Fakty i opinie

stat

Upał w Trójmieście. Jak się schłodzić?

Najnowszy artukuł na ten temat

Wzrosła liczba turystów w Gdańsku

W Trójmieście od poniedziałku temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 25 st. C a z nieba leje się żar. Ratunkiem w upały mogą okazać się fontanny, zdroje wodne, klimatyzacja w komunikacji miejskiej czy zamgławiacze. W piątek przewidywane są burze z gradem, ale w weekend znów będzie gorąco.Jak oceniasz ostatnie upały w Trójmieście?

są super, dla mnie taka pogoda mogłaby być cały rok 38%
lubię ciepło, ale nie aż tak 39%
nie mogę doczekać się spadku temperatury 23%
zakończona Łącznie głosów: 1736
Wprawdzie kalendarzowe lato jeszcze się nie rozpoczęło, ale termometry już wskazują iście letnią temperaturę. Warto przypomnieć sobie zeszłoroczną sytuację, kiedy w trójmiejskich sklepach zabrakło urządzeń chłodzących i już dziś kupić sobie domowy wentylator, bo będzie już tylko cieplej. Wprawdzie w najbliższych dniach czeka nas chwilowe ochłodzenie, ale lipiec i sierpień z pewnością będą miesiącami, w których należy spodziewać się kulminacji upałów.

Jak Trójmiasto przygotowane jest na upały?

W Gdańsku największe orzeźwienie dają tzw. zamgławiacze. Urządzenia te lekką mgiełką wodną obniżają temperaturę otoczenia. Działa już zamgławiacz przy Forum Gdańsk zobacz na mapie Gdańska oraz w Hevelianum. W piątek rozpocznie się montaż dwóch kolejnych urządzeń w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym zobacz na mapie Gdańska, a zamgławiacze na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska i na Stogach pojawią się w przyszłym tygodniu.

Mgiełki wodne ustawiono już przy Forum Gdańsk i Hevelianum.
Mgiełki wodne ustawiono już przy Forum Gdańsk i Hevelianum. fot. Maciej Kosycarz/KFP


Zdroje wodneW Gdańsku działa 25 zdrojów, w których można skorzystać z wody pitnej. Za urządzenia odpowiada Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK). Zdroje znajdziemy m.in. na Oruni, Stogach, w Śródmieściu, Brzeźnie, we Wrzeszczu, na Żabiance czy w Oliwie. 16 spośród 25 zdrojów posiada poidełka dla zwierząt.

Ciekawą propozycją ukrycia się przed upałami jest wizyta w podziemnych obiektach - Zbiornik Wody Stary Sobieski zobacz na mapie Gdańska, Zbiornik Wody Stara Orunia zobacz na mapie Gdańska. Panuje tam przyjemna temperatura od 8 do 10 stopni C.W Gdańsku znajduje się 25 zdrojów wodnych.
W Gdańsku znajduje się 25 zdrojów wodnych. materiały prasowe

FontannyGdańskie Wody mają ich pod opieką 17. Do najpopularniejszych należy oczywiście fontanna Neptuna, ale to nie w niej chłodzą się dzieci każdego roku, a w fontannie Czterech Kwartałów u zbiegu ul. Grobla i św. Ducha zobacz na mapie Gdańska.

- Fontanny w mieście spełniają nie tylko rolę wspaniałych form architektoniczno- rzeźbiarskich, ale tkwi w nich ważna funkcja klimatyczna. Wprowadzają przyjemny oddech natury w zurbanizowane środowisko. Ruch wody i jej sympatyczny szum pozwala na odpoczynek i orzeźwienie zwłaszcza w upalne dni. Należy jednak pamiętać, że nie są to obiekty przystosowane do kąpieli, woda nie jest w nich monitorowana tak jak na basenach czy kąpieliskach - mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy Gdańskich Wód.
W Gdyni zmgławiaczy oraz zraszaczy nie będzie. PEWiK nie planuje ich rozstawienia, nie naciskają na to - przynajmniej na razie - także władze miasta. Mieszkańcy odpoczywają na nadmorskich bulwarach oraz przy fontannach - na skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni oraz placu Kaszubskim zobacz na mapie Gdyni.


Klimatyzacja w komunikacji miejskiejI chociaż każdego dnia mieszkańcy narzekają na brak lub niesprawną klimatyzację w komunikacji miejskiej, to warto wiedzieć, że w Gdańsku klimatyzację ma 197 z 231 autobusów i 60 ze 140 tramwajów.

W Gdyni w pojazdach komunikacji miejskiej także działa klimatyzacja, ale mieszkańcy doceniają nie tylko ją.

- Fajnie, że pomyślano o informacji. Na każdym przystanku, gdy nowi ludzie wsiądą, słychać komunikat o klimatyzacji i prośbę o nieotwieranie okien. Działa! I od razu jedzie się przyjemniej - mówi pan Jakub z Oksywia.
Co warto wiedzieć o klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej? Co zrobić, by ją poczuć?

  • W pojazdach komunikacji miejskiej, wyposażonych w klimatyzację, umieszczono specjalne naklejki z symbolem wentylatora lub informacją: Pojazd klimatyzowany, proszę nie otwierać okien,
  • klimatyzacja w pojazdach operatorów: spółki GAiT oraz firmy BP Tour jest uruchamiana przy temperaturze powietrza na zewnątrz przekraczającej 21 stopni C,
  • system klimatyzacji w tramwajach uruchamia motorniczy, potem temperatura utrzymywana jest już automatycznie na podstawie temperatury ze środka tramwaju,
  • system klimatyzacji w autobusach włącza się automatycznie w kabinie kierowcy i w przedziale pasażerskim, o czym decyduje komputer pokładowy na podstawie temperatury na zewnątrz,
  • klimatyzacja w przedziałach pasażerskich w pojazdach GAiT w Gdańsku ustawiona jest na stałą wartość 21 stopni C, natomiast temperatura odczuwalna zależy od indywidualnych cech każdego z pasażerów (jednym może być za zimno, dla innych taka temperatura jest w sam raz),
  • klimatyzacja zaczyna działać w momencie uruchomienia silnika i potrzebuje czasu, by wewnątrz pojazdu została osiągnięta zaprogramowana temperatura,
  • kiedy klimatyzacja działa, nie należy otwierać okien,
  • nawiew zimnego powietrza w autobusach i tramwajach działa inaczej niż w samochodach osobowych, dlatego jeśli pojazd ruszył z pętli, na której stał kilkanaście minut, efekt schłodzenia zostanie uzyskany dopiero po kilku minutach.

Opinie (198) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.