, co może sugerować, że wzorowano się na autentycznych mieszkańcach dawnego Gdańska.Nie wiadomo, w którym miejscu w kościele rzeźba stała pierwotnie, prawdopodobnie była częścią większej całości - być może jakiegoś ołtarza, gdyż wszystkie postaci zwrócone są w jedną stronę.

- Rzeźba będzie stała w kaplicy Jezusa Miłosiernego, nieopodal wejścia przy zakrystii. Zyska nową wyrazistość, bo postaci będą zwrócone w stronę Jezusa. Chcielibyśmy dokonać odsłonięcia w październiku, na święto Matki Boskiej Różańcowej - zapowiada dominikanin.
Rzeźba stojąc w wieży kościoła była narażona przez lata na degradację. W pierwszej kolejności nastąpiło więc jej oczyszczenie z wielu warstw kurzu. Prace konserwatorskie wstępnie zgodziła się wesprzeć finansowo miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Opinie (58) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.