• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urzędnicy skrupulatni czy nadgorliwi?

Paweł
3 czerwca 2024, godz. 07:00 
Opinie (121)
Rezygnacja z abonamentu i zakup takiego samego na nowy samochód to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Rezygnacja z abonamentu i zakup takiego samego na nowy samochód to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać.

Dużo ważniejsze zgłoszenie sprzedaży i rejestracja nowego auta zajęły w Sopocie znacznie mniej czasu i pracy urzędników niż wszystkie procedury związane z rezygnacją i zakupem abonamentu na nowy samochód. - Urzędnicy sami wymyślili skomplikowane i czasochłonne procedury czy ktoś zrobił to za nich? - pyta czytelnik Trojmiasto.pl, pan Paweł. Oto jego opowieść.Czy procedury urzędowe powinny być uproszczone?

Niedawno sprzedałem samochód i kupiłem nowy. To dla mnie spore wydarzenie, bo takie operacje przeprowadzam raz na 8-10 lat.

Warto dodać, że jestem zameldowany na stałe w Sopocie, ale czasowo w Gdyni. Mam więc skalę porównawczą działania obu urzędów w podobnych sprawach. I nie mogę się nadziwić, jak procedury, zapewne nikomu niepotrzebne, wydłużają pracę urzędników i marnują nasz wspólny czas. Urzędnicy sami wymyślili skomplikowane i czasochłonne procedury czy ktoś zrobił to za nich i muszą się do nich stosować? Bo wszystko wskazuje na to, że - przynajmniej część z nich - jest zupełnie bezsensowna.Ale po kolei:

Przez internet szybciej? Uhm...Sprzedaż i zakup auta wiązały się ze zgłoszeniem do Urzędu Rejestracji Pojazdu w Sopocie i abonamentu w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni. Wiem, że abonament można opłacić przez internet, ale wierzcie mi, że próbowałem i odpuściłem sobie, bo trwa to dłużej niż pofatygowanie się do ZDiZ! Jakoś z aplikacjami banków, gier czy przeróżnych serwisów nie mam problemów, więc programista, który ten system stawiał, raczej nie był najzdolniejszy...

Przebieg zgłoszenia sprzedaży i rejestracja auta w UM SopotCzas obsługi dla jednej sprawy nie przekroczył 15 minut. Wypełniłem formularz, potem jeszcze jeden dodatkowy podpis i gotowe. Obsłużyła mnie jedna urzędniczka, która załatwiła wszystko, wraz z przyjęciem wpłaty za rejestrację. Nawet mogłem wybrać, jaką chcę rejestrację.

Rezygnacja i zakup abonamentu w ZDiZ GdyniaRezygnacja z abonamentu. Czas obsługi: 25 minut. Tyle zajęło wypełnienie formularza oraz dodatkowo napisanie (ręcznie) oświadczenia. Przy trzecim podpisie przestałem już liczyć. Oczekiwanie na zwrot pieniędzy z abonamentu to 4 tygodnie, choć sądziłem, że to będzie zrobione od ręki. Pani urzędnik wykonała sporo kopii dokumentacji (ksero).

Zakup abonamentu. Czas obsługi ok. 20 minut. Formalności bez zmian. Opłatę musiałem zrobić w innym okienku. Czyli drugi urzędnik.

urzędy i instytucje w TrójmieścieDlaczego o tym piszę?Chcę zwrócić uwagę na poświęcony czas, ale też i wagę załatwianych spraw. Sprawa ważna to na pewno wyrejestrowanie i zarejestrowanie auta. To poważna sprawa urzędowa, gdzie odbywa się szereg bardzo istotnych procedur związanych z prawem, a jednak jest mniej formalności i zabiera mniej czasu, niż się sądzi.

Sprawa prozaiczna - abonament. Ta rzecz nie jest wymagana ogólnopolskim prawem, ale żądaniem ze strony władz miasta. Właśnie ta druga sprawa wywołała u mnie konsternację, bo ma znacznie mniejszą wagę, a nadal załatwia się to topornie i zabiera znacznie więcej czasu. Ponadto moją obsługą musiało się zająć dwóch urzędników z Gdyni, a całość "papierologii" zajęła trzy razy więcej czasu niż w Sopocie.
Paweł

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane